Wersje językowe
Filtruj
Właściwości fizykochemiczne

Filamenty PLA, czyli tworzywa o wielu twarzach

Filamenty PLA są materiałami niesamowicie popularnymy wśród użytkowników drukarek 3D. Dlaczego? Jednym z najważniejszych powodów popularności filamentu PLA jest prostota wytwarzania z niego wydruków. Z powodzeniem wykorzystywać go mogą zatem nie tylko osoby mające duże doświadczenie w druku przestrzennym. Poradzą z nim sobie również osoby dopiero rozpoczynające przygodę z drukowaniem trójwymiarowych przedmiotów. Filamenty PLA oferowane są w różnorodnych wariantach barwnych. Występują również w rozmaitych, dekoracyjnych wersjach. Filamenty PLA nabyć również można w wariantach o zmodyfikowanym składzie, dzięki którym zyskują one dodatkowe właściwości (np. lepsze parametry wytrzymałościowe w porównaniu do wersji niezmodyfikowanej). Wybór dostępnych na rynku wersji tego tworzywa jest zatem niezwykle szeroki, dzięki czemu odnalezienie wariantu materiału spełniającego określone wymogi Kupującego nie stanowi większego problemu.

PLA

 Filament PLA Nebula 1.75mm Metallic Silver 3kg Filament PLA Nebula 1.75mm Metallic Silver 3kg
Producent: Nebula
Cena:

240,00 zł

zobacz więcej
 Filament PLA Nebula 1.75mm Metallic Silver 9kg Filament PLA Nebula 1.75mm Metallic Silver 9kg
Producent: Nebula
Cena:

709,00 zł

zobacz więcej
Filament 3D Wood PRI-MAT 3D 1.75mm Oak 0.8kg Filament 3D Wood PRI-MAT 3D 1.75mm Oak 0.8kg
Producent: PRI-MAT 3D
Cena:

139,00 zł

zobacz więcej

Filamenty PLA, czyli tworzywa na bazie polilaktydu

Filamenty PLA stanowią jedne z najpopularniejszych tworzyw, które wykorzystuje się do tworzenia trójwymiarowych struktur za pomocą drukarek 3D typu FDM/FFF. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wykonywanie z nich wydruków nie stanowi przykładu katorżniczej pracy, lecz jest czystą przyjemnością. Występują one w wielu, różnorodnych wariantach kolorystycznych. Na rynku dostępne są też filamenty PLA o szczególnie atrakcyjnych walorach dekoracyjnych. To nie wszystko! Filamenty PLA występują również w wersjach cechujących się właściwościami fizykochemicznymi, których nie przypisuje się klasycznemu polilaktydowi! Filamenty PLA to ważny element tworzywowego portfolio wielu firm specjalizujących się w produkcji materiałów do drukarki 3D. Oferujemy produkty polilaktydowe, które wytwarzane są przez następujących producentów tworzyw do druku przestrzennego:

Filamenty PLA, czyli niezwykle proste w druku materiały

Filamenty PLA to materiały cieszące się ogromną popularnością wśród użytkowników drukarek 3D. Ich składnik bazowy stanowi polilaktyd, czyli związek chemiczny będący polimerem kwasu mlekowego. Filamenty PLA to szalenie popularne materiały wykorzystywane w roli surowca budulcowego obiektów trójwymiarowych tworzonych za pomocą drukarek 3D FFF/FDM/LPD/LPD Plus. Dlaczego? Filamenty PLA są bardzo proste w obsłudze. Cechują się one niskim skurczem przetwórczym. Urządzenie drukujące pozbawione zamykanej komory roboczej nie stanowi przeszkody uniemożliwiającej tworzenie przestrzennych struktur z polilaktydowych termoplastów. Od użytkownika drukarki 3D, który zamierza zakupić filament PLA, niewymagane są ani wielkie pokłady wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, ani ogromne doświadczenie w druku przestrzennym, poparte wieloma latami praktyki. Jedyną barierę stanowi inwencja twórcza posiadacza maszyny drukującej.

Filamenty PLA i ich szeroki wachlarz barwny

Filamenty PLA występują w ogromnej ilości wariantów kolorystycznych. Mnogość barw, w jakich materiały te można nabyć, jest iście zatrważająca. Na szczególną uwagę zasługują filamenty PLA oferowane przez firmy: Spectrum, Nebula, Fiberlogy oraz ROSA 3D. Niezwykle szeroka gama kolorystyczna materiałów polilaktydowych sprawia, iż każdy, nawet najbardziej wymagający użytkownik drukarki 3D znajdzie wariant produktu, który będzie precyzyjnie dopasowany do jego barwnych preferencji.

Filamenty PLA - wiele wariantów dekoracyjnych

Filamenty PLA produkowane są w rozmaitych wariantach dekoracyjnych, dzięki czemu użytkownik drukarki 3D zyskuje możliwość tworzenia obiektów, których powierzchnie charakteryzują się unikalnymi walorami wizualnymi. Producenci materiałów wykorzystywanych w druku przestrzennym nieustannie poszerzają swoje ofertowe wachlarze, wprowadzając na rynek tworzywa o coraz bardziej interesujących właściwościach ozdobnych. Zjawisko to szczególnie widoczne jest w materiałowym uniwersum zdominowanym przez filamenty PLA. 

Filamenty PLA i drewno

Przykładowo, użytkownik urządzenia drukującego poszukujący tworzywa imitującego drewniane powierzchnie bez większych problemów materiał taki znajdzie. Na rynku dostępne są bowiem filamenty PLA, które wzbogacone zostały drobinkami drewna. Drewniany surowiec, który stanowi ważny składnik takiego tworzyw, ma pochodzenie różnorakie. W związku z tym nabyć można filamenty PLA zawierające drobinki drewna, które pozyskane zostały z rozmaitych gatunków roślin, np. bambusa oraz dębu. Istnieją także materiały polilaktydowe, w skład których wchodzi korek! Filamenty PLA z drobinkami drewna występują w dość dużej ilości ciekawych wariantów kolorystycznych/gatunkowych. Każdy użytkownik drukarki 3D powinien zatem znaleźć tworzywo perfekcyjnie dopasowane do jego potrzeb. Dlaczego? Filamenty PLA z drobinkami drewna oferowane są przez wielu producentów tworzyw stosowanych w druku przestrzennym techniką FFF/FDM/LPD/LPD Plus. Spectrum Filaments, Fiberlogy i PRI-MAT 3D to jedynie kilka firm spośród dużej ilości wytwórców termoplastów, które omawiany rodzaj materiału produkują.

Brokatowe filamenty PLA? Czemu nie!

Chcąc wykonywać wydruki o mieniącej się powierzchni, warto zwrócić uwagę na filamenty PLA, które zawierają drobinki brokatu. Produkcją tego rodzaju materiałów polilaktydowych zajmuje się m.in. Spectrum Filaments. Glitter PLA stanowi grupę tworzyw opartych na polilaktydzie, w skład których wchodzą brokatowe cząstki. Wypełniony brokatem materiał oferowany jest w bogatej gamie kolorystycznej. Filamenty PLA z brokatowymi drobinkami nie tylko stanowią gwarancję mieniącej się powierzchni wydruków, które wykonano z omawianych rodzajów materiału do druku przestrzennego. Cząstki brokatu bardzo dobrze maskują również ewentualne, drobne defekty wydrukowanego obiektu 3D! Filamenty PLA z brokatowymi drobinkami produkuje też Fiberlogy. Warianty tworzywa Easy PLA, jakimi są m.in. Aurora, Inox, Onyx i Vertigo, to surowce idealnie nadające się do wyrobu mieniących się, atrakcyjnych wizualnie wydruków dekoracyjnych.

Czy to kamień? Nie! To filamenty PLA!

Filamenty PLA mogą imitować nie tylko drewno. Opracowane zostały również polilaktydowe materiały, z których wytwarza się przedmioty przypominające obiekty wyprodukowane z kamienia. Specjaliści z firmy Spectrum Filaments przygotowali filamenty PLA - Stone Age - czyli tworzywa, które wybarwiono na tyle umiejętnie, iż wykonane z niego wydruki wyglądają niczym struktury utworzone z kamiennego surowca. Materiały dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych - jasnej oraz ciemnej. Z kolei ofertę firmy Fiberlogy reprezentują filamenty PLA Mineral. Są one dostępne w kilku wariantach barwnych: White, Black, Natural, Concrete oraz Marble. Reprezentanci tej serii tworzyw zawierają kredę. Wykonane z nich wydruki nie tylko przypominają kamienne rzeźby - mają także delikatnie matowe, satynowe powierzchnie.

Niczym metal, czyli filamenty PLA o metalicznym połysku

Lśniącą powierzchnię wydruku trójwymiarowego uzyskać można, nie tylko wykonując go z filamentu PLA, którego recepturę uzupełniono o brokatowe drobinki. Firma Fiberlogy stworzyła bowiem serię polilaktydowych materiałów, z których drukować można trójwymiarowe wydruki o subtelnym, niemal jedwabistym połysku. Fibersilk Metallic, bo o tych tworzywach jest tu mowa, to filamenty PLA, których skład przygotowano tak, aby wyodrębniona została materiałowa właściwość, jaką stanowi pięknie połyskująca powierzchnia tworzonych z nich przestrzennych obiektów. Materiał nabiera swoich cech dopiero po jego przetworzeniu przez drukarkę 3D. Filamenty PLA o tak błyszczącej powierzchni nazywa się produktami SILK. Takie materiały oferują również inni producenci materiałów do druku 3D. Jednym z nich jest Spectrum Filaments. Reprezentujące tę markę filamenty PLA - SILK PLA - to idealne produkty do druku intensywnie błyszczących przedmiotów. ROSA 3D jest kolejnym producentem tworzyw do drukowania przestrzennych struktur, którego wachlarz ofertowy obejmuje materiały o niemal metalicznym połysku. Filamenty PLA-Silk występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Gdy połysk jest niepożądany, matowe filamenty PLA sprawdzą się perfekcyjnie

Zazwyczaj powierzchnia wydruków trójwymiarowych, które wykonano z filamentów PLA, jest mniej lub bardziej błyszcząca. Nie zawsze jednak omawiany połysk stanowi pożądaną cechę drukowanego przedmiotu. Producenci materiałów polilaktydowych, które wykorzystuje się w druku 3D, produkują także filamenty PLA, dzięki którym możliwe jest wykonywanie wydruków z polilaktydu, które cechują się matową powierzchnią. PLA Matt firmy Spectrum oraz PLA Matte od F3D Filament to tworzywa polilaktydowe, z których drukować można pozbawione połysku, trójwymiarowe obiekty.

Glow In The Dark - filamenty PLA, które świecą w ciemności

Filamenty PLA charakteryzować się mogą jednak dekoracyjnością inną niż ta, którą opisano dotychczas. Bez problemu nabyć można zatem materiały, które świecą w ciemności. Filamenty PLA muszą zostać wzbogacone odpowiednim pigmentem, dzięki czemu tworzywa nabierają omawianych właściwości. Produkcją takich wariantów polilaktydowego materiału zajmuje się m.in. firma Spectrum Filaments. W skład oferty sklepu Zadar wchodzi Glow In The Dark. Świecące w ciemności filamenty PLA firmy Spectrum są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych. 

Termoaktywne filamenty PLA

Na tym jednak nie koniec! Istnieją bowiem także filamenty PLA, których barwa ulega zmianie pod wpływem zmieniającej się temperatury otoczenia. Użytkownikowi drukarki 3D, który chciałby wykorzystać tego rodzaju tworzywa polilaktydowe do tworzenia wydruków trójwymiarowych, ponownie z pomocą firma Spectrum, oddając w ręce posiadaczy urządzeń drukujących w 3D termoaktywne filamenty PLA!

Filamenty PLA do zadań specjalnych

Dekoracyjność dekoracyjnością - filamenty PLA charakteryzujące się różnorodnymi, unikalnymi walorami wizualnymi to niejedyne warianty, w jakich materiały te występują. Zmodyfikowane tworzywa polilaktydowe różnić się mogą między sobą szeroko rozumianą wytrzymałością lub posiadać inne cechy specjalne, wskutek czego wyróżniają się one na tle klasycznych produktów, których bazowy składnik stanowi polilaktyd. Istnieją zatem filamenty PLA, które charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną. Takie tworzywa produkuje wiele firm, które specjalizują się w produkcji materiałów do druku 3D techniką FDM/FFF/LPD/LPD Plus. Reprezentantami tej grupy produktów polilaktydowych są m.in.: Impact PLA firmy Fiberlogy, a także PLA Tough oraz PLA Pro, czyli materiały, których produkcją zajmuje się Spectrum Filaments. Interesujący przykład zmodyfikowanego tworzywa polilaktydowego stanowi HD PLA. Produkowany przez Fiberlogy filament PLA cechuje się odpornością mechaniczną (i nie tylko), która porównywalna jest do tej, którą charakteryzują się produkty ABS-owe. Wydruk wykonany z HD PLA nie uzyskuje tych właściwości bezpośrednio po jego utworzeniu. Musi on zostać wygrzany, np. w domowym piekarniku!

Antybakteryjne filamenty PLA

Grupa Azoty stworzyła markę Tarfuse - reprezentują ją materiały do druku 3D metodą FFF/FDM. Jednymi z takich tworzyw są filamenty PLA AM. Jego wyjątkową własność stanowi antybakteryjność. Te antybakteryjne filamenty PLA są doskonałe do produkcji przedmiotów, które muszą być niekorzystnym środowiskiem dla bakterii. Tworzywa, których kluczową własność stanowi nie tylko antybakteryjność, lecz również biobójczość, produkuje Copper3D. Materiałami tego producenta są filamenty PLA z nanomiedzią - PLActive. Bakterie, glony i inne drobnoustroje nie przetrwają na powierzchni wydruku, jaki wykonano z tego tworzywa. Antybakteryjne filamenty PLA marki Copper3D zakupić można w kilku wersjach barwnych - niebieskiej, zielonej oraz czerwonej.

Laserowe znakowanie? Proszę bardzo! Oto filamenty PLA LM!

Grupa Azoty przygotowała wiele interesujących filamentów. Są wśród nich tworzywa techniczne, inżynierskie i materiały o własnościach nietypowych. Do tej trzeciej kategorii produktów zalicza się PLA LM. Utworzone z niego wydruki można znakować laserowo (LM oznacza Laser Marking, czyli znakowanie laserowe). W tym celu wykorzystuje się laser neodymowo-yagowy, tj. Nd:YAG. Filamenty PLA LM reprezentują linię Tarfuse Profi - serię tworzyw o nietypowych własnościach. Współtworzą one ją z produktami o własnościach antybakteryjnych.

Filamenty PLA z recyklingu, czyli drugie życie polilaktydu

Polilaktyd to polimer, który wytwarza się z surowców naturalnych. Jego istotną cechą jest biodegradowalność. Nie wszystkie filamenty PLA (których bazę stanowi właśnie polilaktyd) łatwo ulegają rozkładowi. Dodatki, jakimi wzbogaca się takie tworzywa, istotnie wpływa na czas, w jakim produkt się rozłoży. Potrzebuje on odpowiednich warunków, w których proces ten zajdzie względnie szybko. Polilaktydowe resztki mogą jednak zostać ponownie wykorzystane. Z pomocą przychodzi bowiem recykling. Dzięki niemu odpady, których głównych składnikiem jest polilaktyd, zyskują drugie życie. Tak właśnie uzyskuje się filamenty PLA z recyklingu. Takie tworzywa produkuje m.in. Fiberlogy (R PLA) oraz Grupa Azoty (rPLA).

Francofil - filamenty PLA z nietypowymi dodatkami z recyklingu

Francofil tworzy unikatowe produkty do druku 3D techniką FDM/FFF. Filamenty PLA tej marki wzbogacany są dość nietypowymi dodatkami. Pochodzą one z recyklingu. Są nimi: fusy po kawie, odpadki po procesie warzenia piwa, ziarna zbóż oraz muszle małży. Dzięki takim dodatkom filamenty PLA marki Francofil występują w imponujących wizualnie wariantach kolorystycznych.

Czym jest filament?

Filament to materiał do druku 3D metodą FFF/FDM/LPD/LPD Plus. Jest termoplastycznym tworzywem występującym w postaci żyłki, która została nawinięta na szpulę. Wyróżnia się filament o średnicy 1.75mm lub 2.85mm. Ten pierwszy rodzaj jest bardziej rozpowszechniony od wariantu drugiego.

Filamenty PLA - podstawowe informacje
Rodzaj tworzywa PLA
Składnik bazowy polilakyd
Technologia druku FFF/FDM/LPD/LPD Plus
Dostępne średnice
  • 1.75mm
  • 2.85mm
Wytrzymałość termiczna Zależna od wariantów materiału. Standardowa to: 55°C
Łatwość w druku Bardzo duża
Zamknięta komora robocza drukarki 3D Niewymagana

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl