PLA, czyli co łączy kwas mlekowy, filamenty i drukarki 3D 0
PLA, czyli co łączy kwas mlekowy, filamenty i drukarki 3D

Filamenty, filamenty, filamenty... Przytłaczający wręcz jest ogrom tego świata zagnieżdżonego w bezkresie druku 3D. Przestrzeń ta swą różnorodnością i mnogością rodzajów samych tylko typów materiałów przypomina potężny ocean, na którym nieuważny jego bywalec łatwo może ulec dezorientacji, tonąc w głębi filamentowej rozmaitości. Istnieje jednak jeden rodzaj filamentu, który niczym morska latarnia wskazuje wielu początkującym użytkownikom drukarek 3D, które swoje działanie opierają na technologii FDM, bezpieczną przystań, zapewniając im bezproblemowe, bezpieczne badanie potężnej, filamentowej przestrzeni. A materiałem tym jest skryty za enigmatyczną nazwą polilaktyd, znany również jako... PLA. I jemu właśnie poświęcony został artykuł, który właśnie czytasz, drogi Czytelniku. Polilaktyd stanowi reprezentanta grupy organicznych związków chemicznych zwanych polimerami. Substancje te swoją budową przypominają długie łańcuchy. Poszczególne ogniwa określonego chemicznego związku będącego polimerem są identyczne. Elementy takie określa się mianem merów. Stwierdzić należy, iż polimer jest w istocie wielokrotnie powieloną, konkretną substancją, której poszczególne cząstki łączą się ze sobą, tworząc większe struktury. I przypadku polilaktydu merem nazywa się cząsteczkę kwasu mlekowego, który powszechnie występuje w przyrodzie czy też produktach spożywczych np. tych będących efektem zajścia zjawiska zwanego fermentacją mlekową, czyli m.in. jogurtach oraz serach. Z kolei polilaktyd, czyli długi łańcuch utworzony z cząsteczek kwasu mlekowego, stanowi jeden z wielu elementów, z których składa się świat tworzyw sztucznych. W miejscu tym określany jest skrótem PLA. Materiał ten zdobył (i zdobywa nadal, gdyż jego popularność nie słabnie) uznanie wielu użytkowników drukarek 3D, a konkretniej urządzeń drukujących, które wytwarzają struktury trójwymiarowe, opierając się na technologii termicznego przetwarzania filamentów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo wiele.

Istotną zaletę filamentu PLA stanowi prostota jego wykorzystywania w druku 3D. Jest zatem doskonałym materiałem dla użytkowników rozpoczynających swoją przygodę w świecie tworzonym przez technologię FDM, drukarki 3D i termoplastyczne tworzywa. Nie bez przyczyny w nazwie PLA produkowanego przez firmę Fiberlogy pojawia się człon easy (pełna nazwa produktu to, rzecz jasna, Easy PLA). Ponieważ procesowi jego temperaturowego przetwarzania nie towarzyszy emisja dużej ilości związków lotnych o charakterze toksycznym lub tych charakteryzujących się nieprzyjemnym zapachem, toteż wymogu nie stanowi w jego przypadku korzystanie z urządzeń drukujących wyposażonych w zamkniętą komorę roboczą (oczywiście, nie zmienia to faktu, iż proces druku przeprowadzany być powinien w dobrze wentylowanych pomieszczeniach). Do optymalnej obróbki cieplnej wielu rodzajów filamentu konieczne jest zastosowanie drukarki 3D, którą zaopatrzono w podgrzewany stół, na którym powstaje drukowany obiekt. Problem ten nie dotyczy PLA. Przestrzenne struktury można śmiało z niego drukować, korzystając z drukarki 3D, która podgrzewanej platformy roboczej nie posiada. Gdy jednak zaistnieje możliwość zastosowania urządzenia, które wyposażone zostało w stół, którego temperaturą można manipulować, warto opcję tą wykorzystać. Rezultaty druku z PLA będą wówczas jeszcze lepsze. 

Po drugie - PLA występuje w ogromnej liczbie wariantów wizualnych. Fakt ten dostrzec można, przeglądając oferty firm, takich jak Fiberlogy, Spectrum oraz Nebula. Bogata gama kolorystyczna oferowanych przez producentów tych filamentów PLA z jednej strony wprawić może użytkownika niezdecydowanego w konsternację, z drugiej zaś posiadacz drukarki 3D, którego preferencje kolorystyczne są doskonale sprecyzowane (i jednocześnie kolory te są bardziej wyrafinowane od tych, które tworzą paletę podstawowych barw), bezproblemowo odnajdzie filament PLA stosownie wybarwiony.

Feeria barw, którą reprezentują filamenty polilaktydowe, to tylko jedna z wielu składowych cechy, jaką stanowią walory wizualne materiału. Na rynku dostępne są warianty PLA, które wysycone zostały drobinkami brokatu. Cząstki te sprawiają, iż powierzchnia drukowanych z takiego materiału skrzy się wskutek odbijającego się od brokatowych drobin światła niczym gwiazdy na niebiańskim firmanencie. Nie jest to jednak jedyna zaleta wizualna tej wersji PLA. Drobinki brokatu zanurzone w tworzywie bardzo dobrze maskują potencjalne defekty powierzchni drukowanego przedmiotu. PLA wzbogacone drobinkami brokatowymi odnaleźć można w filamentowych ofertach firm, takich jak Spectrum (konkretnie materiały Glitter PLA), Fiberlogy (Easy PLA m.in. kolory: AuroraInox, OnyxVertigo) oraz Nebula (np. Premium PLA w kolorze Metallic Silver).

Filamenty Glitter PLA firmy Spectrum

Przykłady filamentów PLA z domieszką brokatu. Tu konkretnie Glitter PLA firmy Spectrum.

Innym typ dodatku, którym wzbogacane często jest PLA, stanowi drewno. Domieszka włókien rozmaitych gatunków drzew umożliwia wykonywanie trójwymiarowych obiektów, których faktura imituje powierzchnie drewniane. Wydruk wykonany z takiego wariantu filamentu PLA często też można obrabiać, stosując metody wykorzystywane w stolarstwie. Przykładami materiałów drewnopodobnych są wybrane produkty PRI-MAT 3D, mianowicie PLA Wood, w tym warianty: Cork (zawierający domieszkę drewna korkowego) i Bamboo (wzbogacony włóknami drewna bambusowego), jak również filamenty Fiberwood firmy Fiberlogy. Imitowanie drewna to jednak niejedyna, istniejąca opcja. Filamenty PLA swoją powierzchnią przypominać mogą m.in. fakturę kamienną oraz metaliczną.

Filamenty PLA z drobinkami naturalnego drewna

Rozmaite filamenty PLA wzbogacone drewnem, w tym materiały od PRI-MAT 3D (różne warianty PLA Wood) oraz od Fiberlogy (konkretnie: Fiberwood).

PLA występuje także w wariantach o subtelnym, metalicznym połysku. Taki typ filamentu polilaktydowego produkuje Fiberlogy i nosi on nazwę Fibersilk Metallic. Co interesujące, materiał ten na szpuli omawianych właściwości nie wykazuje. Dzieje się tak dopiero wtedy, gdy zostanie on termicznie przetworzony przez drukarkę 3D. PLA występuje również w wersjach matowych. Istnieją także warianty, których wyróżnik stanowi świecenie w ciemności (np. PLA firmy Spectrum, a konkretniej filament Glow in the Dark). 

Filamenty Fibersilk Metallic firmy Fiberlogy

Fibersilk Metallic firmy Fiberlogy, czyli PLA o subtelnym, metalicznym połysku.

Niewątpliwą zaletę filamentów PLA stanowi ich relatywnie niewysoka cena. Oczywiście, wiele zależy tutaj od producenta. Jednakże w porównaniu z innymi rodzajami filamentów używanymi w druku metodą FDM, kwota, za jaką nabyć można materiały PLA jest zasadniczo dość niewygórowana. Dzięki temu każdy użytkownik drukarki 3D, może swobodnie eksperymentować z rozmaitymi wariantami PLA, nie musząc obawiać się ponoszenia wysokich kosztów za materiał, jeśli ziściłby się scenariusz niekorzystny w postaci niesatysfakcjonującego jakościowo wydruku.

Podsumowując, filamenty PLA wykazują się niesamowitą różnorodnością, która wydawać się może wręcz nieco przytłaczająca. Niemniej sam materiał wart jest tego, aby stać się mógł budulcowym surowcem przygotowywanych za pomocą drukarki 3D rozmaitych projektów. PLA to tworzywo, które osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z drukiem przestrzennym, umożliwi bezstresowe zgłębianie fascynującego świata tworzonego przez różnorodne termoplasty, drukujące maszyny i technologię FDM, zaś użytkownicy zaawansowani wykorzystają jego materiałowy potencjał, wytyczając nowe granice jego możliwości.

Komentarze do wpisu (0)

Informacja w stopce
Menu Szukaj Menu więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl