Dysza CHT marki BondTech - komponent do zadań specjalnych 0
Dysza CHT marki BondTech - w służbie dużych prędkości druku

Dysza do drukarki 3D to bardzo ważny element każdego urządzenia wykonujące trójwymiarowe wydruki. Dysze wykonuje się z rozmaitych materiałów. Czasem jest to miedź, a czasem - stal hartowana. Istnieją także dysze powlekane i rubinowe. Niektóre z nich wykonuje się też np. z wolframu. Materiał, z którego wykonana została dysza ma wpływ nie tylko na jej trwałość. Wpływa on także na jakość przebiegu procesu druku trójwymiarowego obiektu. Dysze mogą również różnić się budową wewnętrzną. Wnętrze dyszy może przybierać unikatową formę. Wewnętrzna budowa omawianego elementu drukarki 3D, która odmienna jest od tej powszechnie uznawanej za rozwiązanie standardowe, miewa istotny wpływ na jakość i szybkość termicznej obróbki filamentowego włókna. Dowód tego stwierdzenia stanowi dysza CHT marki BondTech - główna bohaterka tego artykułu. Czym dokładnie ona jest? Jakie są jej cechy? Jak działa? Sprawdźmy to!

Spis treści:

 1. Dysza CHT - czym dokładnie jest?
 2. Dysza CHT BondTech - jak działa?
  1. Podział filamentu na trzy włókna - co odpowiada za ten proces?
  2. Zalety podziału tworzywa na mniejsze partie
 3. Dysza CHT - z czego ją wykonano?
 4. Dysza CHT marki BondTech - typy kompatybilnych filamentów
  1. Dysza CHT - z jakimi filamentami jest niekompatybilna?
 5. Dysza CHT - czy warto ją zakupić?
  1. Zalety
  2. Wady

Dysza CHT marki Bondtech - czym jest?

Dysza CHT to stworzona przez BondTech część do drukarki 3D będąca doskonałym zamiennikiem klasycznych komponentów tego typu. Jej posiada ona trzy otwory wlotowe oraz jeden otwór wylotowy. Dysza CHT powstała z mosiądzu, który pokryto warstwą niklu. Produkt przygotowano z myślą o filamentach, których średnica przekroju poprzecznego włókna wynosi 1.75mm. Poradzi sobie ona jednak dobrze z materiałami 2.85mm. Produkowane są trzy rodzaje dysz CHT. Są nimi:

 • typ MK8 (kompatybilny m.in. z Ender-3, Ender-5, Ender-5 Plus, Ender-3 V2, Ender-3 Pro)
 • typ E3D (kompatybilny m.in. z Prusa i3, Prusa Mini)
 • typ Volcano

Dysza CHT marki Bondtech - jak ona działa?

Dysza CHT marki Bondtech działa nieco inaczej niż klasyczna część tego rodzaju do drukarki 3D. Przechodząc przez tradycyjną dyszę, filament jest termicznie przetwarzany, dzięki czemu staje się on półpłynnym surowcem. Materiał kontynuuje swoją podróż, której etap końcowy stanowi stół roboczy urządzenia drukującego. Wewnątrz dyszy CHT zachodzi jednak jeszcze jedna, dodatkowa operacja. Przemieszczając się w głąb komponentu, filamentowa wiązka ulega podziałowi. Włókno zostaje podzielone na trzy pasma. Tak pofragmentowany filament przekształcany jest następnie do formy niemal płynnej. Filamentowy surowiec przesuwa się on przez wnętrze dyszy i finalnie zostaje wytłoczony na platformę roboczą drukarki 3D.

Podział włókna filamentu na trzy pasma - co odpowiada za ten proces?

Co jednak sprawia, że filament podzielony zostaje na trzy wiązki podczas procesu druku? Odpowiedź na to pytanie skrywa wnętrze dyszy CHT marki Bondtech. Wewnątrz niej umieszczone są trzy kanały (przekrój poprzeczny każdego z nich ma kształt koła). Przeciskając się w głąb dyszy, filament natrafia na nie i ulega podziałowi. Trzy pasma filamentowe kontynuują swoją wędrówkę w kierunku platformy roboczej drukarki 3D. W określonym miejscu wewnątrz dyszy łączą się one w jedną wiązkę. W takiej właśnie formie podążają one w kierunku otworu wylotowego dyszy. 

Podział włókna filamentu na trzy pasma - jakie są zalety takiego rozwiązania?

Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na wielkość powierzchni wewnętrznych ścian dyszy. Każde z pasm filamentowych ma mniejszy przekrój poprzeczny (a co za tym idzie - mniejszą grubość) od tego, jakim cechuje się filamentowe włókno, zanim natrafia ono na potrójny kanał. Przekłada się to na większą szybkość przekształcania termicznego filamentu do postaci półpłynnej. Proces ten zachodzi bardzo szybko. Istotną zaletą rozwiązania zastosowanego w dyszy CHT marki Bondtech jest możliwość wykonywania wydruków trójwymiarowych z dużą prędkością. Zastosować można więc wyższe wartości wielkości przepływu (flowrate) materiału filamentowego. Czy zwiększona szybkość drukowania trójwymiarowego obiektu wpłynie niekorzystnie na jego jakość? Odpowiedź brzmi: Nie! Dysza CHT bardzo wydajnie rozgrzewa filament, przekształcając go możliwie najbardziej optymalnie. Rezultatem wykonywanej przez nią pracy są trójwymiarowe wydruki olśniewające jakościowo.

Dysza BondTech CHT - typ MK8

 Dysza CHT marki BondTech występuje w kilku różnych wariantach. Powyższa fotografia przedstawia modele typu MK8 - kompatybilne m.in. z wieloma drukarkami Creality, w tym modelami: Ender-3, Ender-3 V2, Ender-3 Pro, Ender-5 i Ender-5 Plus. (©BondTech)

Dysza CHT BondTech - mosiądz i nikiel

Produkt marki BondTech reprezentuje grupę dysz powlekanych. Wykonany jest on z mosiądzu. Mosiężną dyszę CHT pokryto warstwą niklu. Mosiądz jest materiałem o dobrej przewodności cieplnej. Własność ta ma bardzo korzystny wpływ na przebieg termicznego przekształcania filamentu w półpłynne ciało. Niklowa powłoka chroni dyszę CHT przed korozją. Nie jest to jednak jedyna zaleta pokrywy wytworzonej z niklu. Dzięki jej obecności dysza CHT marki BondTech cechuje się dużą odpornością na zarysowania. Powłoka niklowa zapewnia komponentowi niskie współczynniki tarcia powierzchniowego. Skutek? Filament przemieszcza się bardzo płynnie wewnątrz produktu BondTech CHT. Dysza powlekana ma liczne zalety. Niepozbawiona jest jednak wad. Duży problem dla dysz powlekanych stanowią filamenty o silnych właściwościach ściernych. Materiały zawierające np. włókno węglowe, włókno szklane lub wykonane ze szkła mikrosfery negatywnie wpłyną na trwałość tego komponentu do drukarki 3D. O dyszach powlekanych (i nie tylko) napisaliśmy odrębny artykuł. To właśnie w nim znajdziecie więcej informacji na ich temat - wystarczy kliknąć tutaj.

Dysza CHT BondTech i jej kompatybilność z filamentami

Dysza CHT marki BondTech jest kompatybilna z szerokim spektrum filamentów do drukarki 3D. Tworzywa te reprezentują bardzo popularne materiały takie jak PLA, PET-G oraz ABS. Dysza CHT BondTech poradzi sobie bezproblemowo z optymalnym, termicznym przetworzeniem filamentów elastycznych, czyli termoplastycznych elastomerów - TPE. Oznacza to również kompatybilność produktu z termoplastycznymi poliuretanami, tj. TPU. Dysza CHT marki BondTech jest kompatybilna również z materiałami podporowymi i innymi typami filamentów o stosunkowo niskich własnościach ściernych. Pełna lista tworzyw do drukarki 3D, z którymi bez żadnych przeszkód poradzi sobie bohaterka tego artykułu, prezentuje się następująco:

 • PLA
 • PET-G
 • ABS
 • ASA
 • TPE
 • TPU
 • PA (poliamid, nylon)
 • PC (poliwęglan)
 • PP (polipropylen)
 • PVA
 • HIPS

Z jakimi filamentami jest niekompatybilna?

Dysza CHT marki BondTech cechuje się bardzo dobrą kompatybilnością z filamentami o słabych właściwościach ściernych. Nie poradzi sobie ona jednak z optymalną obróbką materiałów technicznych, w tym tworzyw, które zawierają np. włókna węglowe lub włókno szklane. Takie filamenty mogą względnie łatwo uszkodzić dyszę, szybko doprowadzając do jej zużycia się. Najpierw dewastacji ulegnie powłoka niklowa, następnie zniszczona zostanie mosiężna część komponentu BondTech, na co niekompatybilny filament nie będzie potrzebował dużych pokładów czasu.

Dysza BondTech CHT - typ Volcano

Powyższa fotografia przedstawia dysze CHT typu Volcano. (@BondTech)

Dysza CHT marki BondTech - dlaczego warto ją zakupić?

Dysza CHT marki BondTech to komponent, który warto zainstalować w drukarce 3D z wielu powodów. Dzięki niej drukowanie trójwymiarowych obiektów można przeprowadzać z dużą prędkością bez szkody dla jakości rezultatu tego procesu. Pozwala ona na szybkie przekształcenie termiczne filamentu w materiał, który nakładany jest następnie na stół roboczy maszyny. Dzięki powłoce niklowej tworzywo filamentowe przemieszcza się płynnie wewnątrz dyszy CHT w kierunku jej otworu wylotowego. Co ważne - nikiel korzystnie wpływa na trwałość produktu marki BondTech. Dysza CHT jest kompatybilna zarówno z filamentami o średnicy 1.75mm, jak również tych, których średnica ma wartość równą 2.85mm. Część do drukarki 3D wyprodukowana przez BondTech to produkt wysokojakościowy i przystosowany do pracy, której kluczowy parametr stanowi duża prędkość drukowania trójwymiarowego obiektu. Dysze BondTech nabędziecie w naszym sklepie - inne produkty tej również u nas znajdziecie. Wystarczy jedynie kliknąć tutaj.

Dysza CHT marki BondTech - zalety

   • szybka obróbka termiczna filamentu
   • możliwość druku z dużą prędkością i dużymi wartościami flow-rate
   • płynny przepływ filamentu przez wnętrze dyszy dzięki powłoce niklowej
   • kompatybilna z filamentami 1.75mm i 2.85mm
   • dostępność różnych wariantów (MK8, E3D, Volcano)
   • dobra wytrzymałość dyszy

Dysza CHT marki BondTech - minusy

  • niekompatybilność z filamentami o dużych właściwościach ściernych
  • dostępność jedynie w formie mosiężnej z powłoką niklową

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl