Drukarka 3D Ender-3 V2, czyli klasyk w wersji 2.0 0
Drukarka 3D Ender-3 V2, czyli klasyk w wersji 2.0

Drukarka 3D Ender-3 to sprzęt, którego popularność rośnie niemalże wykładniczo. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo zadziwiać. Wszakże jest to urządzenie niedrogie, wysokojakościowe oraz otwarte na wprowadzenie w nim modyfikacji. Stworzona przez Creality drukarka 3D stanowi wymarzony wręcz obiekt badań zajmujących się amatorsko lub profesjonalnie szeroko rozumianą techniką. Ender-3 to doskonały poligon doświadczalny dla kreatywnych umysłów, którym niestraszne jest pojęcie zmiany i sprzężone z nią operacje, jakimi są modyfikacje sprzętowe. Ogromowi potencjału usprawnieniowemu, jaki skrywa się we wnętrzu urządzenia stworzonego przez Creality, nie da się zaprzeczyć. Wielu użytkowników modelu Ender-3 owych modyfikacji maszyny dokonuje samodzielnie, firma jednak postanowiła w odpowiedzi na owe działania wykonać pewne kroki. Jakie? Mowa tu o ulepszeniu klasycznej już drukarki 3D i zaprezentowaniu tym samym światu nie jednego, lecz dwóch wersji maszyny. Pierwszą z nich stanowi Ender-3 Pro. Omawiana forma klasycznej maszyny Creality jest jednak jej wersją ulepszoną. Pełnoprawnego następcę modelu Ender-3 stanowi bowiem drukarka 3D Ender-3 V2!

Spis treści:

  1. Ender-3 V2 - urządzenie do samodzielnego złożenia
  2. Możliwości drukarki 3D Ender-3 V2
  3. Ender-3 V2 - usprawnienia
  4. Podsumowanie
  5. Specyfikacja drukarki 3D Ender-3 V2 - tabela

Ender-3 V2, czyli drukarka 3D typu "Złóż ją sam"

Podobnie jak Ender-3 oraz wersja Pro tejże maszyny drukarka 3D Ender-3 V2 to sprzęt, który złożyć należy samodzielnie. Fakt ten nie powinien jednak przerażać osób niezbyt doświadczonych w składaniu tego rodzaju urządzeń. Cechujące się dużym poziomem złożoności konstrukcyjnej elementy drukarki 3D Ender-3 zostały bowiem uprzednio złożone i w takim właśnie stanie docierają do świeżo upieczonego nabywcy sprzętu. Droga, której początek stanowi zbiór komponentów składowych urządzenia i której końcem jest w pełni funkcjonalna maszyna mająca wymiary 475x470x620mm, cechuje się niewielką długością i nikłą wyboistością. Proces jej składania nie potrwa długo. Jest to nie tylko zasługa uprzedniego złożenia przez producenta bardziej skomplikowanych elementów drukarki 3D Ender-3 V2. Firma Creality stworzyła także wideoporadnik składania urządzenia, który wykonanie owej operacji znacznie usprawni. Do zestawu zawierającego elementy składowe drukarki 3D Ender-3 V2 dołączono także narzędzia niezbędne do zmontowania komponentów sprzętu w kompletną, w pełni funkcjonalną całość, wśród których znajdują się m.in. klucze inbusowe. Nie zapomniano także o akcesoriach ułatwiających pracę z urządzeniem drukującym i tworzonym przez nie trójwymiarowym wydrukom. Jednym z takich z nich jest szpachelka, która umożliwia łatwe odseparowanie przestrzennego obiektu wydrukowanego przez maszynę od stołu roboczego sprzętu.

Fotografia przedstawiająca drukarkę 3D Ender-3 V2

Liczne pokrętła, w które wyposażono model Ender-3 V2 ułatwiają kontrolę procesu druku przestrzennych obiektów posiadaczowi maszyny. (©Creality)

Ender-3 V2 i jej możliwości

Drukarka 3D Ender-3 V2 zaopatrzona została w roboczą przestrzeń o niemałych rozmiarach. Wymiary te są równe 220x220x250mm. Model Ender-3 V2 umożliwia zatem na wykonywanie wydruków o rozmiarach różnorodnych. Wymiary największego obiektu trójwymiarowego, jaki utworzyć może drukarka 3D stworzona przez Creality, wynoszą aż 220x220x250mm. Urządzenie powstało z myślą o przetwarzaniu filamentów, których średnica równa jest 1.75mm. Drukarka 3D Ender-3 V2 to - rzecz oczywista - sprzęt, który wykonuje trójwymiarowe wydruki techniką Fused Deposition Modelling, czyli FDM. W metodzie tej istotną rolę odgrywa parametr, jakim jest temperatura. Za odpowiednie jego wartości dbają przede wszystkim dwa komponenty urządzenia drukującego. Pierwszy z nich stanowi głowica drukarki 3D. Wewnątrz tego mechanizmu miejsce ma termiczne przetwarzanie filamentu w półpłynny surowiec, który nakładany jest warstwa po warstwie na stół roboczy maszyny. Temperatura druku, jaką zapewnia głowica drukarki 3D Ender-3 V2, cechuje się niemałą rozległością. Maksymalna wartość tego parametru, jaką pozwala osiągnąć omawiany wcześniej element maszyny firmy Creality, wynosi aż 250°C. Niemniej istotny element drukarki 3D, który umożliwia optymalne przetwarzanie filamentu w trójwymiarowy wydruk, stanowi platforma robocza. Stół modelu Ender-3 V2 jest grzany. Maksymalna temperatura, jaką element ów może osiągnąć, wynosi aż 110°C! Niemniej istotną kwestię stanowi materiał, z którego platformę roboczą wykonano. W drukarce 3D Ender-3 V2 zdecydowano się na stół wyprodukowany ze szkła. Zalet takiego rozwiązania jest multum. Jedną z nich stanowi płaska powierzchnia roboczej platformy. Do szklanego stołu roboczego dobrze przylega wiele typów nanoszonych nań filamentów. Gotowy wydruk można z kolei bezproblemowo odseparować od jego powierzchni. Właściwości materiału, jakim jest szkło, sprawiają, iż wykonana z niego platforma robocza nagrzewa się równomiernie, co niezwykle korzystnie wpływa na stabilność wymiarową nakładanego na stół termoplastycznego tworzywa. Warunki temperaturowe, jakie drukarka 3D Ender-3 V2 zapewnić może filamentowi, dzięki którym surowiec ów zostanie umiejętnie przetworzony w trójwymiarowy przedmiot, są bardzo dobre. Możliwości urządzenia stworzonego przez Creality pozwalają jego użytkownikowi na pracę z szerokim spektrum materiałów do druku przestrzennego. Mowa tu nie tylko o PLA oraz PET-G. Urządzenie Creality umożliwia także tworzenie przestrzennych obiektów z TPU oraz filamentów domieszkowanych włóknem węglowym. Ender-3 V2 ponadto umożliwia wykonywanie wydruków trójwymiarowych z dużą szybkością. Jej wartość maksymalna wynosi 100mm/s! Precyzja drukarki 3D firmy Creality jest także bardzo dobra. Wynosi ona około 0.1mm. Uzależniona jest ona - rzecz jasna - od doboru dyszy o odpowiedniej średnicy otworu wylotowego.

<h2 "ender-3-v2-usprawnienia">Ender-3 V2, czyli klasyk usprawniony!

Ender-3 V2 to drukarka 3D, którą istotnie zmodyfikowano względem pierwowzoru. Usprawnienia te nie ograniczają się do szklanej platformy roboczej. Jest ich więcej. Zalicza się do nich:

  1. Nowa, zmodyfikowana płyta główna

    Drukarkę 3D Ender-3 V2 wyposażono w płytę główną, w obrębie której wprowadzono zmiany względem modelu Ender-3. Zdecydowano się na połączenie jej ze sterownikami TMC. Komponenty te odpowiadają za umiejętne funkcjonowanie silników krokowych. Dzięki sterownikom TMC pracują one niemalże bezgłośnie. Sprawiają one, iż dźwięki pracy silników krokowych są mniejsze niż pięćdziesiąt decybeli!

  2. Zmodyfikowany wyświetlacz i nowy interfejs

    Model Ender-3 V2 wyposażony został w wyświetlacz, którego przekątna ekranu równa jest 4.3'. Wyświetla on wiele kolorów. Czyni to ponadto w rozdzielczości HD! Obraz przez element ten wyświetlany jest zatem różnokolorowy i ostry. Zmian doczekał się także interfejs urządzenia. Ten, w który wyposażono drukarkę 3D Ender-3 V2, cechuje się dużym stopniem przejrzystości. Korzystanie z niego jest intuicyjne. Sterowanie drukarką 3D Ender-3 V2 nie zalicza się zatem do operacji skomplikowanych.

  3. Dodatkowe pokrętła

    Konstrukcję drukarki 3D Ender-3 V2 wzbogacono o pokrętła, dzięki którym praca sprzętu podlega bardzo ścisłej kontroli, jaką nad funkcjonowaniem maszyny posiada jej użytkownik. Część z nich odpowiada za odpowiednie napięcie pasków osi X i Y. Inne z kolei umieszczono w ekstruderze. Umożliwia ono manualne kontrolowanie procesu ekstruzji filamentu. Omawiane tutaj komponenty w istotny sposób zwiększają komfort korzystania z drukarki 3D, jaką jest model Ender-3 V2.

Usprawnienia usprawnieniami - nie zapomniano jednak o zaletach, jakimi charakteryzował się klasyczny model Ender-3! Mowa tu m.in. o funkcji wznawiania procesu druku trójwymiarowego obiektu. Przerwa w dostawie energii elektrycznej niestraszna jest zatem drukarce 3D Ender-3 V2. Jeśli wystąpi ona podczas drukowania trójwymiarowej bryły, proces ten ulegnie wstrzymaniu. Będzie można go jednak wznowić w chwili, gdy przerwa w dostawie prądu zniknie.

Ender-3 V2

Drukarka 3D Ender-3 V2 to doskonała maszyna drukująca, która posiada szereg własności, dzięki którym możliwe jest wykonywanie trójwymiarowych obiektów z wielu rodzajów filamentów. (©Creality)

Ender-3 V2 - podsumowanie

Drukarka 3D Ender-3 V2 to urządzenie posiadające szereg zalet. Umożliwi ona tworzenie trójwymiarowych przedmiotu z rozległego wachlarzu filamentów dostępnych w sprzedaży. Niedoskonałości klasycznego już modelu Ender-3 odeszły w niepamięć wraz z pojawieniem się omawianej w niniejszym artykule drukarki 3D. Otoczony niemałym kultem i nieprzerwanie popularny sprzęt, jaki stanowi Ender-3, doczekał się zatem godnego następcy. A jest nim właśnie drukarka 3D Ender-3 V2! Nabyć można ją w sklepie Zadar - wystarczy kliknąć tutaj!

Drukarka 3D Creality Ender-3 V2 i jej szczegółowe parametry

Drukarka 3D Creality Ender-3 V2 - szczegółowe dane techniczne
Ender-3 V2 - dane dotyczące drukowania
Rozmiary przestrzeni roboczej 220x220x250mm
Technika druku FDM
Średnica filamentu 1.75mm
Średnica dyszy 0.4mm
Maksymalna temperatura dyszy 250°C
Maksymalna temperatura stołu roboczego 110°C
Maksymalna prędkość druku 100mm/s
Dokładność druku ±0.1mm
Grubość druku od 0.1mm do 0.4mm
Kompatybilne filamenty
  • PLA,
  • ABS,
  • TPU,
  • materiały z włóknem węglowym,
  • itp.
Drukarka 3D Creality Ender-3 - dane ogólne
Tryb pracy
  • poprzez kartę SD
  • online
Obsługiwane formaty plików
  • .stl
  • .obj
  • .amf
Oprogramowanie
  • Cura
  • Repetier-Host
  • Simplify3D
Typ wyświetlacza LCD
Przekątna ekranu 4.3'
Wymiary drukarki 3D 475x470x620mm
Waga 7.8kg
Ender-3 V2 - dane elektryczne
Napięcie zasilania od 100V do 240V AC
Napięcie pracy 24V
Moc 270W

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl