Wersje językowe

Drukarki 3D FDM/FFF, LPD, SLS i żywiczne

Nasza oferta obejmuje drukarki 3D, które umożliwiają wykonywanie wydruków przestrzennych wieloma technikami, w tym: FFF/FDM, LPD oraz urządzenia, które drukują obiekty trójwymiarowe z fotopolimerów (żywic światłoutwardzalnych). Oferujemy także sprzęt SLS. Drukarki 3D to bardzo ważny element naszego wachlarza ofertowego. Zakupicie u nas maszyny wielu, renomowanych producentów, w tym:

Drukarki 3D

Drukarka 3D Anycubic Photon M3 Max Drukarka 3D Anycubic Photon M3 Max
Producent: Anycubic
Cena:

3 599,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Anycubic Photon Mono X 6Ks Drukarka 3D Anycubic Photon Mono X 6Ks
Producent: Anycubic
Cena:

1 239,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Bambu Lab P1P Drukarka 3D Bambu Lab P1P
Producent: Bambu Lab
Cena:

3 800,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Bambu Lab X1 Carbon Drukarka 3D Bambu Lab X1 Carbon
Producent: Bambu Lab
Cena:

5 920,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Creality CR-10 SE Drukarka 3D Creality CR-10 SE
Producent: Creality
Cena:

2 229,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Creality Ender 3 Drukarka 3D Creality Ender 3
Producent: Creality
Cena:

1 069,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Creality Ender 3 V3 KE Drukarka 3D Creality Ender 3 V3 KE
Producent: Creality
Cena:

1 249,00 zł

zobacz więcej
Drukarka 3D Creality K1 Drukarka 3D Creality K1
Producent: Creality
Cena:

1 999,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Creality K1 MAX Drukarka 3D Creality K1 MAX
Producent: Creality
Cena:

3 469,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D Creality K2 Plus Combo Drukarka 3D Creality K2 Plus Combo
Producent: Creality
Cena:

7 199,00 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D CreatBot D600 Pro Drukarka 3D CreatBot D600 Pro
Producent: CreatBot
Cena:

63 522,65 zł

szt.
zobacz więcej
Drukarka 3D CreatBot D600 Pro 2 Drukarka 3D CreatBot D600 Pro 2
Producent: CreatBot
Cena:

70 720,00 zł

szt.
zobacz więcej

Drukarki 3D - urządzenia, których popularność stale rośnie

Drukarki 3D są urządzeniami coraz powszechniej wykorzystywanymi do addytywnego wytwarzania przedmiotów trójwymiarowych. Współcześnie wykorzystywane metody produkcji przestrzennych struktur są pośrednią lub bezpośrednią przyczyną rozwoju wielu gałęzi technologicznych. Zyskujący z dnia na dzień coraz większą popularność druk przestrzenny ma decydujący wpływ na upowszechnianie się drukarek 3D wykorzystywanych w tym procesie. Drugi, niemniej istotny czynnik sprzyjający popularyzacji tej technologicznej dziedziny stanowi malejąca cena urządzeń drukujących. Wielkie pokłady pieniężne nie są obecnie wymagane, aby stać się posiadaczem przyzwoitej jakości drukarki 3D wytwarzającej przestrzenne struktury.

Drukarki 3D typu FDM/FFF

Do niezwykle popularnych technologii tworzenia przestrzennych wydruków niewątpliwie zalicza się FDM/FFF. Dostępność na rynku drukarek 3D, które działają w oparciu o omawianą technikę, jest zatem bardzo duża i zwiększa się ona nieustannie. Mrowie firm, które tego rodzaju, drukujące urządzenia produkują, współtworzą m.in.:

  • Creality
  • Prusa
  • Flashforge
  • Urbicum
  • Zortrax
  • Raise3D

Filament, czyli materiał, z którego drukarki 3D tworzą wydruki

Drukarki 3D mogą wytwarzać trójwymiarowe przedmioty z różnych materiałów. Wybór tworzywa jest uzależniony od metody druku przedmiotów. Drukarki 3D FFF/FDM/LPD/LPD Plus produkują obiekty trójwymiarowe z termoplastycznego materiału, który ma postać żyłki. Omawiany surowiec do wyrobu przedmiotów to tzw. filament. Drukarka 3D wytwarza przedmiot, przetwarzając temperaturowo materiał.

Od filamentu do gotowego wydruku, czyli o pracy drukarki 3D typu FDM słów kilka

Nić filamentowa przesuwana jest za pomocą ekstrudera w głąb głowicy wyposażonej w blok grzejny, gdzie ulega stopieniu pod wpływem temperatury przyjmującej wysokie wartości. Wytworzony w wyniku takiego termicznego oddziaływania płyn nakładany jest poprzez dyszę na platformę drukarki 3D według określonego wzoru warstwa po warstwie aż do momentu uzyskania gotowego wydruku. Taka metoda przetwarzania filamentu nosi nazwę Fused Deposition Modelling, czyli w skrócie FDM. Alternatywnym terminem stosowanym w przypadku tej technologii jest FFF, tj. Fused Filament Fabrication. Firma Zortrax nazywa tę technikę inaczej. W zależności od modelu drukarki 3D nosi ona nazwę LPD lub LPD Plus.

Drukarka 3D = wysoka cena? Niekoniecznie!

Drukarki 3D kosztować mogą fortunę, choć wcale nie musi tak być. Druk przestrzenny staje się coraz bardziej popularny. Coraz tańsze drukarki 3D wyrastają niczym grzyby po deszczu. Za dość niewielką sumę pieniężną nabędziecie dobry sprzęt. Przykładem takiej maszyny jest drukarka 3D Creality Ender-3. To przystępne cenowo urządzenie umożliwiające produkcję dobrych jakościowo wydruków. Ma ono jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Łatwo można ją modyfikować. Im większą kwotą dysponujemy, tym większy wybór mamy - to oczywiste. Kilka tysięcy złotych spokojnie wystarczy na zakup drukarki 3D wyprodukowanej przez Prusa. To ceniony producent urządzeń drukujących. Original Prusa Mini+ oraz Original Prusa i3 MK3S+ to drukarki 3D warte każdego wydanego na nie grosza i niejeden drukarz to potwierdzi! Dysponując zaś kilkunasto- lub kilkudziesięciotysięcznym budżetem, kupimy już sprzęt z najwyższej półki gwarantujący wysoką precyzję procesu druku, rzutującą na wzorową jakość wykończenia wydruków. Z pomocą w wyborze przychodzą wówczas marki takie jak Zortrax, czy Urbicum. Ten drugi producent, mający swoją siedzibę w Krakowie, jest twórcą drukarek 3D wytwarzających obiekty trójwymiarowe z zawrotną prędkością, przewyższającą nawet czterokrotnie szybkość druku sprzętu produkowanego przez marki konkurencyjne, zachowując jednocześnie bardzo wysoką jakość efektu końcowego procesu drukowania. Przykładem drukarki 3D z przedziału cenowego przekraczającego kilkadziesiąt tysięcy złotych jest Urbicum DX, a także Urbicum MX. Reprezentatywne urządzenie do nabycia za kwotę kilkunastotysięczną stanowi drukarka 3D Zortrax M200 Plus. Budżet znacznie przekraczający sumę stu tysięcy złotych daje nam niemal nieograniczone możliwości wyboru drukarki 3D (gdy mowa o urządzeniach FFF/FDM/LPD/LPD Plus). Ten przedział cenowy reprezentuje m.in. Zortrax Endureal. Firma Urbicum również posiada tu swojego reprezentanta. Jest to drukarka 3D Urbicum GX.

Drukarki 3D typów SLA, DLP i UV LCD

Drukarki 3D, których praca polega na przetwarzaniu fotopolimerów w trójwymiarowe wydruki, są obecnie niemniej popularne od urządzeń FFF/FDM/LPD/LPD Plus. Maszyny żywiczne przekształcają żywicę w przestrzenny obiekt, wystawiając ją na działanie światła o odpowiedniej długości fali. Sposobów naświetlania materiału światłoutwardzalnego jest kilka. Parametrami umożliwiającymi ich rozróżnienie są: źródło stosowanego w procesie fotopolimeryzacji światła oraz długość fali świetlnej, wyrażana w nanometrach (nm). Do technologii druku przestrzennego, w których materiał budulcowy trójwymiarowych wydruków stanowi żywica światłoutwardzalna, zalicza się SLA, DLP oraz UV LCD. Żywiczne drukarki 3D oferowane są przez wiele firm. Wśród grona producentów, których oferta składa się z drukarek 3D wytwarzających trójwymiarowe przedmioty w oparciu o jedną z trzech wyżej wymienionych technik przyrostowych, wyróżnić należy:

  • Zortrax
  • Anycubic

Drukarki 3D typu SLA

To drukarki 3D, które drukują trójwymiarowe przedmioty techniką SLA. W technologii stereolitograficznej, czyli SLA, za zestalanie żywicy odpowiada światło laserowe. Płynny materiał żywiczny wypełniający pojemnik znajdujący się wewnątrz urządzenia drukującego naświetlony zostaje laserem w określonych miejscach. Wskutek tego procesu żywica ulega zestaleniu, platforma z utwardzoną warstwą surowca opuszcza się nieco w głąb wanienki i płyn żywiczny ponownie zostaje wystawiony na ekspozycję światła laserowego. Opisana powyżej procedura powtarzana jest aż do momentu ukończenia drukowanego obiektu. Drukarki 3D opierające swoje działanie na technologii SLA gwarantują wytwarzanym przez nie przedmiotom niemal chirurgiczną precyzję wykonania oraz wyjątkowo niewielką widoczność poszczególnych warstw gotowego już wydruku.

Drukarki 3D typów DLP i UV LCD

Kolejną metodę wytwarzania obiektów trójwymiarowych stanowi Digital Light Processing, czyli w skrócie DLP. Do utwardzania surowca roboczego stosowany jest cyfrowy projektor (lub zespół kilku takich komponentów) emitujący światło. W przypadku zaś technologii UV LCD żywica ulega zestaleniu wskutek interakcji ze światłem emitowanym przez ekran ciekłokrystaliczny (LCD), cechujący się wysoką rozdzielczością i w którym dodatkowo zastosowano podświetlenie ultrafioletowe (UV). Przykładem urządzenia, która pracuje w oparciu o technikę UV LCD, jest drukarka 3D Zortrax Inkspire. Model ten doczekał się już następcy. To drukarka 3D Zortrax Inspire 2.

Drukarki 3D typu SLS

SLS to technologia druku przestrzennego opierająca się na selektywnym spiekaniu sproszkowanych materiałów światłem laserowym. Drukarki 3D pozwalające na wykonywanie przedmiotów tą techniką od jakiegoś czasu nie są maszynami zarezerwowanymi tylko i wyłącznie dla przemysłu. Tworzenie trójwymiarowych obiektów metodą SLS posiada multum zalet. Zalicza się do nich możliwość wykonywania wydruków bez struktur podporowych. Technologia ta pozwala także na druk 3D w pełni funkcjonalnych, ruchomych mechanizmów w trakcie tej samej sesji pracy maszyny. Nic więc dziwnego w tym, że drukarki 3D SLS stają się coraz popularniejsze W odpowiedzi na nie krakowska firma Sinterit tworzy urządzenia drukujące, które wykonują wydruki omawianą techniką. Jej drukarki 3D to modele: Lisa oraz Lisa Pro.

Jaka drukarka 3D na początek?

Na początek przygody z drukiem FFF/FDM warto polecić drukarkę 3D Creality Ender-3. My jednak polecamy modele Ender-3 V2, Ender-3 S1 lub Ender-3 S1 Pro. Wszystkie są atrakcyjne cenowo i łatwe do złożenia. To doskonały kompromis pomiędzy stosunkowo niską ceną i funkcjonalnością. Łatwo poddaje się je również modyfikacjom.

Ile kosztuje drukarka w 3D?

Drukarka 3D to urządzenie, za które czasem trzeba zapłacić dużą kwotę. Nie oznacza to jednak, że w sprzedaży nie ma modeli kosztujących mniej niż 1000zł. Rozpiętość cenowa drukarek 3D jest więc bardzo duża i zależy od wielu czynników.

Jaką drukarkę 3d wybrać?

Przede wszystkim należy ustalić, jakie będzie przeznaczenie samej drukarki 3D. Urządzenie do zastosowań hobbystycznych niekoniecznie sprawdzi się dobrze w roli sprzętu do użytku profesjonalnego/przemysłowego.

Co można wydrukować na drukarce 3D?

Wiele rzeczy. Drukarka 3D daje duże możliwości tworzenia przestrzennych obiektów. Wydrukujemy na niej dekoracje, rozmaite zabawki, a nawet części funkcjonalne.

792 600 065

Wysyłka w ten sam dzień do 16:00 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl