Kraj Kwitnącej Wiśni kojarzyć się może z doskonałym kinem grozy, filmografią Akiry Kurosawy i samurajskimi mieczami. Skojarzeń tego typu i im podobnych istnieje, rzecz jasna, o wiele, wiele więcej, jednakże w temat artykułu, który obecnie czytasz, drogi Czytelniku, najlepiej wpisuje się to ostatnie z wymienionej wcześniej skojarzeniowej trójki. To właśnie oręż samurajów, a konkretniej ostrze stanowiące jego bardzo istotny element, stanowi jedną z kilku inspiracji, które sprawiły, iż pewien mężczyzna z Osaki w 1956 roku tchnął życie w ideę, jaka zrodziła się w jego głowie i w wyniku której powstała wówczas pewna firma funkcjonująca po dziś dzień. A firmą tą jest... OLFA.
OLFA = produkty wysokojakościowe
OLFA stanowi firmę, która zajmuje się produkcją narzędzi tnących, których cechą wyróżniającą je spośród produktów konkurencji jest ich doskonała jakość. Ostrza będące ich najbardziej istotnym komponentem wykonywane są w oparciu o tradycyjne, japońskie techniki obróbki metalicznych tworzyw. Metody te, dzięki którym otrzymuje się elementy tnące produktów firmy OLFA, stosowano dawniej do produkcji oręża, którym posługiwali się w trakcie walki samurajowie. Efektem ich zastosowania w połączeniu z wysokojakościowymi surowcami, które omawianymi technikami przetwarzano, jest długowieczność ostrzy wchodzących w skład produktów oferowanych przez japońskie przedsiębiorstwo. Ofertowy inwentarz firmy obejmuje szeroki wachlarz narzędzi tnących, wliczając m.in. nożyce, skrobaki, noże z ostrzem obrotowym oraz pewien przedmiot, którego powstanie sprawiło, iż OLFA pojawiła się na przemysłowej mapie świata.
Segmentowane ostrze - rewolucyjny produkt marki OLFA
Narzędziem tym jest nóż wyposażony w segmentowane ostrze. Został on wynaleziony w 1956 roku przez Yoshio Okadę - założyciela firmy OLFA. Ostrze omawianego narzędzia podzielone jest na segmenty, które odłamuje się niczym kostki wchodzące w skład tabliczki czekolady (co ciekawe, budowa segmentowanego ostrza zainspirowana została właśnie formą, w jakiej ów wyrób cukierniczy występuje). Zadać można pytanie następujące: Dlaczego właściwie nóż wyposażony w element tnący, który ulega fragmentacji, stanowi rozwiązanie, które ma sens? Otóż, odłamując segment ostrza, który uległ już zużyciu, w miejscu jego złamania pojawia się ostra krawędź, która pełni funkcję komponentu tnącego. Analogiczny mechanizm zaobserwować można, rozbijając taflę szkła. Mniejsze jej fragmenty będące efektem rozbicia szklanej szyby uzyskają wówczas ostre krawędzie nadające się do cięcia rozmaitych materiałów. Było to kolejne źródło inspiracji dla założyciela firmy OLFA, dzięki któremu stworzył on pierwszy w skali światowej nóż, którego ostrze można fragmentować. Narzędzie takie wyróżnia się wysokim poziomem praktyczności. Powód takiego stanu rzeczy jest trywialny, a jednocześnie wyjątkowo istotny. Nóż taki nie wymaga ostrzenia. Zużyty jego fragment wystarczy odłamać, by móc cieszyć się ponownie doskonałymi właściwościami tnącymi narzędzia wyprodukowanego przez firmę OLFA.
Nóż z segmentowanym, odłamywanym ostrzem, czyli narzędzie, od którego wszystko się zaczęło. (©OLFA)
Nóż OLFA z segmentowanym ostrzem - zastosowanie w druku 3D
Jakie możliwości daje nóż taki użytkownikowi drukarki 3D? Także tutaj odpowiedź wręcz ocieka trywialnością, gdyż sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie konieczna jest fragmentacja większego elementu na mniejsze kawałki. Przykładowo, zakupiłeś zbyt długą rurkę teflonową? Żaden problem! Nożem OLFA bez żadnych problemów dostosujesz jej długość do własnych preferencji. Problematyczną kwestię związaną z technologią FDM stanowi druk trójwymiarowych przedmiotów, które wyróżniają się skomplikowaną strukturą. Zaistnieć może wówczas wykorzystanie elementów podporowych. Komponenty te mogą zostać wytworzone z materiału modelowego lub filamentu supportowego. Podporowe struktury, które wydrukowane zostały z surowca, który wykorzystano do utworzenia wydruku właściwego, należy usunąć mechanicznie. Z pomocą użytkownikowi drukarki 3D przychodzi wówczas nóż wyprodukowany przez firmę OLFA. Pozwoli on precyzyjnie usunąć struktury podporowe, dzięki czemu wydruk uzyska ostateczny, oczekiwany wygląd. Z kolei narzędziem, które omawianą operację pozwoli wykonać ze znacznie większą dokładnością, jest skalpel, który również stanowi jeden z elementów ofertowego wachlarza OLFA. Stanowi on gwarancję precyzyjnego usunięcia nawet najdrobniejszych podporowych struktur.
Skalpel AK-5 firmy OLFA sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża precyzja działania. (©OLFA)
Skrobak OLFA - kolejne narzędzie przydatne w druku 3D
Kolejnym wartym uwagi narzędziem przygotowanym przez firmę OLFA jest skrobak. Wydruki tworzone metodą FDM wykazują się relatywnie dobrymi właściwościami adhezyjnymi wobec platformy roboczej, na której odbywa się proces druku trójwymiarowego obiektu. Zjawisko to pożądane jest podczas drukowania struktur, ponieważ odpowiednio mocne przyleganie tworzonego wydruku do stołu drukarki 3D wpływa korzystnie na jakość jego wykonania. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy gotowy już wydruk trzeba oddzielić od roboczej platformy. Strapionemu użytkownikowi urządzenia drukującego przychodzi wówczas z pomocą skrobak przygotowany przez OLFA. Wchodzące w jego skład ostrze umożliwi precyzyjne i bezproblemowe odseparowanie gotowego wydruku od stołu roboczego drukarki 3D.
Skrobak T-45 znacznie ułatwi odseparowanie gotowego wydruku od platformy roboczej drukarki 3D. Okaże się też pomocny w czyszczeniu stołu urządzenia drukującego z resztek filamentu. (©OLFA)
OLFA - szerokie spektrum wysokojakościowych produktów
Wyjątkowo przydatnych narzędzi OLFA jest, rzecz jasna, o wiele, wiele więcej. Oprócz skalpeli, noży segmentowych i skrobaków oferta firmy obejmuje również klasyczne nożyce, narzędzia tnące z obrotowym ostrzem, maty zabezpieczające i inne produkty, których wspólny mianownik stanowi szeroko rozumiana jakość.