Polimery to substancje, które powszechnie wykorzystuje się w druku 3D techniką FDM. Pełnią one często rolę składników bazowych filamentów, czyli materiałów, z których wytwarza się trójwymiarowe wydruki, termicznie je przetwarzając. Istotną grupą substancji chemicznych, które reprezentują rozległe, różnorodne grono polimerów, są kopolimery. Również i je spotyka się w filamentach wykorzystywanych w druku 3D metodą FDM. Czym są kopolimery? Jakie są ich rodzaje? W jakich filamentach się je spotyka? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym artykule!
Jednym z materiałów często wykorzystywanych jako składnik dodatkowy różnych typów filamentów jest włókno węglowe. Czym ono jest? Jak się je produkuje? W jakich filamentach je można znaleźć? Odpowiedzi na przytoczone tu pytania odnaleźć można w artykule niniejszym. Jego głównego bohatera stanowi, rzecz jasna, włókno węglowe.
Poli(tetrafluoroetylen) jest polimerem wykorzystywanym powszechnie w wielu dziedzinach codziennego życia. Kryje się on również pod innymi nazwami, jakimi są teflon oraz PTFE. Szerokie spektrum jego zastosowań wynika m.in. z ogromu jego wytrzymałościowych parametrów. Poli(tetrafluoroetylen) bywa wykorzystywany także w branży technologicznej, jaką jest druk 3D. Oto i on, czyli główny bohater niniejszego artykułu, czyli... PTFE.
O tym, jak wielka jest waga parametrów termicznych w druku 3D, wspomniano już wielokrotnie na łamach Kompendium Druku 3D. Omówiono już tzw. temperaturę mięknięcia według Vicata. Nie jest to jednak jedyny parametr termiczny, który producenci filamentów uwzględniają w kartach technicznych tworzyw. Kolejny jego przykład stanowi główny bohater artykułu niniejszego. A jest nim... HDT.