Wersje językowe

Insert gwintowany - niezbędny pośrednik w tworzeniu dobrych połączeń międzyobiektowych

Wytwarzając z zastosowaniem drukarki trójwymiarowy przedmiot mający wchodzić w skład większego układu, z którego pozostałymi elementami będzie on zmontowany, należy zastanowić się, w jaki sposób zostanie ta kwestia rozwiązana i formą poradzenia sobie z tym problemem nie stanie się sklejanie uzyskanego wydruku z innymi komponentami tworzonej konstrukcji. Nie bez przyczyny już na etapie projektowania modelu, wykorzystując w tym celu specjalistyczne narzędzia programistyczne, uwzględnia się w jego strukturze otwory przeznaczone na łączniki, takie jak wszelakiego rodzaju śruby. Jednakże bezpośrednie umieszczanie elementów łącznych w tych przestrzeniach jest niewskazane. Potrzeba tutaj pośrednika, którego funkcję pełni insert gwintowany. Obiekt taki instaluje się wewnątrz otworu, w którym następnie umieszczana jest śruba.

Inserty gwintowane

Insert Gwintowany M3 Insert Gwintowany M3
Producent: BOSSARD
Cena:

1,80 zł

szt.
zobacz więcej
Insert Gwintowany M4 Insert Gwintowany M4
Producent: BOSSARD
Cena:

1,80 zł

szt.
zobacz więcej
Insert Gwintowany M5 Insert Gwintowany M5
Producent: BOSSARD
Cena:

2,00 zł

szt.
zobacz więcej
Insert Gwintowany M6 Insert Gwintowany M6
Producent: BOSSARD
Cena:

3,20 zł

szt.
zobacz więcej
Insert Gwintowany M8 Insert Gwintowany M8
Producent: BOSSARD
Cena:

4,00 zł

szt.
zobacz więcej

 Czym właściwie jest gwint?

Gwintem nazywamy nacięcia śrubowe wykonane na określonych powierzchniach. W przypadku śrub nacinana jest powierzchnia bryły zwanej walcem. Jako że nacięcia takie wykonywane są na zewnętrznej powierzchni bocznej takiej figury, nazywamy je gwintem zewnętrznym lub też gwintem męskim. Interpretując z kolei insert jako wydrążony walec, proces gwintowania wykonywany jest na jego wewnętrznej powierzchni bocznej - taki typ gwintu nazywa się, zgodnie z jego umiejscowieniem, gwintem wewnętrznym albo również gwintem żeńskm. Opisane rodzaje nacięć gwintowych wzajemnie się uzupełniają, czego efektem jest uzyskanie solidnego połączenia insert-śruba. Szczególnie popularnym rodzajem gwintu jest złączny gwint metryczny trójkątny. Oznacza się go literą M, dodając po prawej jej stronie odpowiednią liczbę. Przykładowe przyjmowane oznaczenia to: M3, M4, M5, M6. Kąt zarysu gwintu metrycznego trójkątnego przyjmuje wartość równą 60º, co wpływa znacząco na wytrzymałość połączenia, w które zaangażowany jest omawiany rodzaj gwintu. Drugi czynnik świadczący o trwałości gwintu metrycznego stanowi jego tzw. samohamowność. Oznacza to, że śruba umieszczona w insercie poprzez wprawienie jej w ruch obrotowy nie zostanie z niego usunięta w wyniku zastosowania techniki, która ruchem obrotowym nie jest.

Dlaczego warto stosować inserty gwintowane?

Zalet stosowania insertów w tworzeniu połączeń pomiędzy różnymi obiektami jest co najmniej kilka. Pierwszą z nich stanowi prostota wkręcania w wydruk elementu łączącego. Śrubę umieszcza się w nim bezproblemowo. Niewymagane jest wówczas zastosowanie dużej porcji siły w celu wkręcenia takiego komponentu w wydruk - znacząco zmniejsza się tym samym prawdopodobieństwo jego uszkodzenia.

Po drugie - połączenie takie cechuje się wysoką trwałością. Jego wytrzymałość bezpośrednio wynika z zastosowania w tworzeniu insertu procesu gwintowania. Ważną własnością gwintu jest omawiana już jego samohamowność, co w dużym skrócie oznacza, że gwintowaną śrubę umieszczamy w pasującej do niej nakładce, wprawiając tą pierwszą w ruch obrotowy i nie usuniemy jej, usiłując ją, kolokwialnie rzecz ujmując, wyszarpać z insertu.

Trzecią zaletę zastosowania połączenia śruba-insert stanowią walory czysto estetyczne. Prezentuje się ono po prostu atrakcyjnie pod względem wizualnym. Zastosowanie insertów ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku obiektów wytworzonych z materiałów termoplastycznych - unikamy dzięki nim powstawania w wydruku jego potencjalnych zniekształceń, które mogłyby powstać, gdyby próbowano w nich umieszczać śruby bezpośrednio, czyli bez użycia stosownej nakładki gwintowej.

792 600 065

Wysyłka w ten sam dzień do 16:00 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl