Ocean i tęcza, czyli filament PLA Rainbow Silk 0
Ocean i tęcza, czyli filament PLA Rainbow Silk

Druk 3D techniką FDM stanowi metodę tworzenia przestrzennych obiektów, której owoce znajdują zastosowanie w różnorodnych sferach współczesności. Wydruki trójwymiarowe uzyskane w wyniku termicznego przetwórstwa filamentów wykorzystuje się w roli części większych, bardziej złożonych mechanizmów. Sprawdzają się również doskonale w roli prototypów. Obiekty przestrzenne utworzone techniką FDM znajdują zastosowanie w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. Bywają także wykorzystywane do celów medycznych. Czynnikiem determinującym ich zastosowanie jest filament, czyli materiał budulcowy, z którego drukarka 3D tworzy przestrzenną figurę. W sprzedaży znajduje się multum tego typu tworzyw. Każde z nich posiada unikalne właściwości, dzięki którym dobrze sprawdzają się one roli w surowców, z których tworzy się wydruki 3D z myślą o ich konkretnym, zależnym od cech budulca, zastosowaniu. Medycyna i szeroko rozumiany przemysł to niejedyne sfery współczesności, w których druk 3D bywa wykorzystywany. Tych dziedzin jest o wiele, wiele więcej. Nie wspomniano tu dotychczas o wyjątkowo popularnym zastosowaniu druku 3D techniką FDM. Mowa tu o tworzeniu obiektów trójwymiarowych mających pełnić funkcje dekoracyjne. Obecnie w sprzedaży znajduje się mnóstwo filamentów cechujących się unikatowymi walorami wizualnymi. Wśród nich królują materiały, których składnikiem bazowym jest polilaktyd, czyli PLA. Liczba filamentów, których właściwość nadrzędną stanowi wizualna atrakcyjność, rośnie z dnia na dzień. Nowe, mające duży potencjał dekoracyjny tworzywa do druku 3D pojawiają się niczym grzyby po intensywnym, jesiennym deszczu. Grono tych tworzyw wzbogaciło się niedawno o jeden nowy nabytek. Jest nim PLA Rainbow Silk, czyli polilaktydowe tworzywo, które opracowane zostało przez firmę ROSA 3D Filaments. Jakie są jego cechy? Jak wykonywać z niego przestrzenne wydruki? Przekonajmy się!

Filament PLA Rainbow Silk - jakie są jego walory dekoracyjne?

Filament PLA Rainbow jest materiałem do druku 3D, który opracowany został przez firmę ROSA 3D Filaments. Jego składnik bazowy stanowi PLA, czyli polilaktyd. Materiały do druku 3D, które oparto na tym polimerze, cechują się bardzo dużą prostotą wykonywania z nich trójwymiarowych wydruków. Właściwością tą obdarzony został również filament PLA Rainbow. Cechą kluczową tworzywa produkowanego przez ROSA 3D Filaments są jednak unikatowe walory wizualne, jakimi naznaczy on wydrukowane z niego przestrzenne obiekty. Mowa tutaj - rzecz jasna - o tęczowym efekcie kolorystycznym. Wszak nie bez powodu w skład nazwy produktu wchodzi angielskie słowo rainbow, które oznacza tęczę, prawda? Filament ten został wybarwiony tak, aby wyselekcjonowane przez ROSA 3D Filaments barwy łączyły się ze sobą na zasadzie, na jakiej oparty jest tzw. gradient liniowy. Oznacza to, iż pomiędzy kolorami występującymi w obrębie filamentu występują przejścia tonalne. Barwy nie zmieniają się jednak gwałtownie. Omawiane tu przejście tonalne jest bowiem płynne. Zmiany kolorystyczne następują liniowo, tj. wzdłuż linii prostej, jaką stanowi filamentowa żyłka nienawinięta na szpulę. Jakie kolory użytkownik drukarki 3D typu FDM znajdzie na pojeedynczej szpuli filamentu PLA Rainbow? Na wstępie zaznaczyć należy, iż ów materiał występuje w dwóch wariantach. Każda z dostępnych wersji to mieszanka siedmiu różnych barw. Wariant podstawowy - PLA Rainbow Silk - stanowi sekwencję następujących kolorów:

 • złoty
 • zielony
 • turkusowy
 • niebieski
 • fioletowy
 • różowy
 • pomarańczowy

Zamek wydrukowany z PLA Rainbow Silk

Zamek, który znajduje się na zdjęciu powyższym, wydrukowany został z filamentu PLA Rainbow Silk

Materiał firmy ROSA 3D Filaments występuje jednak także w innej formie. Filament PLA Rainbow Silk Ocean - bo taką nazwę on nosi - to połączenie kolejno barw następujących:

 • ciemnobłękitny
 • granatowy
 • stalowy
 • turkusowy
 • morski
 • jasnozielony
 • lazurowy

Budynek wydrukowany z PLA Rainbow Silk Ocean

Zamek nr 2 - tym razem wykonany z materiału PLA Rainbow Silk Ocean.

Pierwszy wariant kolorystyczny PLA Rainbow Silk jest zbiorem barw różnorodnych i jednocześnie takich, które są składowymi elementami tęczy, czyli zjawiska optycznego, w nazwie którego doszukiwać się należy - i słusznie! - genezy tytułu, jaki uzyskał stworzony przez firmę ROSA 3D Filaments materiał do druku przestrzennego techniką FDM. Druga, barwna wersja tworzywa jest bardziej stonowana. Składają się na nią kolory chłodne, kojarzące się z wielkimi, słonowodnymi akwenami, do których zalicza się morza oraz - co bardziej istotne z nazewniczego punktu widzenia - oceany.  Doskonale sprawdzi się on zatem w roli budulca, z którego drukarka 3D utworzy dekoracyjne wydruki przestrzenne o tematyce marynistycznej! Pojedyncza szpula filamentu PLA Rainbow Silk zawiera osiemset gramów (800g) tworzywa netto. Czy oznacza to, że jeden cykl barwny rozmieszczony został w takiej właśnie ilości omawianego materiału? Nie! Jeden cykl kolorystyczny mieści się na dwustu czterdziestu gramach (240g) filamentu PLA Rainbow Silk. Wniosek? Pojedyncza szpula tworzywa zawiera trzy pełne cykle barwne. O tym, ile kolorów pojawi się w ramach pojedynczego wydruku zależy od kilku czynników. Ich znajomość ułatwia kontrolowanie procesu kolorowania tworzonego przez drukarkę 3D obiektu. Do czynników tych zalicza się:

 • grubość pojedynczej warstwy wydruku
 • wielkość tworzonego obiektu 3D
 • masa wykonywanego wydruku przestrzennego
 • stopień wypełnienia obiektu trójwymiarowego

Warto pamiętać, że jeśli masa wydruku zbliżona będzie do 240g (lub wartość tę przekroczy), tym bardziej zwiększy się prawdopodobieństwo zawarcia w drukowanym obiekcie wszystkich siedmiu kolorów wchodzących w skład cyklu barwnego.

Filament PLA Rainbow Silk - jakie są jego właściwości? Jak wykonywać z niego wydruki 3D?

Polilaktyd stanowi bazowy składnik filamentu PLA Rainbow Silk. Tworzywo firmy ROSA 3D Filaments posiada zatem cechy owego polimeru. Filament PLA Rainbow cechuje się bezwonnością, zaś jego gęstość przyjmuje wartość równą 1.25g/cm3. Tworzenie trójwymiarowych wydruków z materiału produkowanego przez ROSA 3D Filaments charakteryzuje się niskim poziomem skomplikowania. Drukować mogą z niego obiekty 3D również osoby dopiero rozpoczynające przygodę z drukiem przestrzennym, osiągając przy tym bardzo dobre rezultaty. Poszczególne warstwy wydruku wykonywanego z PLA Rainbow Silk dobrze do siebie przylegają, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się defektów w strukturze drukowanej bryły. Do tworzenia trójwymiarowych wydruków z omawianego tworzywa niewymagane jest zastosowanie drukarki 3D, która wyposażona została w zamkniętą komorę roboczą oraz podgrzewaną platformę. Temperatura procesu ekstruzji powinna przyjąć wartość z przedziału od 185°C do 225°C. Należy pamiętać jednak o pewnej, potencjalnie istotnej kwestii. Dobrana wartość temperatury wytłaczania ma wpływ na odcień obiektu 3D drukowanego z filamentu PLA Rainbow Silk. Poprzez zmianę wielkości omawianego parametru wpłynąć można na jeszcze jeden aspekt wizualny, jakim cechowała się będzie powierzchnia utworzonego wydruku trójwymiarowego. Jest nim jej połysk. Bardziej błyszczącą powierzchnię przestrzennego obiektu uzyska się wskutek zwiększenia wartości temperatury wytłaczania. Filament PLA Rainbow Silk to tworzywo mające jedynie niewielkie właściwości ścierne. Dysza, która wykonana została z mosiądzu, stanowi zatem jeden z warunków wystarczających do rozpoczęcia przygody z filamentem PLA Rainbow Silk.

Latarnia morska utworzona z PLA Rainbow Silk Ocean

Elementy dekoracyjne czerpiące garściami z tematyki marynistycznej? Czemu nie! Powyższy wydruk potwierdza słuszność wykonywania tego rodzaju obiektów 3D z filamentu PLA Rainbow Silk - tutaj w wariancie Ocean.

Filament PLA Rainbow Silk - podsumowanie

Nie po raz pierwszy firma ROSA 3D Filaments oddała w ręce użytkowników drukarek 3D materiał unikatowy. Wcześniej były to m.in. BioWOOD oraz BioCREATE. Unikalność filamentu PLA Rainbow Silk skrywa się w jego onieśmielających walorach wizualnych, jakie uzyskają utworzone z niego trójwymiarowe wydruki. Doskonale sprawdzi się w roli budulca różnorodnych obiektów 3D, które pełnić mają funkcje stricte dekoracyjne. Niewątpliwie wielkim atutem filamentu PLA Rainbow Silk jest prostota, jaką charakteryzuje się proces drukowania z niego przestrzennych struktur. Właściwość ta sprawia, iż każdy, nawet posiadający niewiele doświadczenia użytkownik drukarki 3D odkryć może potencjał drzemiący w tworzywie przygotowanym przez ROSA 3D Filaments.

Filamenty PLA Rainbow Silk nabędziesz, drogi Czytelniku w sklepie Zadar! Wariant klasyczny znajdziesz tutaj, zaś wersję Ocean tu!.

Komentarze do wpisu (0)

Informacja w stopce
Menu Szukaj Menu więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl