Wersje językowe

Filamenty WOOD, czyli tworzywa imitujące drewno

Filamenty WOOD to materiały do druku 3D, które składają się z termoplastycznego surowca oraz rozdrobnionego drewna. Posiadają one unikatowe właściwości dekoracyjne. Wydrukowane z filamentów WOOD trójwymiarowe obiekty cechują się walorami wizualnymi, jakie przypisuje się przedmiotom drewnianym. Łatwo poddaje się je również licznym, rozmaitym procesom obróbki mechanicznej. Wykonywanie przestrzennych wydruków z filamentów WOOD nie zalicza się do wyczynów karkołomnych, co stanowi duży atut omawianych materiałów do druku 3D. Niektóre z nich dostępne są w rozmaitych wariantach barwnych. Inne zaś wzbogaca się drewnem konkretnych gatunków roślin. Filamenty WOOD są materiałami biodegradowalnymi. Niektóre z nich poddać można nawet kompostowaniu!

WOOD (Drewno)

Filamenty WOOD - czym są?

Filamenty WOOD to materiały-budulce wydruków przestrzennych wykonywanych metodą FDM, których cechę najważniejszą stanowi imitowanie pozyskiwanego z drzew surowca, jakim jest drewno. Ich receptura składa się zwykle w dużej mierze z polilaktydu, czyli PLA, lub mieszanek biopolimerów połączonych ze sobą w ściśle określonych proporcjach. Typowy filament WOOD domieszkowany jest drobnymi cząstkami drewna, dzięki którym uzyskiwane z niego trójwymiarowe obiekty - które stanowią owoc pracy wykonanej przez drukarkę 3D - nabywają cechy wizualne charakterystyczne dla pozyskiwanego z drzew surowca. Wydruk, który uzyskano z takiego termoplastycznego tworzywa cechuje się dużą dozą dekoracyjności. Nie tylko wygląda on niczym przedmiot, który wykonano z drewna - poddawać go można również procesom obróbki, jakim ulegają obiekty drewniane. Wydrukowane z filamentu WOOD struktury często mogą być malowane, bejcowane, lakierowane i szlifowane. Wykonywać można w nich otwory za pomocą wiertarki. Obiekty przestrzenne, które wydrukowano z niektórych filamentów WOOD poddaje się także toczeniu. Potencjał post-processingowy, który skrywa się w tych materiałach do druku 3D, jest zatem ogromny. Filamenty WOOD produkowane przez wiele firmy, które specjalizują się w tworzeniu tworzyw wykorzystywanych w drukowaniu przestrzennych obiektów. Zalicza się do nich:

 • F3D Filament,
 • Fiberlogy,
 • ROSA 3D Filaments,
 • PRI-MAT 3D,
 • Spectrum Filaments.

Filamenty WOOD - przegląd

W sprzedaży znajduje się wiele filamentów WOOD. Różnić się one mogą składnikami bazowymi. Występują także w rozmaitych wariantach barwnych. Niektóre filamenty WOOD wzbogacone zostały drobinkami drewna, których źródło stanowi ściśle określony gatunek drzewa. W owym oceanie różnorodności, jaki omawiane materiały do druku 3D tworzą, łatwo można zabłądzić. Niniejszy wykaz filamentów WOOD dostępnych w sklepie Zadar przygotowano, aby do takiego zdarzenia nie doszło. Jakie materiały zawierające drewno współtworzą nasz ofertowy wachlarz surowców do druku 3D? Przekonajmy się!

Filamenty WOOD I: Fiberwood

Fiberwood jest filamentem WOOD, za produkcję którego odpowiada firma Fiberlogy. Materiał ów oparto na biopolimerach, dzięki którym wykonywanie z niego trójwymiarowych wydruków cechuje się prostotą zbliżoną do tej, jaką charakteryzuje się drukowanie przestrzennych obiektów z termoplastycznych tworzyw, których bazowy składnik stanowi PLA, czyli polilaktyd. Fiberwood zawiera drobinki drewna, dzięki którym utworzone z niego przedmioty nabywają cech charakterystycznych dla pozyskiwanego z drzew surowca. Można je m.in. barwić, lakierować oraz szlifować. Filament WOOD firmy Fiberlogy jest tworzywem o kruchości zmniejszonej względem produktów konkurencji, co korzystnie wpływa na proces jego bezproblemowej ekstruzji. Fiberwood do złudzenia przypomina drewno, a dodatkowo cechuje się on zapachem charakterystycznym dla tego surowca. Filament WOOD, za produkcję którego odpowiada Fiberlogy, występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Fiberwood nabyć można w kolorach następujących:

 • naturalny (natural),
 • biały (white),
 • czarny (black),
 • brązowy (brown),
 • karminowy (carmine).

Warto także zaznaczyć, iż wykonywanie wydruków 3D z filamentu WOOD firmy Fiberlogy nie wymaga stosowania do tego celu drukarki 3D, którą wyposażono w zamkniętą komorę roboczą. Producent zaleca stosowanie dysz, których średnica otworu równa jest co najmniej 0.5mm. Po każdym użyciu filamentu Fiberwood warto także przeczyścić ekstruder, wykorzystując do tego celu dowolny materiał typu PLA.

Filamenty WOOD II: PLA WOOD firmy Spectrum

Filament PLA WOOD jest tworzywem do druku 3D, którego produkcją zajmuje się Spectrum Filaments. Jego bazowy składnik stanowi polilaktyd. Substancja ta posiada także inną, bardziej znaną w druku 3D nazwę. Jest nią PLA. Filament PLA WOOD wzbogacono drobinkami drewna. Ich obecność nie wpływa na poziom trudności tworzenia wydruków przestrzennych z tworzywa od Spectrum Filaments. Jest ona łatwe w obsłudze niczym typowe materiały do druku 3D, których recepturę oparto na PLA. Wykonywać z niego wydruki można, wykorzystując dyszę o średnicy otworu równą co najmniej 0.4mm. Filament PLA WOOD wygląda niczym drewno. Posiada także zapach dla tego drzewnego surowca charakterystyczny. Wykonane z niego trójwymiarowe obiekty łatwo poddają się post-processingowi, wliczając w nie szlifowanie oraz lakierowanie. Filament PLA WOOD utworzono wyłącznie z naturalnych składników, dzięki czemu cechuje się on biodegradowalnością.

Filamenty WOOD III: tworzywa firmy PRI-MAT 3D

Filamenty WOOD, za produkcją których stoi PRI-MAT 3D, wzbogacono drewnem konkretnych gatunków roślin, których miana zawarto w nazwach poszczególnych produktów polskiej firmy. Receptury tych materiałów oparto na PLA. Wykonywanie wydruków przestrzennych z filamentów WOOD firmy PRI-MAT 3D cechuje się zatem wysokim poziomem prostoty. Dodatek naturalnego, zmielonego drewna sprawia, iż obiekty 3D, które utworzono z tych materiałów, wyglądają jak przedmioty drewniane, a także pachną niczym surowce uzyskiwane z drzew. Filamenty WOOD firmy PRI-MAT 3D dostępne są w sklepie Zadar w wariantach następujących:

 • Bamboo, który wzbogacono dodatkiem włókien bambusowych,
 • Cork, czyli tworzywo zawierające naturalny korek,
 • Oak, tj. materiał do druku 3D, który wzbogacono zmielonym drewnem dębowym.

Istnieje możliwość wpływu na barwę wydruku przestrzennego wykonywanego z filamentów WOOD firmy PRI-MAT 3D. W jaki sposób? Uczynić to można manipulując wartością temperatury druku.

Filamenty WOOD IV: materiały od F3D Filament

PLA WOOD to materiał do druku 3D, za produkcję którego odpowiada F3D Filament. Jego bazowym składnikiem jest polilaktyd, czyli PLA. Recepturę tworzywa dopełniono drobinkami drewna. Filament PLA WOOD stanowi tworzywo charakteryzujące się prostotą obsługi zarówno podczas wykonywania z niego trójwymiarowego wydruku, jak również wówczas, gdy proces ów zostanie zakończony. Tworzenie z niego przestrzennych obiektów nie wymaga zaprzęgania do pracy nad nim drukarki 3D, którą wyposażono w podgrzewany stół roboczy. Filament WOOD od F3D dzięki swej unikalnej recepturze doskonale imituje drewno. Dodatkowo - barwą tworzonego z niego wydruku przestrzennego można manipulować, dostosowując odpowiednio temperaturę druku. Im wyższą wartość ona przyjmie, tym ciemniejszą barwę uzyska obiekt drukowany z filamentu PLA WOOD.

Filamenty WOOD V: BioWOOD

BioWOOD jest filamentem WOOD, który stworzony został przez firmę ROSA 3D Filaments. Stanowi on tworzywo, które powstało z surowców pochodzenia naturalnego oraz takich, które pozyskano z recyklingu. Wydruki, które utworzono z filamentu BioWOOD, przypominają obiekty wykonane z prawdziwego drewna. Poddawać je można również procesom post-processingu analogicznym do tych, jakie przechodzą wyroby drewniane. Obiekty trójwymiarowe, które zostały wydrukowane z filamentu WOOD firmy ROSA 3D Filaments, mogą być lakierowane, bejcowane i malowane. Bezproblemowo wiercić można w nich otwory. Do ich obróbki wykorzystana może być także tokarka. Do wykonywania wydruków 3D z filamentu BioWOOD niewymagane jest korzystanie z drukarki 3D, która posiada zamykaną komorę druku. Zalecana minimalna średnica otworu dyszy stosowanej w trakcie procesu drukowania obiektu z tworzywa firmy ROSA 3D Filaments wynosi 0.5mm. Stół roboczy drukarki 3D wykonującej wydruk z filamentu BioWOOD nie musi być podgrzewany - przydatny jednak okaże się środek zwiększający stopień przylegania tworzonej struktury przestrzennej do platformy urządzenia drukującego. Materiał firmy ROSA 3D Filaments jest tworzywem biodegradowalnym, którego rozkład zainicjować można (i sukcesywnie przeprowadzić) nawet w przydomowym kompostowniku. Zalicza się on zatem do grona filamentów niewpływających na wzrost poziomu zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl