Druk 3D techniką FDM stanowi metodę tworzenia przestrzennych obiektów, której owoce znajdują zastosowanie w różnorodnych sferach współczesności. Wydruki trójwymiarowe uzyskane w wyniku termicznego przetwórstwa filamentów wykorzystuje się w roli części większych, bardziej złożonych mechanizmów. Sprawdzają się również doskonale w roli prototypów. Obiekty przestrzenne utworzone techniką FDM znajdują zastosowanie w wielu gałęziach współczesnego przemysłu. Bywają także wykorzystywane do celów medycznych. Czynnikiem determinującym ich zastosowanie jest filament, czyli materiał budulcowy, z którego drukarka 3D tworzy przestrzenną figurę. W sprzedaży znajduje się multum tego typu tworzyw. Każde z nich posiada unikalne właściwości, dzięki którym dobrze sprawdzają się one roli w surowców, z których tworzy się wydruki 3D z myślą o ich konkretnym, zależnym od cech budulca, zastosowaniu. Medycyna i szeroko rozumiany przemysł to niejedyne sfery współczesności, w których druk 3D bywa wykorzystywany. Tych dziedzin jest o wiele, wiele więcej. Nie wspomniano tu dotychczas o wyjątkowo popularnym zastosowaniu druku 3D techniką FDM. Mowa tu o tworzeniu obiektów trójwymiarowych mających pełnić funkcje dekoracyjne. Obecnie w sprzedaży znajduje się mnóstwo filamentów cechujących się unikatowymi walorami wizualnymi. Wśród nich królują materiały, których składnikiem bazowym jest polilaktyd, czyli PLA. Liczba filamentów, których właściwość nadrzędną stanowi wizualna atrakcyjność, rośnie z dnia na dzień. Nowe, mające duży potencjał dekoracyjny tworzywa do druku 3D pojawiają się niczym grzyby po intensywnym, jesiennym deszczu. Grono tych tworzyw wzbogaciło się niedawno o jeden nowy nabytek. Jest nim PLA Rainbow Silk, czyli polilaktydowe tworzywo, które opracowane zostało przez firmę ROSA 3D. Jakie są jego cechy? Jak wykonywać z niego przestrzenne wydruki? Przekonajmy się!
Filament PLA Rainbow Silk - jakie są jego walory dekoracyjne?
Filament PLA Rainbow jest materiałem do druku 3D, który opracowany został przez firmę ROSA 3D. Jego składnik bazowy stanowi PLA, czyli polilaktyd. Materiały do druku 3D, które oparto na tym polimerze, cechują się bardzo dużą prostotą wykonywania z nich trójwymiarowych wydruków. Właściwością tą obdarzony został również filament PLA Rainbow. Cechą kluczową tworzywa produkowanego przez ROSA 3D są jednak unikatowe walory wizualne, jakimi naznaczy on wydrukowane z niego przestrzenne obiekty. Mowa tutaj - rzecz jasna - o tęczowym efekcie kolorystycznym. Wszak nie bez powodu w skład nazwy produktu wchodzi angielskie słowo rainbow, które oznacza tęczę, prawda? Filament ten został wybarwiony tak, aby wyselekcjonowane przez ROSA 3D barwy łączyły się ze sobą na zasadzie, na jakiej oparty jest tzw. gradient liniowy. Oznacza to, iż pomiędzy kolorami występującymi w obrębie filamentu występują przejścia tonalne. Barwy nie zmieniają się jednak gwałtownie. Omawiane tu przejście tonalne jest bowiem płynne. Zmiany kolorystyczne następują liniowo, tj. wzdłuż linii prostej, jaką stanowi filamentowa żyłka nienawinięta na szpulę. Jakie kolory użytkownik drukarki 3D typu FDM znajdzie na pojedynczej szpuli filamentu PLA Rainbow? Na wstępie zaznaczyć należy, iż ów materiał występuje w wielu wariantach. Każda z dostępnych wersji to mieszanka kilku różnych barw.
Filament PLA Rainbow Silk - wersja podstawowa
Materiał PLA Rainbow Silk jest zbiorem barw różnorodnych i jednocześnie takich, które są składowymi elementami tęczy, czyli zjawiska optycznego, w nazwie którego doszukiwać się należy - i słusznie! - genezy tytułu, jaki uzyskał stworzony przez firmę ROSA 3D materiał do druku przestrzennego techniką FDM. Wariant podstawowy filamentu - PLA Rainbow Silk - stanowi sekwencję następujących kolorów:
- złoty
- zielony
- turkusowy
- niebieski
- fioletowy
- różowy
- pomarańczowy
Pojedyncza szpula filamentu PLA Rainbow Silk zawiera osiemset gramów (800g) tworzywa netto. Czy oznacza to, że jeden cykl barwny rozmieszczony został w takiej właśnie ilości omawianego materiału? Nie! Jeden cykl kolorystyczny mieści się na dwustu czterdziestu gramach (240g) filamentu PLA Rainbow Silk. Wniosek? Pojedyncza szpula tworzywa zawiera trzy pełne cykle barwne.
Zamek, który znajduje się na zdjęciu powyższym, wydrukowany został z filamentu PLA Rainbow Silk
Filament PLA Rainbow Silk Ocean
Materiał firmy ROSA 3D występuje jednak także w innej formie. Filament PLA Rainbow Silk Ocean - bo taką nazwę on nosi - to połączenie kolejno barw następujących:
- ciemnobłękitny
- granatowy
- stalowy
- turkusowy
- morski
- jasnozielony
- lazurowy
Ten wariant tworzywa jest bardziej stonowany od podstawowej wersji materiału PLA Rainbow Silk. Składają się na nią kolory chłodne, kojarzące się z wielkimi, słonowodnymi akwenami, do których zalicza się morza oraz - co bardziej istotne z nazewniczego punktu widzenia - oceany. Doskonale sprawdzi się on zatem w roli budulca, z którego drukarka 3D utworzy dekoracyjne wydruki przestrzenne o tematyce marynistycznej! Na zakupionej szpuli znajduje się 800 gramów materiału. Pełny cykl barwny zajmuje aż 240 gramów tworzywa PLA Rainbow Silk Ocean.
Zamek nr 2 - tym razem wykonany z materiału PLA Rainbow Silk Ocean.
Filament PLA Rainbow Silk Fire
Ogień zainspirował ROSA 3D do stworzenia trzeciego wariantu filamentu PLA Rainbow Silk. Ogniste płomienie to nie tylko odcienie żółci. Jego składowym kolorem jest również czerwień. Rozmaite warianty barwy pomarańczowej także można zauważyć, obserwując płomienie. Inspirowane ogniem wydruki 3D utworzymy z filamentu PLA Rainbow Silk Fire. Ten materiał wybarwiono kolorami, które widzimy, gdy spoglądamy na ogień. Nie bez powodu jednym ze słów, z których składa się nazwa tworzywa od ROSA 3D, pojawia się słowo fire (ang. ogień). Na szpuli znajduje się osiemset gramów - 800g - filamentu. Pojedynczy cykl barwny to 170g tworzywa. Konkluzja? Pojedyncza szpula zawiera prawie pięć cykli kolorystycznych! Z filamentu PLA Rainbow Silk Fire utworzymy imponujące wizualnie, inspirowane płomieniami wydruki 3D. To perfekcyjny materiał do wyrobu np. dekoracyjnych obiektów.
Wydruk 3D, który został wykonany z materiału, jakim jest filament PLA Rainbow Silk Fire od ROSA 3D. (©ROSA 3D)
Filament PLA Multicolour Silk - wariant materiału PLA Rainbow Silk
Wielu drukarzy pytało nas, czy pojawią się inne warianty filamentu multikolorowego niż te, które opisaliśmy dotychczas. Popyt na inne formy tego tworzywa jest zatem niemały. ROSA 3D ten fakt rozumie - dlatego też firma postanowiła stworzyć filament PLA Multicolour Silk. Ma on nieco mniej przejść kolorystycznych w jednym cyklu barwnym niż klasyczne PLA Rainbow Silk. Występuje jednak w aż sześciu odmianach. Inspirowane m.in. kwiatami i księżycem materiały idealnie sprawdzają się w roli surowca-budulca dekoracji. Sześć wariantów kolorystycznych filamentu PLA Multicolor Silk Rainbow to znakomita okazja do tego, aby puścić wodze fantazji, drukując trójwymiarowe przedmioty. Oto odmiany tworzywa ROSA 3D:
-
Filament PLA Multicolor Silk Flower
To połączenie różu oraz fioletu. Nawiązujący do świata kwiatów filament PLA Multicolour Silk idealnie nadaje się do produkcji dekoracji, choć doskonale sprawdzi się jako materiał-budulec innego typu wydruków trójwymiarowych. Jeden pełny cykl barwny to 170 gramów filamentu. Na pojedynczej szpuli znajduje się ich prawie pięć.
-
Filament PLA Multicolor Silk Candy
Subtelny róż, biel oraz jasny błękit - właśnie te kolory zainspirowały firmę ROSA 3D do wyprodukowania filamentu PLA Multicolor Silk Candy. Nazwa produktu mówi sama za siebie. Filament ten jest nie tylko wielobarwny. Dobór kolorów to jawne nawiązanie do świata reprezentowanego przez wszelkiego rodzaju słodycze. 150 gramów materiału wystarczy, aby wydrukować przedmiot, który zawierał będzie wszystkie kolory składowe produktu ROSA 3D. Na pojedynczą szpulę nawinięte zostaje jednak aż 800 gramów filamentu PLA Multicolour Silk Candy. Z produktu wykonamy zatem wydruk, który zawiera maksymalnie sześć pełnych cykli kolorystycznych.
-
Filament PLA Multicolor Silk Moon
Księżyc zachwyca i inspiruje ludzi od wieków całym swoim ogromem. ROSA 3D jednak inspirację tym tworem uściśliła, skupiając się na jego barwach. Tak uzyskano filament Multicolour Silk Moon. Pojedynczy cykl kolorystyczny tworzą: granatowa czerń, grafit i stal księżycowa. Mieści się on na 120 gramach tworzywa. 800 gramów produktu to zatem ponad sześć cykli kolorystycznych filamentu PLA Multicolor Silk Moon.
-
Filament PLA Multicolor Silk Pacific
Oceaniczna woda mieni się wieloma formami barwy niebieskiej. Znajduje się tu miejsce również na kolor srebrny. Badając barwy Pacyfiku, ROSA 3D utworzyła materiał nimi inspirowany. Jest nim właśnie filament PLA Multicolour Silk Pacific. To połączenie barw: granatowej, stalowo niebieskiej oraz srebrnej. 170 gramów - właśnie tyle waży jeden pełny cykl kolorystyczny filamentu PLA Multicolor Silk Pacific
-
Filament PLA Multicolor Silk Jungle
Dżungla to feeria barw. ROSA 3D postanowiła skupić się na części z nich, tworząc filament PLA Multicolour Silk Jungle. Efekt? Powstał tak materiał, którego barwami składowymi są soczysta zieleń i kolor żółty. Pełny cykl barwny to 170 gramów materiału. Pojedynczą szpulę tworzywa zajmuje ich niemal siedem! Piękne barwy, jakimi cechuje się filament PLA Multicolor Silk Jungle ożywią każdy Wasz projekt! Warto go zakupić? Jak najbardziej!
-
Filament PLA Multicolor Silk Frozen
To owoc zainspirowania się firmy ROSA 3D zjawiskami nieodłącznie związanymi z zimą. Szron, śnieg i lód - efektem dogłębnego badania ich barw jest filament PLA Multicolour Silk Frozen. Tworzą go różnorodne odcienie błękitu oraz arktyczna biel. Jeden cykl kolorystyczny zajmuje 120 gramów tworzywa. Na każdą szpulę nawinięto 800 gramów filamentu PLA Multicolour Silk. Prawie siedem pełnych cykli barwnych - tyle zyskujecie, kupując materiał od ROSA 3D. Skusicie się?
Filamenty PLA Rainbow Silk i PLA Multicolour Silk - o tym warto pamiętać!
O tym, ile kolorów pojawi się w ramach pojedynczego wydruku zależy od kilku czynników. Ich znajomość ułatwia kontrolowanie procesu kolorowania tworzonego przez drukarkę 3D obiektu. Do czynników tych zalicza się:
- grubość pojedynczej warstwy wydruku
- wielkość tworzonego obiektu 3D
- masa wykonywanego wydruku przestrzennego
- stopień wypełnienia obiektu trójwymiarowego
Warto pamiętać, że jeśli masa wydruku zbliżona będzie do 240g (lub wartość tę przekroczy), tym bardziej zwiększy się prawdopodobieństwo zawarcia w drukowanym obiekcie wszystkich siedmiu kolorów wchodzących w skład cyklu barwnego.
Filament PLA Rainbow Silk - jakie są jego właściwości? Jak wykonywać z niego wydruki 3D?
Polilaktyd stanowi bazowy składnik filamentu PLA Rainbow Silk. Tworzywo firmy ROSA 3D Filaments posiada zatem cechy owego polimeru. Filament PLA Rainbow cechuje się bezwonnością, zaś jego gęstość przyjmuje wartość równą 1.25g/cm3. Tworzenie trójwymiarowych wydruków z materiału produkowanego przez ROSA 3D Filaments charakteryzuje się niskim poziomem skomplikowania. Drukować mogą z niego obiekty 3D również osoby dopiero rozpoczynające przygodę z drukiem przestrzennym, osiągając przy tym bardzo dobre rezultaty. Poszczególne warstwy wydruku wykonywanego z PLA Rainbow Silk dobrze do siebie przylegają, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się defektów w strukturze drukowanej bryły. Do tworzenia trójwymiarowych wydruków z omawianego tworzywa niewymagane jest zastosowanie drukarki 3D, która wyposażona została w zamkniętą komorę roboczą oraz podgrzewaną platformę. Temperatura procesu ekstruzji powinna przyjąć wartość z przedziału od 185°C do 225°C. Należy pamiętać jednak o pewnej, potencjalnie istotnej kwestii. Dobrana wartość temperatury wytłaczania ma wpływ na odcień obiektu 3D drukowanego z filamentu PLA Rainbow Silk. Poprzez zmianę wielkości omawianego parametru wpłynąć można na jeszcze jeden aspekt wizualny, jakim cechowała się będzie powierzchnia utworzonego wydruku trójwymiarowego. Jest nim jej połysk. Bardziej błyszczącą powierzchnię przestrzennego obiektu uzyska się wskutek zwiększenia wartości temperatury wytłaczania. Filament PLA Rainbow Silk to tworzywo mające jedynie niewielkie właściwości ścierne. Dysza, która wykonana została z mosiądzu, stanowi zatem jeden z warunków wystarczających do rozpoczęcia przygody z filamentem PLA Rainbow Silk.
Elementy dekoracyjne czerpiące garściami z tematyki marynistycznej? Czemu nie! Powyższy wydruk potwierdza słuszność wykonywania tego rodzaju obiektów 3D z filamentu PLA Rainbow Silk - tutaj w wariancie Ocean.
Filament PLA Rainbow Silk - podsumowanie
Nie po raz pierwszy firma ROSA 3D oddała w ręce użytkowników drukarek 3D materiał unikatowy. Wcześniej były to m.in. BioWOOD oraz BioCREATE. Unikalność filamentu PLA Rainbow Silk skrywa się w jego onieśmielających walorach wizualnych, jakie uzyskają utworzone z niego trójwymiarowe wydruki. Doskonale sprawdzi się w roli budulca różnorodnych obiektów 3D, które pełnić mają funkcje stricte dekoracyjne. Niewątpliwie wielkim atutem filamentu PLA Rainbow Silk jest prostota, jaką charakteryzuje się proces drukowania z niego przestrzennych struktur. Właściwość ta sprawia, iż każdy, nawet posiadający niewiele doświadczenia użytkownik drukarki 3D odkryć może potencjał drzemiący w tworzywie przygotowanym przez ROSA 3D.