Podróż, jaką przebywa filament w drodze do przeistoczenia się w gotowy wydruk, jest sumą kilku etapów, w których trakcie surowiec ulega stosownemu przetworzeniu. Pobrana za pomocą ekstrudera filamentowa żyłka zostaje termicznie zmodyfikowana wewnątrz głowicy i opuszcza ją, przechodząc przez dyszę. Ten ostatni element wywiera istotny wpływ zarówno na wygląd drukowanego obiektu, jak również na jakość tworzonego wydruku. Jego umiejętne dobranie korzystnie rzutuje zatem na optymalizację procesu drukowania przestrzennego metodą FDM.
Oferta sklepu Zadar w Krakowie obejmuje dysze typów:
Dysza a średnica jej otworu
Jednym z parametrów dysz, względem których można dokonać ich klasyfikacji, jest średnica otworu, przez który filament ulega wytłoczeniu. Za standard i jednocześnie punkt odniesienia w rozważaniach dotyczących omawianej cechy uznać należy dyszę o średnicy otworu równej 0.4mm. Dlaczego? Dysza taka stanowi gwarancję dla użytkownika drukarki 3D zadowalającego stosunku jakości uzyskiwanych wydruków do prędkości ich wykonywania. Nie bez przyczyny zatem dysze o średnicy otworu wynoszącej 0.4mm są tego typu elementami, w które standardowo wyposażane zostają np. drukarki 3D produkowane przez firmę Zortrax. Użytkownik urządzenia drukującego, którego oczekiwania względem precyzji drukowania przewyższają możliwości dyszy standardowej, wyjść powinien z "dyszowej strefy komfortu", wybierając komponent o średnicy otworu mniejszej niż 0.4mm. Czas druku trójwymiarowego obiektu ulegnie wydłużeniu, jednakże wykonywany przedmiot uzyska gładszą powierzchnię wynikającą z mniejszej grubości jego poszczególnych warstw. Użytkownicy, których oczekiwania dotyczące wydruków koncentrują się na wytrzymałości wytwarzanych za pomocą drukarki 3D struktur, sięgną po dyszę o otworze, którego średnica ma wartość większą niż 0.4mm. Powód takiego postępowania jest bardzo prosty. Większy otwór dyszy umożliwi tworzenie grubszych - a tym samym trwalszych - warstw wydruku. W konsekwencji również czas drukowania modelu ulegnie skróceniu. Dysze o średnicy otworu większej niż 0.4mm standardowo dołączane są np. do drukarek 3D oferowanych przez firmę Urbicum.
Dysza a materiał, z którego ją wykonano
Innym kryterium podziału dysz jest materiał, z którego ten element drukarki 3D został wykonany. Rodzaj surowca użytego do wykonania tej części w istotny sposób wpływa na jej wytrzymałość oraz na typy filamentów, jakie mogą być za jej pomocą ekstrudowane. Wyróżniamy więc:
- dysze mosiężne,
- dysze wykonane ze stali nierdzewnej,
- dysze wyprodukowane ze stali hartowanej,
- dysze rubinowe.
Dysza i wytłaczany przez nią materiał filamentowy reagują ze sobą. Interakcje te oparte są m.in. o siły tarcia. Z czasem ich wpływ odciska na dyszy coraz bardziej dotkliwe piętno, doprowadzając ostatecznie do jej zużycia się. Najmniejszą wytrzymałością cechują się dysze wykonane z mosiądzu. Stosować je można w trakcie drukowania trójwymiarowych struktur z materiałów podstawowych (np. PLA, ABS, PET-G) i w sensie ogólnym tych, których właściwości ścierne są relatywnie niewielkie. Większą trwałością charakteryzują się dysze utworzone ze stali nierdzewnej lub stali hartowanej. Mogą być one wykorzystywane do wykonywania wydruków z filamentów bardziej wymagających, np. materiałów kompozytowych. Najbardziej wytrzymałe są dysze z końcówką rubinową. Cechuje je zatem również największa żywotność.