Drukarka 3D Ender-3 to maszyna do wytwarzania trójwymiarowych wydruków, która ceniona jest wśród miłośników druku przestrzennego za możliwości, jakie ona im oferuje. Mimo ogromnego potencjału, jaki skrywa się w trzewiach urządzenia stworzonego przez Creality, niepozbawione jest ono pewnych ograniczeń. Istnieją jednak metody na pozbycie się owych technicznych niedogodności. Procesowi temu sprzyja jedna, bardzo ważna cecha drukarki 3D Creality Ender-3. Jest nią łatwość jej modyfikacji. Wprowadzanie zmian w maszynie Creality cechuje się bardzo dużą prostotą. Proces ten został jednak dodatkowo ułatwiony jeszcze bardziej. Jak? W sprzedaży dostępnych jest bowiem multum - nie tylko tych przygotowanych przez Creality - modyfikacji klasycznego już modelu Ender-3. Oto przykłady elementów, dzięki którym omawiana drukarka 3D działać będzie doskonale!
Spis treści:
- Creality Dual Z
- Ekstruder Direct Drive
- Osłona drukarki 3D
- BLTouch
- SKR Mini E3 V3.0
- Zakończenie (choć niekoniecznie)
Creality Dual Z
Creality Dual Z stanowi zestaw elementów, który przygotowany został w jednym celu. Jakim? Jest nim rozszerzenie mechanizmu ruchu wzdłuż osi Z. Taka modyfikacja drukarki 3D Ender-3 firmy Creality ma wiele zalet. Podwójna oś Z to gwarancja stabilnego poruszania się głowicy maszyny drukującej w górę i w dół. Dzięki omawianej w tym akapicie modyfikacji urządzenia ruch pionowy charakteryzuje się bardzo dużą precyzją. Tak zmodyfikowana drukarka 3D Ender-3 działa z ogromną dokładnością. Ta precyzja funkcjonowania ma niezwykle korzystny wpływ na jakość trójwymiarowych wydruków wytwarzanych przez maszynę firmy Creality. Zmniejszona zostaje również jej awaryjność. Dzięki zestawowi Dual Z drukarka 3D Ender-3 zyskuje dodatkową stabilność konstrukcyjną. Podwójna oś Z pozwala także na instalację ekstrudera typu Direct. Przygotowany przez firmę Creality zestaw do zmodyfikowania konstrukcji drukarki 3D Ender-3 składa się z wysokojakościowych elementów. Zalicza się do nich m.in. silnik krokowy 42-34 oraz śrubę trapezową. Zestaw zawiera wszystkie elementy, jakie niezbędne są do wprowadzenia omawianej modyfikacji. Czy warto zainwestować ciężko zarobione pieniądze w Creality Dual Z? Zdecydowanie tak! Duża stabilność konstrukcyjna i ogromna precyzja ruchu pionowego stanowią cechy, o które warto powalczyć pieniężnie.
Creality Dual Z pozwala na wprowadzenie bardzo przydatnej modyfikacji drukarki 3D Ender-3. Jest nią podwójna oś Z - gwarancja precyzyjnego ruchu pionowego głowicy urządzenia drukującego. (©Creality)
Ekstruder Direct Drive Micro Swiss
Ekstruder typu Direct Drive to doskonałe rozwiązanie technologiczne - zwłaszcza w sytuacji, gdy planujemy wykonywać trójwymiarowe wydruki z filamentów elastycznych, w tym z materiału, jakim jest np. TPU. Na którego producenta tego typu komponentów warto jednak zwrócić uwagę? Planując zakup ekstrudera typu Direct Drive, rozważyć powinniśmy wybór produktu Micro Swiss. Firma ta specjalizuje się w produkcji wysokojakościowych komponentów do drukarki 3D. Wyprodukowany przez nią ekstruder typu Direct Drive również zachwyca wysoką jakością wykonania jego poszczególnych elementów. Każdy komponent składowy produktu wykonano niezwykle precyzyjnie. Do ich produkcji wykorzystano bardzo dobre jakościowo surowce, w tym aluminium oraz narzędziową stal hartowaną. Wybrane elementy ekstrudera wyprodukowano, zaprzęgając do pracy nad nimi technikę CNC. Komponent Micro Swiss to produkt typu Dual Drive. Za podawanie filamentu odpowiadają zatem dwa koła zębate. Przekłada się to bardzo korzystnie na proces wytłaczania filamentowego tworzywa. Drukarka 3D Ender-3, który wyposażono w ekstruder Direct Drive od Micro Swiss, cechuje się ogromną precyzją działania. Wykonywanie trójwymiarowych wydruków z filamentów elastycznych to często niełatwy proces. Dzięki ekstruderowi Micro Swiss jest to jednak prosta do przeprowadzenia operacja, która daje znakomite rezultaty. Omawiany komponent doskonale poradzi sobie z wytłaczaniem szerokiej gamy tworzyw do druku 3D - mowa tu nie tylko o materiałach elastycznych. Umożliwia on precyzyjną ekstruzję filamentu i drukowanie przestrzennych obiektów z dużą szybkością. W skład zestawu wchodzi również autorski hotend. Ekstruder Direct Drive od Micro Swiss to doskonała modyfikacja drukarki 3D Ender-3. Korzystnie wpłynie ona na pracę maszyny jako całości. Ekstruder Direct Drive od Micro Swiss jest prosty w montażu. To kolejny atut przemawiający za jego instalacją w drukarce 3D Creality Ender-3.
Ekstruder Direct Drive, który przygotowany został przez Micro Swiss, to komponent, który istotnie wpływa na precyzję pracy drukarki 3D. Ender-3, który zostanie w niego wyposażony pracować będzie niezwykle precyzyjnie, co przełoży się na jakość wykonywanych przez maszynę wydruków trójwymiarowych. (©Micro Swiss)
Osłona do drukarki 3D Ender-3
Jedną z wad drukarki 3D Ender-3 jest brak zamkniętej komory roboczej. Urządzenie uniemożliwia więc prawidłowe przetworzenie w trójwymiarowy wydruk filamentów, które charakteryzują się wysokim skurczem przetwórczym. Problematyczne w druku okaże się jeszcze jeden typ tworzyw. Mowa tu o filamentach, których termiczne przetwarzanie wiąże się z emisją potencjalnie szkodliwych substancji lotnych. Tworzywem, które posiada dwie cechy, które wymieniono dotychczas, jest np. filament ABS. Aby możliwe stało się drukowanie z niego trójwymiarowych obiektów, drukarka 3D powinna być wyposażona w zamkniętą komorę roboczą. Ender-3 tego wymogu nie spełnia. Problem ten rozwiązuje jednak osłona do drukarki 3D, która stworzona została przez Creality. Jej wymiary to 720x600x480mm. Osłona składa się ze stalowego stelaża oraz materiału, jaki należy na niego nałożyć. Modyfikacja ta jest łatwa do zaimplementowania - złożenie zestawu w funkcjonalną całość nie zajmuje wiele czasu, zaś sam proces cechuje się niskim poziomem skomplikowania. Materiał, którym pokrywa się stelaż, składa się z folii aluminiowej oraz ognioodpornego tworzywa. Dzięki osłonie można bezproblemowo przetwarzać filamenty ABS w trójwymiarowe wydruki. Ender-3 zyskuje zatem własność pożądaną przez wiele osób zajmujących się drukiem przestrzennym. Pyłoszczelność i stabilność termiczna to cechy, dzięki którym omawiana modyfikacja to doskonałe rozwiązanie technologiczne.
Dzięki osłonie przygotowanej przez Creality drukarka 3D Ender-3 będzie w stanie optymalnie przetworzyć filamenty o wysokim skurczy przetwórczym w wysokojakościowe wydruki trójwymiarowe. (©Creality)
BLTouch
Poziomowanie stołu drukarki 3D Ender-3 to proces, który wykonać należy ręcznie. Operacja ta może być jednak w pełni zautomatyzowana. Umożliwia to czujnik BLTouch. Sensor, który wyprodukowany został przez Antclabs, słynie z precyzji działania i wysokiej jakości wykonania. Dokładnie wypoziomowany stół roboczy to gwarancja bezproblemowego drukowania trójwymiarowych obiektów. Czujnik BLTouch jest w stanie perfekcyjnie przeprowadzić proces poziomowania platformy drukarki 3D. Warto zatem wyposażyć maszynę Ender-3 w omawiane narzędzie. Aby było to możliwe, konieczny jest odpowiedni adapter. Na szczęście firma Creality oferuje stosowną przejściówkę i nabyć ją można w naszym sklepie.
Czujnik poziomowania BLTouch umożliwia bardzo precyzyjne wypoziomowanie stołu roboczego drukarki 3D. Ender-3 można dostosować tak, aby był on w pełni kompatybilny z produktem Antclabs. (©Antclabs)
BIGTREETECH SKR E3 Mini V3.0
Płyty głównej SKR Mini E3 nie trzeba nikomu przedstawiać. To powszechnie znany komponent ceniony przez użytkowników drukarek 3D z wielu powodów. Płyta główna SKR Mini E3 przygotowana została przez BIGTREETECH i od momentu swej premiery zrobiła ogromną furorę. Jej trzecia wersja - SKR Mini E3 V3.0 - posiada szereg cech, dzięki którym Ender-3 stanie się maszyną wyjątkowo zaawansowaną i potężną. Płyta główna BIGTREETECH jest cicha i bardzo wydajna. Można do niej podłączyć czujnik BLTouch i sensor końca filamentu. Możliwe jest bezproblemowe zaimplementowanie podwójnej osi Z. Można tak wymieniać i wymieniać - warto osobiście doświadczyć możliwości, jakie płyta główna SKR Mini E3 V3.0 daje użytkownikowi drukarki 3D Ender-3.
Płyta główna BIGTREETECH SKR Mini E3 V3.0 - jedna z lepszych, dostępnych obecnie modyfikacji, jakie wprowadzić można w drukarce 3D Ender-3. (©BIQU)
Modyfikacje drukarki 3D Ender-3 - zakończenie (choć niekoniecznie)
Wymienione dotychczas przykłady komponentów, którymi zmodyfikować można drukarkę 3D Ender-3, jasno wskazują na to, jak wiele możliwości daje odpowiednio ulepszona maszyna Creality. Opcji modyfikacji, jakie wprowadzić można w urządzeniu jest więcej. Temat zatem nie został wyczerpany. Jeszcze do niego wrócimy. Wkrótce. Część druga podróży po świecie modyfikacji drukarki 3D Ender-3 rozpocznie się niebawem.