Filamenty Silk, czyli błyszczące tworzywa do druku 3D 0
Filamenty Silk, czyli błyszczące tworzywa do druku 3D

Druk 3D jest zestawem technik przyrostowego wytwarzania obiektów trójwymiarowych, które doskonale nadają się do produkcji spersonalizowanych figur mających pełnić funkcję dekoracyjną. Wśród owych metod addytywnego tworzenia przestrzennych struktur prym wiedzie Fused Deposition Modelling. Technika ta znana jest również jako FDM. Powody jej popularności można mnożyć i mnożyć. Proces wymieniania jej powszechności wykorzystywania w roli techniki, która umożliwia powołanie do życia dekoracyjnych obiektów jest niczym niekończąca się opowieść. Podstawowe drukarki 3D, które swe funkcjonowanie opierają na prawidłach rządzących metodą FDM, kosztują coraz mniej pieniędzy. Filamenty, czyli surowce, z których wytwarza się trójwymiarowe obiekty wspomnianą techniką, najczęściej wymagają od użytkownika urządzenia drukującego ponoszenia kosztów gargantuicznych rozmiarów. Wachlarz dostępnych w sprzedaży materiałów do druku 3D metodą FDM jest rozległy i nieustannie się on rozszerza o nowe tworzywa. Istotną jego część stanowią produkty mające interesujące walory dekoracyjne. Istnieją zatem filamenty wzbogacone brokatem, tworzywa imitujące kamień, materiały świecące w ciemności i wiele, wiele innych surowców, z których powstać mogą niezwykle atrakcyjne wizualnie wydruki trójwymiarowe. Zdarza się, iż użytkownik drukarki 3D chce za jej pomocą wykonać obiekt-dekorację, którego powierzchnia charakteryzować się będzie subtelnym połyskiem. Szukając materiału, który ów efekt zapewni, uwagę swą skupić on powinien na tworzywach do druku przestrzennego, jakimi są... Filamenty Silk

Filamenty Silk - czym są?

Połysk - to słowo doskonale opisuje wizualny atut, jakim charakteryzują się filamenty Silk. Do perfekcji jest mu jednak dość daleko. Wszak filament, który wzbogacony został brokatem, również się błyszczy, co zawdzięcza on wspomnianym, brokatowym drobinkom. Połysk za ich pomocą uzyskany jest nieciągły. Błyszczy się brokat, nie zaś tworzywo jako całość. Połysk, jakim wykazują się powierzchnie wydruków trójwymiarowych, które utworzono z filamentu Silk, ma charakter ciągły. Jest on zatem jednolity - przyjmuje on taką samą (lub zbliżoną) wartość dla każdego milimetra kwadratowego nawierzchni utworzonego obiektu przestrzennego. Połysk ów charakteryzuje się dużą dozą subtelności. Wydruk wykonany z filamentu Silk błyszczy się - owszem, lecz efektowi temu daleko jest do blasku oślepiającego osoby na ów obiekt patrzącej. Jak sama sugeruje jego nazwa - ów walor na charakter subtelnego, delikatnego niczym satyna lub jedwabna nić (wszak w języku angielskim słowo silk oznacza właśnie jedwab!). Połysk ten cechuje się jednak pewnym spektrum subtelności. W połączeniu z odpowiednim pigmentem (lub ich kombinacją) filament Silk doskonale imituje tworzywa metaliczne - mowa tu oczywiście o aspekcie wizualnym. Istnieją także materiały omawianego typu, które nie tylko subtelnie się błyszczą. Nie jest to ich jedyny wizualny oręż, jakim wojują. Wybrane filamenty Silk wybarwiono tak, iż na tworzonym z nich wydruku trójwymiarowym, pojawiają się przejścia barwne. Owe zmiany mają charakter płynny - gradientowy. Filamenty Silk bywać mogą zatem tworzywami do druku 3D, które charakteryzują się wieloma dekoracyjnymi walorami. Czasem będzie to imitowanie metalicznych surowców, czasem zaś - wielobarwne, gradientowe przejścia. Cechy te iść będą jednak zawsze w parze z własnością nadrzędną filamentów Silk. Jest nią - rzecz oczywista - subtelny połysk. Z jakich surowców tworzy się omawiane tworzywa do druku 3D? Pigmenty pigmentami - jasne, odgrywają one niebagatelną rolę w budowaniu wizualnych walorów materiału. Niemniej istotna jest jednak ich recepturowa baza. Składnikami bazowymi tego rodzaju filamentów są zazwyczaj termoplasty, które wykazują się nieskomplikowanym poziomem ich obsługi. Zwykle materiałem tym jest polilaktyd. Bywają to jednak również inne surowce termoplastyczne. Czy są one bardziej skomplikowane w obsłudze niż tradycyjne PLA? Niekoniecznie! Prostota obsługi recepturowej bazy filamentu Silk rzutuje na duży poziom nieskomplikowania użycia materiału w druku 3D jako całości. Trójwymiarowe wydruki o subtelnie połyskującej powierzchni wykonane zostaną nie tylko przez osoby doświadczone w drukowaniu przestrzennych figur. Utworzą je także amatorzy.

Zamek wydrukowany z filamentu PLA-Silk firmy ROSA 3D Filaments

Zamek, który wydrukowano z filamentu PLA-Silk od ROSA 3D Filaments

Filamenty Silk - przegląd wybranych produktów

Firm, które zajmują się produkcją filamentów Silk, jest co najmniej kilka. Liczba producentów, których wachlarz ofertowy obejmuje omawiane, subtelnie połyskujące materiały do druku 3D, rośnie. Fakt ten nie dziwi. Popyt rodzi podaż. Zainteresowanie filamentami Silk wzrasta. Producentom nie pozostaje zatem nic innego, jak starać się nadążać za trendami. Ów wyścig powinien iść jednak w parze z wysoką jakością produktu, który jest jego rezultatem, co nie zawsze stanowi oczywistość. Istnieją jednak producenci materiałów do druku 3D, które oferują filamenty Silk nie tylko oszałamiające wizualnie, lecz również - a może raczej przede wszystkim - wysokojakościowe. Zalicza się do nich Spectrum Filaments, ROSA 3D Filaments oraz Fiberlogy.

  1. SILK PLA

    Filament SILK PLA to materiał do druku 3D, za produkcją którego stoi Spectrum Filaments. Jego składnikiem bazowym jest polilaktyd, czyli PLA. Filament SILK PLA stworzono tak, iż utworzone z niego wydruki trójwymiarowe charakteryzują się delikatnym, jedwabnym połyskiem. Co ważne - materiał firmy Spectrum Filaments jest nietrudny w obsłudze. Temperatura jego druku mieści się w zakresie od 185°C do 225°C. Do jego optymalnego przetworzenia niewymagana jest drukarka 3D, którą wyposażono w grzaną platformę roboczą. Materiał ów posiada cechy surowca bazowego - polilaktydu. Filament SILK PLA cechuje się zatem niewielkim skurczem przetwórczym oraz zadowalającą wytrzymałością mechaniczną. Stanowi on tworzywo sztywne oraz dość odporne na rozciąganie. Wachlarz wariantów barwnych filamentu SILK PLA charakteryzuje się niesamowicie dużą rozpiętością. Jest to znak rozpoznawczy produktów Spectrum Filaments.

    Próbki filamentu SILK PLA firmy Spectrum

    Wydruki wykonane z wybranych wariantów kolorystycznych filamentu SILK PLA

  2. PLA-Silk

    ROSA 3D Filaments - ta właśnie firma odpowiedzialna jest za stworzenie omawianego produktu do druku 3D. Stanowi on kolejny materiał Silk, którego recepturę oparto na polilaktydzie, czyli tworzywie nieskomplikowanym w obsłudze. Cechuje się on także subtelnym połyskiem. Jest to - rzecz jasna - znak rozpoznawczy filamentów Silk. Temperatura druku materiału ROSA 3D Filaments zawiera się w przedziale od 185°C do 225°C. Niewymagany jest grzany stół roboczy. Jeśli jednak drukarka 3D została w element ten wyposażona, warto wykorzystać jego możliwości. Jego temperatura powinna mieścić się w przedziale od 40°C do 60°C. Filament PLA-Silk to materiał o niskim skurczu, twardy i bezwonny. Poszczególne warstwy utworzonego z niego obiektu trójwymiarowego znakomicie do siebie przylegają. Filament PLA-Silk jest także tworzywem bezwonnym. Występuje on w bardzo dużej liczbie wariantów barwnych. ROSA 3D Filaments wyprodukowała również dwie unikatowe wersje tego tworzywa, jakimi są Rainbow Silk oraz Rainbow Silk Ocean. Filamenty te wybarwiono tak, iż w zależności od dobranych parametrów charakteryzujących wydruk (jego wielkości, masy, wypełnienia, etc.), na drukowanym obiekcie pojawią się barwne przejścia - zbliżone do gradientu kolorystycznego.

    Zamek wykonany z filamentu PLA Rainbow Silk

    Kolejny zamek - tym razem wykonany z filamentu PLA Rainbow Silk od ROSA 3D Filaments

  3. FiberSilk Metallic

    Filament FiberSilk Metallic to oparte na biopolimerze tworzywo do druku 3D, które produkowane jest przez Fiberlogy. Materiał ten cechuje się metalicznym połyskiem - nazwa tworzywa zobowiązuje, czyż nie? Filament FiberSilk Metallic jest relatywnie nietrudny w obsłudze. Temperatura druku powinna przyjąć wartość z przedziału od 210°C do 230°C. Wymaga on drukarki 3D z grzaną platformą roboczą. Jej temperatura powinna wynosić od 50°C do 70°C. FiberSilk Metallic cechuje się dużą udarnością. Jest tworzywem wytrzymałym, nietrudnym w obsłudze oraz - co niemniej istotne - pięknie wyglądającym! Co ciekawe - filament ów nie wykazuje się połyskiem, będąc nawiniętym na szpulę, a zatem znajdując się w stanie nieprzetworzonym. Jego powierzchnia nabiera własności wyjściowych w trakcie przetwarzania termicznego materiału przez drukarkę 3D.

    Próbki filamentu FiberSilk Metallic

    Wybrane warianty kolorystyczne filamentu FiberSilk Metallic, za produkcję którego odpowiada Fiberlogy

Filamenty Silk - podsumowanie

Filamenty Silk to reprezentanci grona tworzyw do druku 3D, których walory wizualne są niezwykle intrygujące. Doskonale sprawdzą się w roli materiałów budulcowych obiektów o charakterze dekoracyjnym. Filamenty Silk są dodatkowo tworzywami relatywnie wytrzymałymi i - co bardzo istotne - nietrudnymi w obsłudze.

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl