Producent
Wytrzymałość temperaturowa
Seria producenta
Rodzaj materiału
Efekt wizualny
Waga netto
Średnica
Filamenty BIO, czyli tworzywa wykonane z materiałów naturalnych
Filamenty BIO to materiały stworzone z myślą o druku 3D metodą FDM. Ich główny składnik stanowi PLA, czyli polilaktyd. Materiał ten w swej niewzbogaconej pigmentami i podobnymi im syntetycznymi wypełniaczami cechuje się biodegradowalnością. Otrzymuje się go m.in. wskutek przetwórstwa trzciny cukrowej. Dopełnienie recepturowe filamentów BIO stanowią materiały naturalne, które pozyskano m.in. z sektorów rolniczego i gastronomicznego. Wśród nich znajdują się: kawa, zboże, odpady browarnicze, a także muszle małży. Surowce te pełnią rolę wypełniaczy filamentów BIO, nadając im jednocześnie unikatowe barwy i tekstury. Firmą produkującą tworzywa omawianego typu jest Francofil.
Filamenty BIO - czym są?
Czym są filamenty BIO? Zapewne właśnie takie pytanie pojawia się w głowie wielu użytkowników sklepu w momencie zobaczenia po raz pierwszy owego zwrotu. Mianem filamentów BIO określa się w sklepie Zadar materiały do druku 3D techniką FDM, do których utworzenia wykorzystano tylko i wyłącznie naturalne składniki. Ich receptury nie zawierają zatem syntetycznych pigmentów i stabilizatorów. Filamenty BIO są materiałami, których się nie uświadczy, przyglądając się bliżej ich składowi. Ich najważniejszy składnik bazowy stanowi polilaktyd - wśród osób zajmujących się zawodowo lub amatorsko drukiem 3D techniką FDM znany pod nazwą PLA. Polimer ten uzyskać można wskutek umiejętnej obróbki np. trzciny cukrowej oraz buraków cukrowych. Źródłem pozostałych substancji składowych filamentów BIO są przedsiębiorstwa reprezentujące m.in. branżę gastronomiczną oraz różnorodne sektory rolnicze. Firmą, która specjalizuje się w tworzeniu filamentów BIO, czyli tworzyw składających się z wymienionych do tej pory surowców, jest Francofil.
Filamenty BIO, czyli tworzywa, których składnik bazowy stanowi PLA
Składnikiem bazowym dostępnych w sklepie Zadar filamentów jest polilaktyd, zwany również PLA. Materiał ten stanowi polimer kwasu mlekowego, czyli związku chemicznego, który powszechnie spotyka się w środowisku naturalnym. PLA produkuje się m.in. poprzez odpowiednie przetworzenie trzciny cukrowej. Niewzbogacony syntetycznymi dodatkami polilaktyd bez większych problemów ulega rozkładowi, jeśli znajduje się on w warunkach dogodnych do zajścia omawianego procesu. Filamenty BIO zawierają PLA pozbawione sztucznych suplementów, dzięki czemu cechuje je wyższy poziom biodegradowalności w porównaniu do klasycznych, dostępnych powszechnie w sprzedaży tworzyw polilaktydowych. Jakie surowce odpowiadają zatem za ich barwę. Owymi składnikami filamentów BIO są materiały-wypełniacze będące wcześniej odpadami pochodzącymi z różnych sektorów gospodarki (przede wszystkim z wspominanych już rolnictwa i gastronomii).
Filamenty BIO, czyli materiały wypełnione surowcami naturalnymi
Bazowy składnik filamentów BIO stanowi PLA - jest to już sprawa oczywista. Czym dokładniej są jednak materiały będące recepturowym dopełnieniem polilaktydowej bazy? Odpady generowane m.in. przez gastronomię i rolnictwo można z łatwością ponownie wykorzystać, czego dowód stanowią filamenty BIO produkowane przez Francofil. Francuska firma jako wypełniacze oferowanych przez nią tworzyw wykorzystuje odpowiednio przetworzone surowce, jakimi są:
- Kawa, która wchodzi w skład filamentu PLA Kawa/Coffee
- Odpady powstające podczas procesu warzenia piwa - znaleźć je można w materiale PLA Piwo/Beer
- Pszenica, którą zawiera filament PLA Zboże/Wheat
- Muszle małży (PLA Małże/Mussel), w tym:
- muszle przegrzebków - obecne są w filamencie PLA Muszle św. Jakuba/Scallops
- muszle ostryg - znajdują się w materiale PLA Ostrygi/Oyster
Filamenty BIO firmy Francofil sprzedawane są w dwóch wariantach wagowych, czyli 250g oraz 1kg. Średnica włókna materiału wynosi 1.75mm
Filamenty BIO i ich intrygujące walory wizualne
Unikalność dekoracyjnych walorów filamentów BIO jest niezaprzeczalna. Swe kolory zawdzięczają one różnorodnym surowcom będących ich wypełniaczami. Niektóre filamenty BIO charakteryzują się intensywnie błyszczącą (a przy tym jednak połysk ten cechuje się dużym poziomem subtelności) powierzchnią. Inne zaś wykazują się dużą dozą matowości. Łączy je jednak pewna właściwość. Powierzchnie wydruków, które wykonano z filamentów BIO, cechują się wzorzystością zbliżoną do tej, jaką naznaczone są kamienne struktury. Efekt ten wyraźnie widoczny jest na obiektach 3D, które zostały wykonane z filamentów:
- PLA Muszle św. Jakuba/Scallops
- PLA Małże/Mussel
- PLA Ostrygi/Oyster
Charakterystyczna wzorzystość powierzchni wydruków trójwymiarowych, które utworzono z filamentów BIO, stanowi nie tylko doskonały, wizualny atut. Ma ona także wymiar stricte praktyczny. Kamiennopodobne wzory, wypełniające powierzchnie obiektów 3D, które zostały wykonane z filamentów BIO, umożliwiają skuteczne zamaskowanie potencjalnych defektów mogących pojawić się na ścianach wydruków w trakcie ich tworzenia przez drukarkę 3D!
Filamenty BIO, czyli materiały proste w druku
Wykonywanie wydruków z filamentów BIO cechuje się dużą prostotą. Z czego owa łatwość ich wykorzystywania w druku 3D wynika? Składa się na nią kilka czynników. Pierwszym z nich jest składnik bazowy filamentów BIO, czyli PLA. Materiał ten charakteryzuje się dużą prostotą w druku, co przekłada się na dużą łatwość tworzenia wydruków z tworzyw, których recepturową bazę on stanowi. Do drukowania z filamentów BIO od Francofil nie wymaga się korzystania z drukarki 3D, którą wyposażono w podgrzewany stół roboczy. Drobinki wypełniaczy wchodzących w skład tworzyw produkowanych przez francuską firmę nie przekraczają 250 mikrometrów wielkości, toteż nie wywierają one istotnego wpływu na dyszę urządzenia drukującego, jeśli wykonywany wydruk nie cechuje się dużymi rozmiarami. W przypadku obiektów 3D, które są wielkowymiarowe i czas ich drukowania jest długi, zaleca się wykorzystanie dysz wykonanych z materiałów trwalszych niż mosiądz.