Wersje językowe
Druk 3D oraz laserowe skanowanie

Mieszczący się w Krakowie - działający jednocześnie w Internecie - Zadar jest nie tylko sklepem, w którym zarówno entuzjaści druku 3D, jak również osoby profesjonalnie się nim zajmujące, nabędą niezbędny ekwipunek, który umożliwi im przetworzenie cyfrowych, trójwymiarowych modeli w rzeczywiste, przestrzenne obiekty. Dopełnienie niesamowicie rozległej, różnorodnej oferty filamentów, części do urządzeń drukujących oraz sprzętu, za pomocą którego wykonuje się wydruki w trzech wymiarach przestrzeni stanowią pewne dwie usługi. Pierwszą z nich jest drukowanie obiektów 3D na zamówienie. Drugi typ realizowanej przez Zadar usługi stanowi laserowe skanowanie rzeczywistych obiektów w celu uzyskania ich cyfrowych modeli trójwymiarowych.

Druk 3D i laserowe skanowanie - jak skorzystać z usług?

Chcesz wydrukować trójwymiarowy obiekt? A może jesteś zainteresowany stworzeniem cyfrowego modelu danego przedmiotu metodą laserowego skanowania 3D? Jeśli odpowiedź na jedno z tych pytań brzmi "Tak!", nie czekaj - skontaktuj się z nami, wysyłając nam wiadomość e-mail na adres:

sklep@zadar.pl

W wiadomości zwrotnej uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości!

Usługa druku 3D - jaką techniką powstają trójwymiarowe wydruki?

Technik drukowania obiektów 3D jest multum. Niektóre z nich opierają się na wykorzystaniu światłoutwardzalnych żywic w roli budulcowego surowca, z którego wykonany zostanie wydruk trójwymiarowy. W druku przestrzennym metodą SLS stosuje się laserowe światło do spiekania ze sobą drobinek sproszkowanego materiału. Efekt końcowy tego procesu stanowi gotowy, przestrzenny wydruk. Kolejną metodą druku 3D jest Binder Jetting. Budulec trójwymiarowego obiektu stanowi sproszkowany materiał, którego cząstki łączy się, wykorzystując do tego celu stosowne spoiwo. Wymienione dotychczas techniki tworzenia trójwymiarowych wydruków to zaledwie kropla w oceanie dostępnych współcześnie metod drukowania struktur 3D. Jedna z nich cieszy się jednak szczególnie wielką popularnością wśród osób zajmujących się drukiem przestrzennych. Do tej pory nie została ona tutaj wymieniona. Technologią tą jest Fused Deposition Modelling, czyli FDM. Materiał stanowiący budulec trójwymiarowych obiektów wytwarzanych tą metodą zwie się filamentem. Jest to termoplastyczne tworzywo, które występuje pod postacią żyłki. Oferta dostępnych w sprzedaży rodzajów filamentów charakteryzuje się wielką różnorodnością, co pozwala na jego precyzyjne dopasowanie do preferencji użytkownika oraz do zastosowań wykonanego z nich wydruku. Kluczową rolę w procesie przetwarzania tego materiału odgrywa, rzecz jasna, temperatura. Wskutek jej oddziaływania zmianie ulega stan skupienia filamentu: ciało stałe staje się niemalże płynem. Tak przemieniony materiał nałożony zostaje następnie na stół roboczy drukarki 3D. Proces ten zachodzi warstwa po warstwie aż do momentu uzyskania wydruku trójwymiarowego. Gdy temperatura wydrukowanego obiektu odpowiednio się zmniejszy, nadchodzi czas na jego odseparowanie od platformy roboczej drukarki 3D. Oddzielony wydruk czasami poddać należy post-processingowi. Czasem trójwymiarowy obiekt jest na tyle skomplikowany, iż w jego strukturze uwzględnić należy podpory. Przykład wspomnianego wcześniej post-processingu stanowi ich usunięcie (mechaniczne lub chemiczne) podporowych elementów z gotowego już wydruku 3D.

Usługa druku 3D - zalety technologii FDM

Dlaczego wydruki przestrzenne tworzone przez nas w ramach usługi druku 3D wykonujemy techniką Fused Deposition Modelling? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Jeden z nich stanowi niezwykle szeroki, różnorodny wachlarz dostępnych materiałów, z których drukować można obiekty 3D omawianą metodą. Pozwala to na bardzo precyzyjny dobór filamentu do zarówno preferencji Klienta, jak również dopasowanie surowca do zastosowań obiektu trórwymiarowego, który zostanie z niego wydrukowany. Wspomniana różnorodność materiałowa nie ogranicza się bowiem jedynie do rozległego spektrum wariantów wizualnych termoplastów. Różnią się one między sobą także parametrami wytrzymałościowymi, stopniem twardości oraz wieloma innymi aspektami. Inny czynnik decydujący stanowi cenowa przystępność wykonywania wydruków 3D techniką FDM. Oznacza to, że kwota, jaką przyjdzie Klientowi uiścić za wydrukowany przez nas trójwymiarowy obiekt, nie wprawi go w stan permanentnego osłupienia.

Laserowe skanowanie 3D - czym jest?

Laserowe skanowanie 3D to technika, która pozwala na uzyskanie cyfrowego, trójwymiarowego modelu realnie istniejącego obiektu. Proces ten nie byłby możliwy, gdyby nie odpowiedni sprzęt do celu tego przygotowany. Jest nim urządzenie zwane laserowym skanerem 3D. Kluczową rolę w procesie skanowania trójwymiarowych obiektów tymże sprzętem odgrywa światło. Za jego emisję odpowiada umieszczony w skanerze laser. Wiązka laserowego światła pada na powierzchnię bryły, która jest skanowana. Promienie świetlne odbijają się od płaszczyzny, na którą padły. Zainstalowany w skanerze czujnik odnotowuje omawiane zdarzenie (tj. odbicie). Pozyskane tak informacje pozwalają na ustalenie wartości kąta odbicia światła wyemitowanego przez laser na badaną powierzchnię. W konsekwencji uzyskuje się dane dotyczące punktu, w który laserowa wiązka trafiła. Opisana tu pokrótce procedura zwie się triangulacją trygonometryczną. Nazwa tego procesu nie jest, rzecz jasna, przypadkowa. Niech:

  • punkt A oznacza laser,
  • punkt B oznacza miejsce padania wiązki światła emitowanego przez laser,
  • punkt C oznacza położenie czujnika, który rejestruje odbicie laserowego promienia od punktu B.

Figurą, jaką uzyskuje się wskutek połączenia liniami prostymi kolejno:

  1. Punktu A z punktem B
  2. Punktu B z punktem C
  3. Punktu C z punktem A

jest trójkąt. Genezy nazwy omawianej tutaj metody pomiarowej doszukiwać należy się w słowie, jakim opisuje się wpomnianą wcześniej figurę geometryczną. Niesamowicie istotną rolę w procesie laserowego skanowania 3D odgrywa trygonometria. Nie bez przyczyny zatem owa dziedzina matematyczna ujęta została w nazwie procedury pomiarowej, którą wykorzystują skanery 3D zaprzęgające wiązkę świetlną emitowaną przez laser do pracy nad tworzeniem cyfrowych wersji realnie istniejących, trójwymiarowych obiektów.

Laserowe skanowanie 3D - zalety

Dlaczego nasz wybór padł na technikę skanowania 3D, która opiera się na wykorzystaniu światła emitowanego przez laser? Decyzja ta umotywowana była zaletami, jakimi technologia ta jest nacechowana. Pierwszą z nich stanowi bardzo wysoka dokładność modeli trójwymiarowych, jakie uzyskuje się, korzystając z możliwości laserowego skanowania 3D. Jak duży jest stopień tejże precyzji? Dokładność laserowego skanowania 3D może być równa wielokrotnościom mikrometra (µm). Skalę precyzji działania skanera można sobie uzmysłowić, mając na uwadze fakt, iż 1mm równy jest 1000µm! Drugą, niemniej istotną zaletę wykonywania skanów urządzeniem wyposażonym w laser stanowi wysoka rozdzielczość rezultatów, jakie pozwala on uzyskać! Połączenie wymienionych do tej pory pozytywnych właściwości laserowego skanowania 3D umożliwia tworzenie wysokojakościowych, cyfrowych modeli trójwymiarowych rzeczywistych obiektów.

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl