XII edycja Dni Druku 3D - relacji część pierwsza 0
XII edycja Dni Druku 3D - relacji część pierwsza

Właśnie w tym momencie, a precyzyjnie rzecz ujmując od 22. września, trwa dwunasta edycja Dni Druku 3D. Mający miejsce rokrocznie w Kielcach event wchodzi w skład szeregu okołotechnologicznych wydarzeń odbywających się w ramach „Przemysłowej Wiosny w Targach Kielce”. Czyżbyśmy doświadczali właśnie jakiegoś rodzaju czasoprzestrzennych zakłóceń, w związku z którymi pora roku kojarzona z odradzaniem się przyrodniczego świata zamieniła się miejscami z okresem jego niespiesznego, postępującego przygotowywania się do spoczynku w oczekiwaniu na ponowne narodziny? Nic z tych rzeczy! Kondycja świata w 2020 roku wymusiła na organizatorach kieleckiej imprezy przeniesienie jej na bardziej korzystny czas, który przypadł tym razem na jesień w dniach 22-24.09. Dni Druku 3D odbywają się tym razem w formie skromniejszej niż ta, w której występują zazwyczaj, jednakże nadal stanowią niesamowicie ekscytującą celebrację technologii drukowania w trójwymiarze. Główny sponsor tegorocznej edycji wydarzenia – Sygnis New Technologies – jest firmą-debiutantem w tej roli w kontekście Dni Druku 3D. Jej hasło przewodnie, czyli „Wiedza ma warstwy”, w sposób jawny i wymowny ukazuje poglądy tworzącego ją zespołu dotyczące technologii addytywnych, cechujące się innowacyjnością oraz ogromnym zaangażowaniem w popularyzację metod drukowania przestrzennego w wielu dziedzinach budujących współczesny obraz świata. Firmę nawiązującą zarówno poprzez nazwę jak i logo do kosmicznych  olbrzymów budujących Wszechświat, jakimi są zbiory gwiezdne zwane konstelacjami, tworzą doskonali w dziedzinach będących w centrum ich zainteresowań ludzie-indywidualiści, którzy wspólnie wykreowali (i tworzą nieustannie) zespół działający sprawnie niczym dobrze naoliwiona maszyneria i dynamicznie się rozwijający. Obszerne spektrum współczesności, na który pośrednio bądź bezpośrednio oddziałuje Sygnis New Technologies obejmuje m.in. medycynę, biotechnologię, a także szeroko pojmowany przemysł. Firma zajmuje się również sprzedażą drukarek 3D, technologicznym consultingiem i specjalistycznymi szkoleniami. Angażuje się również projekty o podłożu badawczo-rozwojowym. A to jedynie ułamek całości działalności firmy będącej sponsorem głównym imprezy.

Fundatorami (oraz jej aktywnymi uczestnikami) dwunastej edycji Dni Druku 3D zostały firmy CadXpert i UBOT 3D, których siedziby mieszczą się w mieście będącym stolicą Małopolski – Krakowie. Pierwsza z nich jest oficjalnym, polskim dystrybutorem drukarek tworzonych przez Stratasys, MakerBot i Formlabs. Zajmuje się także sprzedażą skanerów 3D, tworzyw wykorzystywanych urządzenia drukujące w procesie przestrzennego (oferta CadXpert obejmuje nie tylko klasyczne, FDM-owskie filamenty – w jej skład wchodzą również światłoutwardzalne żywice oraz proszki metaliczne i poliamidowe). Świadczy też szeroki zakres usług obejmujących druk 3D, skanowanie przestrzenne oraz projektowanie.

Druga firma – UBOT 3D – wytwarza autorskie drukarki wykorzystywane w procesie druku przestrzennego. Utworzona w 2015 roku firma reprezentowana przez dynamicznie rozwijający się zespół specjalistów, którego wzbogacone ogromną porcją kreatywności i innowacyjności projekty stanowią bezpośrednią odpowiedź na stale ewoluującą technologię wszelkiego rodzaju oraz zmieniające się w związku z tym potrzeby Klientów. Cieszący się wysokim poziomem renomy na rynku polskim marka ma predyspozycje do tego, aby opracowany przez nią sprzęt dotarł do najdalszych zakątków świata, do czego konsekwentnie dąży. UBOT 3D to aktywny uczestnik technologicznej rewolucji, której istotną składową stanowi drukowanie przestrzenne. Stoisko marki na tegorocznych Dniach Druku 3D zdominowały drukarki z linii przemysłowej oraz serii biznesowej. Dumnym reprezentantem tej pierwszej został model P440, czyli drukarka stworzona z myślą o przemyśle, której wyróżniki stanowią gigantyczna przestrzeń robocza, wynosząca zawrotne 440 × 330 × 300mm, oraz zamknięta, podgrzewana komora, której wnętrze wyposażono w zaawansowany system filtracji obejmujący: filtr węglowy, HEPA, PP i filtr zimnej katalizy. Wysokotemperaturowy hotend oraz potężny ekstruder umożliwiają druk obiektów z materiałów wymagających. Zaawansowane, automatyczne pozycjonowanie stołu roboczego oraz złożony czujnik filamentu są kolejnymi cechami wyróżniającymi produkt marki UBOT 3D spośród innych, podobnych drukarek firm konkurencyjnych. Na tym zalety modelu P440 się nie kończą – jest ich o wiele, wiele więcej. Z kolei Linię Biznes reprezentowały urządzenia specjalizujące się w wytwarzaniu obiektów cechujących się wysokim poziomem złożoności, stworzone z myślą o produkowaniu zaawansowanych prototypów. Przewodnikami prezentującymi ofertę sprzętową marki byli doświadczeni inżynierowie służący poradami dotyczącymi właściwego doboru urządzeń firmy do preferencji Klienta, zwiększając tym samym w istotny sposób atrakcyjność samego stoiska UBOT 3D.

Na stoisku firmy UBOT 3D można było bliżej przyjrzeć się m.in. drukarce P440

Kolejne stoisko, należące tym razem do marki Voxeljet, reprezentowało technikę druku zwaną Binder-Jetting. W metodzie tej warstwa utworzona z proszku ulegaja procesowi wybiórczego wiązania cząstek sproszkowanego materiału za pomocą nanoszonych na nią spoiwa. Pojedyncze krople ciekłego lepiszcza, łącząc się z drobinami surowca-proszku, formują trójwymiarowe piksele. Warstwa złożona z tych struktur ulega następnie procesowi utwardzenia. Procedura taka powtarzana jest do momentu uzyskania finalnego wydruku. Jeden z materiałów wykorzystywanych podczas druku metodą Binder-Jetting stanowi piasek. Surowiec ten doskonale nadaje się do wytwarzania form odlewniczych. Przykłady takich wydruków ujrzeć można było podczas tegorocznego wydania Dni Druku 3D, przyglądając się bliżej stoisku firmy Voxeljet.

Przykładowa forma odlewnicza wykonana metodą Binder-Jetting

Mieszczące się w Friedberg, niemieckie przedsiębiorstwo zajmuje się tworzeniem wysokiej jakości przemysłowych urządzeń pracujących w oparciu właśnie o technikę Binder-Jetting. Oficjalnym partnerem oraz dystrybutorem urządzeń oraz usług Voxeljet jest krakowska firma Sand Made.

Pan Artur Szarzec z krakowskiej firmy Sand Made - oficjalnego dystrybutora sprzętu oraz usług Voxeljet

Dwunasta edycja Dni Druku 3D jest pod wieloma względami wyjątkowa ze względu m.in. na czas, w którym została zorganizowana. Przeciwności losu, choć nieco nadszarpnęły tegoroczne wydanie imprezy pod względem jej rozmachu, nie zdołały jednak zapobiec jej odbyciu się, dzięki czemu ponownie okazje miały zaprezentować się firmy, które przyczyniają się do rozwoju technologii, jaką jest druk 3D. O kolejnych reprezentantach innowacyjności uczestniczących w tym niezwykłym wydarzeniu, jakim są Dni Druku 3D, dowiecie się jutro w części drugiej relacji z imprezy.

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065

Wysyłka w ten sam dzień do 16:00 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl