Filament PLA, czyli co łączy kwas mlekowy i drukarki 3D 0
PLA, czyli co łączy kwas mlekowy, filamenty i drukarki 3D

Filament PLA jest tworzywem do druku 3D, z którego chętnie drukuje się trójwymiarowe przedmioty. Docenia go szerokie spektrum użytkowników drukarek typu FDM. Na jego popularność złożyło się wiele czynników. Część z nich wynika bezpośrednio z właściwości materiałowych, jakimi szczyci się filament PLA. Niemały wpływ na popularność tego tworzywa do druku 3D mają jednak również inne czynniki (poznacie je, kontynuując lekturę artykułu). Jakie własności ma filament PLA? Dlaczego warto drukować z niego przedmioty 3D? Przekonajmy się!

Spis treści:

  1. Podstawowy składnik filamentu PLA
  2. Filament PLA i poziom trudności jego obsługi
  3. Dostępność w sprzedaży wariantów kolorystycznych filamentu PLA
  4. Dekoracyjne warianty filamentu PLA
    1. Filament PLA z brokatem
    2. Filament WOOD
    3. Filament SILK
  5. Przystępność cenowa filamentów PLA
  6. Podsumowanie

Z czego składa się filament PLA?

Bazowym składnikiem filamentu PLA jest polilaktyd. Stanowi on reprezentanta grupy organicznych związków chemicznych zwanych polimerami. Substancje te swoją budową przypominają długie łańcuchy. Poszczególne ogniwa określonego chemicznego związku będącego polimerem są identyczne. Elementy takie określa się mianem merów. Stwierdzić należy, iż polimer jest w istocie wielokrotnie powieloną, konkretną substancją, której poszczególne cząstki łączą się ze sobą, tworząc większe struktury. I przypadku polilaktydu merem nazywa się cząsteczkę laktydu. Efektem reakcji polimeryzacji tej substancji chemicznej jest bazowy składnik filamentu PLA. Materiał ten zdobył (i zdobywa nadal, gdyż jego popularność nie słabnie) uznanie wielu użytkowników drukarek 3D, a konkretniej urządzeń drukujących, które wytwarzają struktury trójwymiarowe, opierając się na technologii termicznego przetwarzania filamentów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele.

Filament PLA - tworzywo proste w druku

Istotną zaletę filamentu PLA stanowi prostota jego wykorzystywania w druku 3D. Jest zatem doskonałym materiałem dla użytkowników rozpoczynających swoją przygodę w świecie tworzonym przez technologię FDM, drukarki 3D i termoplastyczne tworzywa. Nie bez przyczyny w nazwie PLA produkowanego przez firmę Fiberlogy pojawia się człon easy (pełna nazwa produktu to, rzecz jasna, Easy PLA). Ponieważ procesowi jego temperaturowego przetwarzania nie towarzyszy emisja dużej ilości związków lotnych o charakterze toksycznym lub tych charakteryzujących się nieprzyjemnym zapachem, toteż wymogu nie stanowi w jego przypadku korzystanie z urządzeń drukujących wyposażonych w zamkniętą komorę roboczą (oczywiście, nie zmienia to faktu, iż proces druku przeprowadzany być powinien w dobrze wentylowanych pomieszczeniach). Jest to materiał bezwonny. Filament PLA cechuje się niskim skurczem przetwórczym. To kolejna własność tego materiału, dzięki której drukarka 3D, która omawiane tworzywo będzie przetwarzać w trójwymiarowy wydruk, nie musi posiadać zamkniętej komory roboczej. Przestrzenne obiekty, które utworzono z filamentu PLA, są stabilne wymiarowo. Do optymalnej obróbki cieplnej wielu rodzajów filamentu konieczne jest zastosowanie drukarki 3D, którą zaopatrzono w podgrzewany stół, na którym powstaje drukowany obiekt. Problem ten nie dotyczy PLA. Przestrzenne struktury można śmiało z niego drukować, korzystając z drukarki 3D, która podgrzewanej platformy roboczej nie posiada. Gdy jednak zaistnieje możliwość zastosowania urządzenia, które wyposażone zostało w stół, którego temperaturą można manipulować, warto opcję tą wykorzystać. Rezultaty druku z PLA będą wówczas jeszcze lepsze. 

Filament PLA - szerokie spektrum wariantów kolorystycznych

Po drugie - PLA występuje w ogromnej liczbie wariantów wizualnych. Fakt ten dostrzec można, przeglądając oferty firm, takich jak Fiberlogy, Spectrum oraz Nebula. Bogata gama kolorystyczna oferowanych przez producentów tych filamentów PLA z jednej strony wprawić może użytkownika niezdecydowanego w konsternację, z drugiej zaś posiadacz drukarki 3D, którego preferencje kolorystyczne są doskonale sprecyzowane (i jednocześnie kolory te są bardziej wyrafinowane od tych, które tworzą paletę podstawowych barw), bezproblemowo odnajdzie filament PLA stosownie wybarwiony.

Wiele twarzy filamentu PLA

Feeria barw, którą reprezentują filamenty polilaktydowe, to tylko jedna z wielu składowych cechy, jaką stanowią walory wizualne materiału. Filament PLA wzbogaca się rozmaitymi dodatkami, dzięki którym wykonane z niego trójwymiarowe wydruki prezentują się bardzo efektownie. Wizualne walory tworzywa do drukarki 3D są ważne, jeśli materiał zostaje wykorzystywany w roli surowca-budulca dekoracji.

Filament PLA z drobinkami brokatu

Na rynku dostępne są warianty PLA, które wysycone zostały drobinkami brokatu. Cząstki te sprawiają, iż powierzchnia drukowanych z takiego materiału skrzy się wskutek odbijającego się od brokatowych drobin światła niczym gwiazdy na niebiańskim firmanencie. Nie jest to jednak jedyna zaleta wizualna tej wersji PLA. Drobinki brokatu zanurzone w tworzywie bardzo dobrze maskują potencjalne defekty powierzchni drukowanego przedmiotu. PLA wzbogacone drobinkami brokatowymi odnaleźć można w filamentowych ofertach firm, takich jak Spectrum (konkretnie materiały Glitter PLA), Fiberlogy (Easy PLA m.in. kolory: AuroraInox, OnyxVertigo) oraz Nebula (np. Premium PLA w kolorze Metallic Silver).

Filamenty Glitter PLA firmy Spectrum

Przykłady filamentów PLA z domieszką brokatu. Tu konkretnie Glitter PLA firmy Spectrum.

Filamenty WOOD

Innym typ dodatku, którym wzbogacane często jest PLA, stanowi drewno. Domieszka włókien rozmaitych gatunków drzew umożliwia wykonywanie trójwymiarowych obiektów, których faktura imituje powierzchnie drewniane. Wydruk wykonany z takiego wariantu filamentu PLA często też można obrabiać, stosując metody wykorzystywane w stolarstwie. Przykładami materiałów drewnopodobnych są wybrane produkty PRI-MAT 3D, mianowicie PLA Wood, w tym warianty: Cork (zawierający domieszkę drewna korkowego) i Bamboo (wzbogacony włóknami drewna bambusowego), jak również filamenty Fiberwood firmy Fiberlogy. Imitowanie drewna to jednak niejedyna, istniejąca opcja. Filamenty PLA swoją powierzchnią przypominać mogą m.in. fakturę kamienną oraz metaliczną.

Filamenty PLA z drobinkami naturalnego drewna

Rozmaite filamenty PLA wzbogacone drewnem, w tym materiały od PRI-MAT 3D (różne warianty PLA Wood) oraz od Fiberlogy (konkretnie: Fiberwood).

Filamenty PLA błyszczące niczym metal

PLA występuje także w wariantach o subtelnym, metalicznym połysku. Taki typ filamentu polilaktydowego produkuje Fiberlogy i nosi on nazwę Fibersilk Metallic. Co interesujące, materiał ten na szpuli omawianych właściwości nie wykazuje. Dzieje się tak dopiero wtedy, gdy zostanie on termicznie przetworzony przez drukarkę 3D. PLA występuje również w wersjach matowych. Istnieją także warianty, których wyróżnik stanowi świecenie w ciemności (np. PLA firmy Spectrum, a konkretniej filament Glow in the Dark). 

Filamenty Fibersilk Metallic firmy Fiberlogy

Fibersilk Metallic firmy Fiberlogy, czyli PLA o subtelnym, metalicznym połysku.

Filamenty PLA - tworzywa przystępne cenowo

Niewątpliwą zaletę filamentów PLA stanowi ich relatywnie niewysoka cena. Oczywiście, wiele zależy tutaj od producenta. Jednakże w porównaniu z innymi rodzajami filamentów używanymi w druku metodą FDM, kwota, za jaką nabyć można materiały PLA jest zasadniczo dość niewygórowana. Dzięki temu każdy użytkownik drukarki 3D, może swobodnie eksperymentować z rozmaitymi wariantami PLA, nie musząc obawiać się ponoszenia wysokich kosztów za materiał, jeśli ziściłby się scenariusz niekorzystny w postaci niesatysfakcjonującego jakościowo wydruku.

Filament PLA - podsumowanie

Podsumowując, filamenty PLA wykazują się niesamowitą różnorodnością, która wydawać się może wręcz nieco przytłaczająca. Niemniej sam materiał wart jest tego, aby stać się mógł budulcowym surowcem przygotowywanych za pomocą drukarki 3D rozmaitych projektów. PLA to tworzywo, które osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z drukiem przestrzennym, umożliwi bezstresowe zgłębianie fascynującego świata tworzonego przez różnorodne termoplasty, drukujące maszyny i technologię FDM, zaś użytkownicy zaawansowani wykorzystają jego materiałowy potencjał, wytyczając nowe granice jego możliwości.

To Cię również zainteresuje:

  1. Filamenty WOOD - tekst poświęcony materiałom z drobinkami drewna
  2. Filamenty SILK - artykuł o tworzywach cechujących się satynowym połyskiem
  3. Filamenty Rainbow Silk - tekst na temat materiałów z przejściami barwnymi
  4. Filamenty Glow in the Dark - artykuł o materiałach świecących w ciemności
  5. Filamenty z brokatem - artykuł o tworzywach zawierających brokatowe drobinki

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065

Wysyłka w ten sam dzień do 16:00 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl