Kategorie artykułów
 
Polimery II: Poliestry 0
Polimery (cz. II)

Świat polimerów po brzegi wypełniony jest niezwykle różnorodnymi, wielkocząsteczkowymi tworami. Niniejszy artykuł skupia się na jego części, którą reprezentują związki powszechnie spotykane we współczesnym świecie, które zwykle kojarzone są z przemysłem tekstylnym. Wykorzystuje się je jednak też w druku przestrzennym, choć na tym ich zastosowania się nie kończą. Mowa tu oczywiście o... Poliestrach!

czytaj całość »
Wytrzymałość filamentów. Temperatura mięknięcia Vicata 0
Wytrzymałość filamentów. Temperatura mięknięcia Vicata

Temperatura stanowi czynnik niezwykle istotny w przetwórstwie tworzyw sztucznych, do których zalicza się filamenty wykorzystywane w druku przestrzennym do tworzenia z nich obiektów trójwymiarowych. Znajomość stosownych parametrów termicznych pozwala na określenie cech wytrzymałościowych, które charakteryzują dany materiał. Na tym jednak nie koniec. Jeden z termicznych parametrów, które producenci zawierają często w kartach technicznych swoich filamentów, stanowi temperatura mięknięcia Vicata.

czytaj całość »
Polimery I 0
Polimery (cz. I)

Polimery to temat niezwykle ważny w kontekście technologicznej dziedziny, jaką stanowi druk przestrzenny. Są one bowiem m.in. bazowymi składnikami niezliczonej ilości filamentów, z których drukuje się trójwymiarowe obiekty techniką FDM. Niniejszy artykuł poświęcono właśnie tym bardzo istotnym i niesamowicie różnorodnym substancjom chemicznym, czyli polimerom.

czytaj całość »
Wytrzymałość Mechaniczna Filamentów. Udarność (cz. II) 0
Wytrzymałość Mechaniczna Filamentów. Udarność (cz. II)

Przyszła pora na kolejny artykuł poświęcony właściwości materiałowej, jaką jest odporność danego tworzywa na uderzenia, czyli jego udarność. Pokrótce omówiono już metodę jej pomiaru, jaką stanowi technika Charpy'ego. Czy jest to jedyny słuszny sposób na mierzenie udarności tworzyw? Oczywiście, że nie! W artykule niniejszym opisana została technika, którą jest metoda Izoda.

czytaj całość »
Informacja w stopce
Menu Szukaj Menu więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl