Wersje językowe

Podporowe filamenty do druku 3D

Z podporowych filamentów drukuje się elementy supportowe skomplikowanych strukturalnie wydruków 3D. Drukując ów złożony, trójwymiarowy obiekt, korzysta się z drukarki 3D, która posiada system co najmniej podwójnej ekstruzji. Wówczas jeden z ekstruderów odpowiada za tworzenie właściwego wydruku, drugi zaś odpowiedzialny jest za druk supportów z filamentu podporowego. Po ukończeniu obiektu 3D podpory usuwa się, rozpuszczając je odpowiednią substancją chemiczną. Wśród filamentów podporowych wyróżnia się HIPS, PVA oraz BVOH. Materiały te dostępne są zazwyczaj w swych naturalnych wariantach kolorystycznych. Wyjątek stanowi tutaj filament HIPS, gdyż używa się go zarówno w roli tworzywa podporowego, jak również surowca modelowego. Nabyć go można w różnorodnych formach barwnych.

Podporowe

Filament HIPS F3D 1.75mm Natural 0.2kg Filament HIPS F3D 1.75mm Natural 0.2kg
Producent: F3D Filament
Cena:

25,00 zł

zobacz więcej
Filament HIPS F3D 1.75mm Natural 1kg Filament HIPS F3D 1.75mm Natural 1kg
Producent: F3D Filament
Cena:

99,00 zł

zobacz więcej
Filament PVA F3D 1.75mm Natural 0.2kg Filament PVA F3D 1.75mm Natural 0.2kg
Producent: F3D Filament
Cena:

49,00 zł

zobacz więcej

Filamenty podporowe, czyli materiały do tworzenia struktur supportowych

Powszechnie wiadomo, iż wykonywanie wydruków, których cechę charakterystyczną stanowi wysoki poziom złożoności struktury przestrzennej, stanowić może nie lada wyzwanie zwłaszcza wtedy, gdy ich druku dokonuje się, wykorzystując do tego celu drukarki 3D, które swoje działanie opierają na zasadach, jakimi rządzi się technika Fused Deposition Modelling, czyli FDM. Jak użytkownik urządzenia drukującego, chcący stworzyć za jego pomocą skomplikowany strukturalnie obiekt trójwymiarowy, może poradzić sobie z takim potencjalnie problematycznym zadaniem? Jedną z przykładowych metod utworzenia takiej przestrzennej figury stanowi podzielenie jej modelu 3D na mniejsze fragmenty cechujące się mniejszą, strukturalną złożonością niż bryła przed dokonaniem omawianego podziału, ich wydrukowanie, a następnie sklejenie tak przygotowanych wydruków odpowiednim spoiwem, uzyskując finalny rezultat. Sposób ten bywa jednak żmudny i czasochłonny. Inną metodą jest wykonanie obiektu 3D za jednym zamachem wraz z uwzględnionymi w jego strukturze elementami podporowymi. Elementy te usunąć można mechanicznie. Prawdopodobieństwo uszkodzenia wydruku w trakcie tej procedury bywa jednak duże. Elementy podporowe wydrukować można jednak z materiałów specjalnie do tego celu wyprodukowanych. Wykonane z nich podpory usuwa się, wykorzystując do tego celu odpowiednie rozpuszczalniki. Materiałami, z których supporty się drukuje, są filamenty podporowe!

Typy filamentów podporowych

Na rynku istnieje co najmniej kilka różnych rodzajów filamentów podporowych. Różnią się one, rzecz oczywista, składnikami bazowymi. Inne, występujące pomiędzy filamentami podporowymi różnice stanowią substancje chemiczne, które wykorzystuje się do rozpuszczania wykonanych z nich supportowych elementów. Czasem jest to limonen, a czasem - woda. Filamenty podporowe powstały z myślą pełnieniu przez nie bardzo konkretnej funkcji, jaką stanowi wykonywanie elementów supportowych wydruku właściwego, na co wskazuje ich nazwa. Nie wymaga się od nich długowieczności, ponieważ wydrukowane z nich struktury zostają szybko usunięte, gdy tylko spełnią należycie rolę, do której odegrania zostały stworzone. Zazwyczaj nie występują one zatem w mnogiej ilości wariantów kolorystycznych. Istnieją jednak pewne trwałe materiały supportowe, które wykorzystuje się również jako surowce modelowe. Zalicza się do nich filament HIPS. Materiał ten nabyć można w różnorodnych kolorach. Szukając tego filamentu w określonej barwie, warto sprawdzić tworzywo HIPS-X firmy Spectrum. Materiał HIPS zalicza się m.in. do filamentów podporowych - to jest już oczywiste. Nie stanowi jednak jedynego, często spotykanego na rynku tworzywa, z którego wykonuje się elementy supportowe. Innymi przedstawicielami grona filamentów podporowych są tworzywa PVA oraz BVOH.

Filament HIPS

Filament HIPS to tworzywo, którego składnikiem podstawowym jest polistyren, który poddany został odpowiednim modyfikacjom. Ich skutek stanowi wysoki poziom udarności materiału jako całości. Co to właściwie oznacza? Filament HIPS jest bardzo odporny na wpływ tzw. dynamicznych obciążeń, których przykład stanowią uderzenia. Wysoka udarność materiału idzie w parze z relatywnie dużą prostotą wykonywania z niego trójwymiarowych wydruków. Filament HIPS wykorzystuje się zarówno jako tworzywo modelowe, jak również jako surowiec do tworzenia struktur podporowych. Wykonane z niego supportowe elementy usuwa się, rozpuszczając je w substancji zwanej limonenem. Pod wieloma względami filament HIPS zbliżony jest do tworzyw, których bazowy stanowi ABS. Świetnie sprawdza się on zatem w roli podporowego materiału podczas druku obiektów 3D wykonywanych z ABS-u. Filament HIPS oferowany jest przez różnorodnych producentów termoplastycznych tworzyw wykorzystywanych w drukowaniu przestrzennych. Zalicza się do nich m.in. Spectrum Filaments, Fiberlogy oraz F3D Filament. Grono to współtworzy również Zortrax i materiał tej firmy znany jako Z-HIPS.

Filament PVA

Do filamentów podporowych zalicza się również PVA. Jego składnikiem bazowym jest poli(alkohol winylowy). Omawiany filament podporowy wykorzystuje się do druku struktur supportowych, które rozpuszcza się w wodzie. Tworzenie z niego podpór nie stanowi zadania trudnego do wykonania. Charakteryzuje się on również stosunkowo niskim skurczem materiałowym. Filament PVA to doskonały surowiec do tworzenia podpór podczas wykonywania skomplikowanych strukturalnie wydruków z materiału, jakim jest PLA. Wynika to z podobnych warunków temperaturowych, w jakich tworzywa te się przetwarza.Materiał PVA wchodzi m.in. w skład oferty F3D Filament.

Filament BVOH

BVOH to kolejny już materiał zaliczany do grona filamentów podporowych, którego cechę charakterystyczną stanowi rozpuszczalność w wodzie. Omawiane tworzywo bardzo dobrze przylega do termoplastów, jakimi są m.in. ABS, PET-G, PLA oraz ASA. Liczba materiałów, względem których ów filament podporowy wykazuje się znakomitą adhezją jest jednak większa. Ze względu na jego rozpuszczalność w wodzie wykonane z niego struktury podporowe są niezwykle łatwe do usunięcia. Filament BVOH oferowany jest m.in. przez firmę Fiberlogy.

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl