Filamenty artystyczne, czyli druk 3D w służbie sztuki 0
Filamenty artystyczne, czyli druk 3D w służbie sztuki

Artysta potrzebuje tworzywa, w które może on przelać swoją kreatywność, tworząc tym samym dzieło sztuki. Dla malarza będzie to np. płótno, na które nanosi on odpowiednie specyfiki (farby, pastele, etc.), czego rezultat stanowi obraz. Przykładową materią, którą rzeźbiarz umiejętnie przekształca, finalnie uzyskując dzieło sztuki - rzeźbę. Takim tworzywem może być także np. drewno. Filamenty do drukarki 3D również stanowić mogą materię, z której uformowane zostanie dzieło sztuki. Artysta za pomocą stosownego oprogramowania tworzy jego wersję cyfrową. Tak utworzony model zostaje następnie wydrukowany z odpowiedniego tworzywa. Artyści mają do dyspozycji szeroki wybór materiałów do druku 3D metodą FFF/FDM/LPD/LPD Plus. Są wśród nich tworzywa o unikalnych cechach wizualnych. Czasem jest to zasługa unikatowego wybarwienia materiału. Domieszkowanie filamentu stosownymi składnikami (innymi niż barwniki) również sprawia, iż tworzywo zyskuje unikalne własności, które rejestrują nasze oczy. Są to filamenty artystyczne.

Spis treści:

  1. Filamenty artystyczne - jakie to tworzywa?
  2. Przykłady filamentów artystycznych
    1. Filamenty Francofil
    2. Filamenty SILK
    3. Filamenty WOOD
    4. Filamenty imitujące kamień
    5. Filamenty ceramiczne
  3. Podsumowanie

Filamenty artystyczne - czym są?

Z wielu rodzajów filamentów możliwe jest wydrukowanie trójwymiarowego obiektu będącego dziełem sztuki. W roli budulca artystycznej struktury dobrze sprawdzi się nawet klasyczny materiał polilaktydowy. Dzieła sztuki oddziałują na zmysły. Jednym z nich jest zmysł wzroku. To właśnie nim odbieramy wizualne cechy dzieła. Filamenty artystyczne są najczęściej materiałami o unikatowych cechach, które rejestruje się wzrokiem. Do takich tworzyw zalicza się np. produkty imitujące kamienne powierzchnie. Filamenty artystyczne są często również materiałami, których wybrane właściwości odbiera się zmysłem dotyku. Może być to np. chropowatość powierzchni. Przykłady filamentów artystycznych o takiej własności stanowią często materiały WOOD - tworzywa termoplastyczne wzbogacone drobinami drewna. Czasami produkty do druku 3D techniką FFF/FDM/LPD/LPD Plus, z których powstaną dzieła sztuki, zyskują unikalne cechy odbierane zmysłami dopiero wówczas, gdy podda się je odpowiedniej obróbce. Filamenty artystyczne to kategoria tworzyw, którą reprezentują produkty o rozmaitych unikatowych właściwościach, z których utworzone zostaną niemniej unikatowe dzieła sztuki.

Bjork jest artystką pod wieloma względami wyjątkową. Prężnie wykorzystuje ona technologię jako narzędzie, które pozwala jej na kompleksową realizację jej artystycznej wizji. Druk 3D (niekoniecznie techniką FFF/FDM) zaprzężono do pracy nad elementami stroju islandzkiej artystki, w którym pojawia się ona w zwiastunie utworu Black Lake.

Filamenty artystyczne - przykłady

Filamenty artystyczne stanowią dość obszerną grupę materiałów do druku 3D techniką FDM/FFF/LPD/LPD Plus. Reprezentują je tworzywa, z których drukuje się imponujące wizualnie (i nie tylko) dzieła. Istnieją wśród nich także materiały imitujące niektóre surowce naturalne. Filamenty artystyczne reprezentowane są również przez tworzywa, które po odpowiedniej obróbce mogą stać się np. pełnoprawną ceramiką. Poniżej przedstawiamy subiektywną listę materiałów, z których drukować można dzieła sztuki.

Wykorzystując technikę FFF/FDM, Gilles Azzaro tworzy intrygujące dzieła sztuki. Francuski artysta tworzy wydruki trójwymiarowe, które są wizualizacjami dźwięków, słów i zdań. Jego dzieła są niczym krajobrazy - pełne wzgórz i dolin. Artysta "odtwarza" następnie wizualne formy nagrań, skanując je - przekształca je więc w postać, która jest odbierana zmysłem słuchu.

Filamenty artystyczne I: materiały Francofil

Francofil jest producentem wyjątkowych materiałów do druku 3D, które perfekcyjnie sprawdzają się w roli filamentów artystycznych. Zawierają one materiały pochodzenia naturalnego. Do ich wytworzenia używa się wybranych, organicznych surowców, które pozyskano z recyklingu. Filamenty Francofil charakteryzują się intrygującymi barwami. To efekt wymieszania polilaktydu (PLA) z wspomnianymi wcześniej dodatkami. Omawiane tworzywa do drukarki 3D są doskonałymi filamentami artystycznymi. Dodatek surowców pochodzenia naturalnego sprawia, iż dzieła wydrukowane z produktów firmy Francofil cechują się unikalnym ubarwieniem.

Jakie naturalne materiały dodaje się do filamentów Francofil?

Firma Francofil łączy unikalne dodatki z polilaktydem, produkując swoje filamenty. Reprezentantami surowców dodatkowych są:

  • muszle małży (w tym ostryg i przegrzebków)
  • fusy z kawy
  • resztki piwa
  • resztki pszenicy

Wazon wydrukowany z filamentu Francofil

Filamenty Francofil to materiały, które zapewniają wykonanym z nich obiektom wyjątkowy wygląd. Unikalne walory wizualne sprawiają, iż doskonale sprawdzają się w roli materiałów artystycznych. (©Francofil)

Filamenty artystyczne II: materiały SILK

Filamenty artystyczne typu SILK są tworzywami charakteryzującymi się dużym połyskiem, który sprzężony jest ze zjawiskiem głębi barwnej. Utworzone z nich wydruki błyszczą intensywnie. Odpowiednio dobrane pigmenty połączone z wizualnymi własnościami sprawiają, iż trójwymiarowe wydruki utworzone z omawianych filamentów artystycznych będą perfekcyjnie imitować obiekty, które utworzono z metalu, metali lub ich stopów. Najczęściej ich składnik bazowy stanowi polilaktyd (PLA). Tworząc dzieło (jego model 3D) o skomplikowanej strukturze (wysycone detalami), warto rozważyć jego wydrukowanie z filamentu SILK. Intensywny połysk materiału pięknie uwydatnia wszelkie, nawet te najdrobniejsze, szczegóły strukturalne wydruku. Materiały SILK to znakomite filamenty artystyczne, których połysk intensywnie oddziałuje na zmysł wzroku, podkreślając wszystkie detale dzieł, które wykonane będą z tych tworzyw. Kto produkuje filamenty SILK? Producentów tych tworzyw reprezentują m.in. ROSA 3D (filament PLA-Silk), Spectrum Filaments (filament Spectrum PLA SILK) oraz Fiberlogy (filament FiberSilk Metallic).

Filamenty artystyczne III: materiały WOOD

Materiały WOOD to filamenty artystyczne, które zawierają drewniane drobiny. Cząstki drewna łączy się zwykle z polilaktydem (PLA), uzyskując finalnie gotowy produkt. Struktura uzyskanych z nich wydruków 3D może cechować się chropowatością. Wiele filamentów artystycznych typu WOOD przygotowano jednak tak, iż drukowane z nich obiekty trójwymiarowe mają gładkie powierzchnie. Ewentualna chropowatość powierzchniowa może zostać łatwo usunięta. Materiały WOOD są bowiem bardzo proste w obróbce. Post-processing utworzonych z nich wydruków często przypomina procesy przetwarzania drewna! Takie materiały wytwarzają m.in.: ROSA 3D (BioWOOD), Fiberlogy (FIBERWOOD) i Spectrum Filaments (WOOD).

Szachy wydrukowane z filamentu FIBERWOOD

Filamenty WOOD bardzo dobrze imitują lite drewno. Chropowatość powierzchni cechuje niektóre z nich, co łatwo można zauważyć, przyglądając się szachom ze zdjęcia powyżej. Obiekty wydrukowano z filamentu FIBERWOOD od Fiberlogy. (©Fiberlogy)

Filamenty artystyczne IV: tworzywa imitujące kamień

Kamień jest surowcem, który od wieków stanowi tworzywo, z którego rzeźbiarze tworzą swe dzieła. Artysta stopniowo usuwa wybrane fragmenty kamiennego bloku specjalnymi narzędziami, przekształcając go w rzeźbę. Druk 3D to proces odwrotny. Jest przecież techniką addytywną, czyli przyrostową. Materiały do druku 3D metodą FFF/FDM/LPD/LPD Plus imitować mogą jednak kamień - odzwierciedlają jego cechy wizualne. Umiejętny dobór pigmentów potrafi czynić cuda, czego dowodzą omawiane tutaj filamenty artystyczne. Szukając dobrego tworzywa imitującego kamień, warto zwrócić uwagę na ofertę Spectrum Filaments. Mowa tu o filamentach Stone Age. Występują one w dwóch wariantach wizualnych - ciemnym (Dark) oraz jasnym (Light). Fiberlogy również oferuje materiały imitujące kamień. To filamenty PLA Mineral. Dostępne są w kilku formach kolorystycznych: Concrete, Marble, Natural, Black oraz White.

Jedna z kluczowych postaci w filmie "Hereditary" - Annie Graham (w tej roli Toni Collette) - zajmuje się tworzeniem niesamowicie realistycznych dioram. Przygotowuje je z myślą o wystawie, która ma składać się z jej dzieł. Takie dioramy można tworzyć również, mając druk 3D jako wsparcie. Filamenty imitujące kamień oraz tworzywa WOOD to materiały, które sprawdzą się tu perfekcyjnie.

Filamenty artystyczne VI: CERAMIKA HIGH-TECH

CERAMIKA HIGH-TECH to seria wyjątkowych filamentów do druku 3D, za stworzenie której odpowiada Spectrum Filaments. Każdy z tych produktów zawiera dużą ilość danego składnika ceramicznego, który łączony jest z termoplastem. Obiekt, który wydrukowany został z filamentu ceramicznego, należy poddać procesowi wypiekania w bardzo wysokiej temperaturze. Spectrum Filaments stworzyło cztery produkty, które reprezentują linię CERAMIKA HIGH-TECH. Poszczególne warianty tworzyw różnią się składnikami ceramicznymi. Wśród nich są: tlenek cyrkonu, węglik krzemu, azotek krzemu i tlenek glinu. Tworzywa Spectrum Filaments idealnie sprawdzają się w roli filamentów artystycznych. Tworzy się z nich pełnoprawną ceramikę - ceramiczne dzieła sztuki nie są żadnym novum. Nic więc dziwnego w tym, iż chcąc je wykonywać, sięgnąć warto po filamenty ceramiczne od Spectrum Filaments.

Popiersie Goethego z filamentu ceramicznego

Popiersie Johanna Wolfganga von Goethego wydrukowane zostało z ceramicznego filamentu marki Spectrum Filaments. Jako surowiec budulcowy postanowiono wybrać materiał zawierający ditlenek cyrkonu (ZnO2). (©Spectrum Filaments)

Podsumowanie

Druk 3D to doskonałe narzędzie dla twórczych, kreatywnych umysłów. Współcześni artyści coraz chętniej sięgają po techniki wytwarzania przestrzennych struktur, tworząc dzieła sztuki. Metoda FDM/FFF nie jest tu wyjątkiem. Filamenty artystyczne doskonale sprawdzają się w roli tworzywa, z którego artysta tworzy dzieła. W sprzedaży dostępne jest multum materiałów, które mogą zostać wykorzystane przez twórców chcących wykonać wyjątkowe obiekty naznaczone kreatywnością i wrażliwością ich autora.

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065

Wysyłka w ten sam dzień do 16:00 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl