13. Dni Druku 3D - relacja 0
13. Dni Druku 3D - relacja

Dni Druku 3D to odbywające się rokrocznie od kilku(nastu) lat wydarzenie, którego tematem nadrzędnym jest - zgodnie z nazwą imprezy - drukowanie przestrzennych struktur. Dla zwiedzających stanowią one doskonałą okazję do przekonania się, jak złożoną, mieniącą się mnogością barw spektrum różnorodności sferą współczesnego, technologicznego uniwersum są szeroko rozumiane techniki przyrostowego wytwarzania obiektów trójwymiarowych. Druk 3D nie ogranicza się bowiem jedynie do wykonywania przestrzennych struktur metodą FDM, zaś Dni Druku 3D to doskonała okazja do ujrzenia, jakimi innymi technikami obiekty trójwymiarowe są wytwarzane. Dla firm reprezentujących pokaźne, zróżnicowane grono wystawców trzynasta edycja wydarzenia to nie tylko czas na zaprezentowanie zwiedzającym oferowanych przez nie produktów. Owi przedstawiciele świata technologii addytywnych są niczym misjonarze, których istotny cel stanowi popularyzacja wspomnianej w tymże zdaniu sfery technologicznej świata nam współczesnego. 13. Dni Druku 3D to doskonała okazja, aby taką misję wypełnić, czyż nie?

13. Dni Druku 3D - kilka słów o wydarzeniu

Rok temu na Dni Druku 3D wygospodarowanych zostało kilka wrześniowych dni. Trzynasta edycja wydarzenia odbywa się nieco później, bo właśnie teraz, czyli w październiku. Trwające trzy dni święto technologii addytywnych (przyrostowych) ma swój początek dziewiętnastego dnia tego właśnie miesiąca. Jego koniec nastąpi zatem dwudziestegopierwszego października. Targi Kielce ponownie stały się miejscem, które wygospodarowane zostało na Dni Druku 3D. Święto zbioru technik przyrostowego tworzenia przesterzennych struktur to jednak niejedyne wydarzenie, jakie odbywa się teraz przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach. 13. Dni Druku 3D wchodzą w skład serii imprez skrywającej się pod nazwą Przemysłowa jesień w Targach Kielce. Podobnie jednak jak w roku ubiegłym wydarzenie poświęcone technologiom przyrostowym stanowi jedną z kluczowych imprez odbywających się w ramach tego eventowego cyklu, którego głównym bohaterem jest szeroko pojmowany przemysł. Addytywne techniki wytwarzania przestrzennych struktur reprezentują jedną z bardziej innowacyjnych i dynamicznie rozwijających się sfer industrialnego uniwersum. 13. Dni Druku 3D to dla nich czas, aby rozbłysnąć światłem jaśniejszym niż supernowa.

Sygnis, czyli główny sponsor 13. Dni Druku 3D

Grupy Sygnis nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć odrobinę interesuje się technologiami addytywnymi. Nie mogło zabraknąć jej w trakcie trzynastej edycji Dni Druku 3D. Interdyscyplinarna konstelacja specjalistów pełni w jego ramach bardzo ważną funkcję. Sygnis stanowi bowiem głównego sponsora 13. Dni Druku 3D. Wiedza ma warstwy - tak brzmi jej motto. Objęcie przez nią pieczy nad tak donośnym dla technologii wydarzeniem nie mogło zatem przypaść firmie bardziej do tego celu predestynowanej niż Sygnis. Swą technologiczną przygodę rozpoczynała ona z drukiem przestrzennym. Dziś jej przedmiotem zainteresowań jest aż trzydzieści (!) różnorodnych dziedzin technologii, na których Sygnis sukcesywnie odciska swe piętno, biorąc udział w ich rozwoju. Zalicza się do nich m.in. nanotechnologię oraz biotechnologię. Liczne realizowane przez Sygnis New Technologies projekty badawczo-rozwojowe i ich rezultaty stanowią jeden z wymiernych wyników działalności tej zróżnicowanej, interdyscyplinarnej grupy specjalistów. Podczas 13. Dni Druku 3D grupa Sygnis zaprezentowała publiczności trzy unikatowe rozwiązania technologiczne w świecie druku przestrzennego. Jakie? Są nimi:

  1. 2PP, czyli dwufotonowy druk 3D

    Druk dwufotonowy stanowi technikę wytwarzania przyrostowego niewielkich obiektów trójwymiarowych. Proces ów opiera się na tzw. polimeryzacji dwufotonowej. Czynny udział bierze w nim umiejętnie skalibrowana wiązka laserowego światła. Działanie owego lasera nie ma charakteru ciągłego. Wysyła on impulsy świetlne. Zgromadzona w nich moc jest ogromna, zaś czas ich trwania - bardzo krótki. Pojedynczy impuls lasera trwa - uwaga, uwaga - jedną femtosekundę. Nazwa tej jednostki zapewne nie dla każdego będzie zrozumiała. Ile femtosekund mieści się w jednej sekundzie? Już takie pytanie wskazuje, iż wielkość ta jest od sekundy mniejsza. A odpowiedź na nie brzmi: "1 000 000 000 000 000 femtosekund!". Imponujące, prawda? Dwufotonowy druk 3D umożliwia tworzenie obiektów przestrzennych o takich rozmiarach, iż niedostrzegalne będą one dla ludzkiego oka. Co interesujące - tak utworzone wydruki mogą charakteryzować się niezwykle skomplikowaną strukturą przestrzenną. Istnieją już urządzenia, których działanie opiera się na opisywanej tutaj technice addytywnego tworzenia trójwymiarowych struktur, zaś za ich produkcję odpowiada litewska firma Femtika. To właśnie wydruki wykonane za pomocą jej maszyny drukującej - Femtika Nanofactory - zostały zaprezentowane na 13. Dniach Druku 3D przez Sygnis.

  2. Biodruk 3D

    Biodruk to technologiczna dziedzina, która stanowi fuzję biologii i druku 3D. Opiera się ona na wytwarzania przestrzennych struktur, które znajdują zastosowanie w szeroko pojmowanych naukach biologiczych. Biotechnologia i medycyna staną przykłady dziedzin, dla których biodruk okazuje się być narzędziem wpływającym na ich rozwój. 13. Dni Druku 3D stanowiły świetną okazję do tego, by na własne oczy ujrzeć biodrukarkę 3D. Za jej stworzenie odpowiada grupa BICO, która wcześniej znana była jako CellInk. To właśnie Sygnis odpowiada za obecność urządzenia wytwarzającego biowydruki przestrzenne podczas 13. Dni Druku 3D. Biodrukarka 3D stworzona przez BICO stanowi dowód na to, jak bardzo rozwojową dziedziną technologiczną jest zbiór technik addytywnej produkcji trójwymiarowych struktur.

  3. Druk 3D ze szkła niskotemperaturowego

    Tworzenie obiektów trójwymiarowych z materiału, jaki stanowi szkło niskotemperaturowe, to technika, za opracowanie której odpowiada Syglass. Prace nad rozwojem omawianej technologii zakończyły się stworzeniem unikatowej drukarki 3D. Pozwala ona na drukowanie przestrzennych figur z niskotemperaturowego szkła. Potencjał, jaki drzemie w omawianym urządzeniu, jest ogromny. Umożliwia ona wytwarzanie szklanych obiektów przestrzennych, które charakteryzują się gargantuiczną wręcz złożonością strukturalną. Potencjał potencjałem, drukarka drukarką, ale pojawia się pytanie: "Jakie sektory nauki i przemysłu rzeczywiście będą w stanie wykorzystać urządzenie stworzone przez Syglass w celu, jaki stanowi ich rozwój?". Udzielenie na nie odpowiedzi jest nietrudne. Ich przykłady stanowią m.in. cyberbezpieczeństwo oraz optyka. Ba! Technologia ta może odegrać również niemałą rolę w ochronie środowiska naturalnego! Podczas 13. Dni Druku 3D grupa Sygnis zaprezentowała obiekty trójwymiarowe, które wykonane zostały z surowca, którego tajniki przetwarzania zgłębiła firma Syglass.

    Syglass

    Wydruki wykonane ze szkła niskotemperaturowego

  4. InkJet, czyli wielokolorowy druk 3D

    InkJet jest jedną z wielu współcześnie wykorzystywanych technik przyrostowego tworzenia przestrzennych figur. Umożliwia ona wytwarzanie wielobarwnych obiektów trójwymiarowych podczas pojedynczego cyklu pracy drukarki 3D, które swe działanie na omawianej technologii się opiera. Podczas 13. Dni Druku 3D grupa Sygnis zaprezentowała zwiedzającym sprzęt Mimaki, czyli drukarkę typu InkJet. Wydarzenie było też doskonałą okazją do tego, by przekonać się, jak wyglądają wydruki trójwymiarowe, które stworzone zostały przez wspomnianą maszynę.

    Wydruk wykonany drukarką Mimaki

    Wydruk wykonany techniką InkJet za pomocą drukarki 3D Mimaki

3dArtech podczas 13. Dni Druku 3D

Nie od dnia dzisiejszego wiadomo, iż druk 3D umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych obiektów, których właściwością nadrzędną jest dekoracyjność. Tak utworzone struktury dekoracyjne nastawione są na wywołanie w ich nabywcy ściśle określonego wrażenia wizualnego - mają, mówiąc wprost, pięknie wyglądać. Innymi zasadami kieruje się sztuka. Łechtanie estetycznego ego jej odbiorcy nie stanowi celu samego w sobie. Aspekt dekoracyjny nie zawsze jest jej domeną. Czy oznacza to, iż zestaw narzędzi, które stworzono w oparciu prawidła, jakimi rządzą się techniki przyrostowego tworzenia struktur przestrzennych, nie bywa wykorzystywany do przeniesienia do świata rzeczywistego idei, które rodzą się w umyśle artysty? Odpowiedź na takie pytanie stanowi 3dArtech. Zalicza się ona do garstki firm w skali świata, która tworzy drukarki 3D, które wykonują wydruki trójwymiarowe z grupy materiałów, w skład której wchodzą m.in. glina ceramiczna oraz beton. Znajdują one swe zastosowanie nie tylko w sztuce. Akustyka oraz akustyka to kolejne (acz niejedyne) sfery współczesności, w ramach których urządzenia od 3dArtech uzewnętrznią kryjący się w nich ogromny potencjał. Obecność firmy podczas 13. Dni Druku 3D stanowiła idealną okazję dla zwiedzających do zobaczenia nie tylko efektów pracy maszyn wykonujących wydruki m.in. z gliny. Uczestnicy wydarzenia mogli również naocznie przekonać się, jak wygląda proces powstawania tych przestrzennych obiektów. 3dArtech to nie tylko obecny na wydarzeniu w Kielcach wystawca. Firma ta jest bowiem także jednym z fundatorów 13. Dni Druku 3D.

3dArtech podczas 13. Dni Druku 3D

Potężne urządzenie drukujące stworzone przez 3dArtech podziwiać można było podczas 13. Dni Druku 3D.

Wydruki 3dArtech

Efekty pracy drukarki 3D od 3dArtech - jest to jedynie namiastka mocy drzemiącej w tym urządzeniu!

Urbicum - kolejny uczestnik 13. Dni Druku 3D

Urbicum jest krakowską firmą, która wyspecjalizowała się w produkcji drukarek 3D, które tworzą obiekty trójwymiarowe metodą FDM. Wielu producentów maszyn drukujących można w dużym skrócie opisać, używając w tym celu tego zdania (z pominięciem - choć niekoniecznie - przymiotnika krakowski). Co zatem wyróżnia Urbicum z rozległego grona firm konkurencyjnych? Prędkość druku stanowi frazę kluczową. Drukarki 3D stworzone przez Urbicum wytwarzają trójwymiarowe struktury z zawrotną wręcz szybkością. Mowa to o prędkościach (druk jałowy w osiach XY) rzędu nawet 500mm/s! Robi wrażenie, prawda? Trzy drukarki 3D Urbicum - modele DX, MX oraz GX - stanowią urządzenia, które umożliwiają tworzenie wydruków wielkoformatowych. Duże prędkości druku i możliwość wykonywania obiektów trójwymiarowych cechujących się niemałymi rozmiarami to cechy maszyn krakowskiej firmy, dzięki którym wykorzystywanie ich w szeroko rozumianym przemyśle jest w pełni uzasadnione. Drukarki 3D Urbicum oraz przygotowane dzięki ich możliwościom wydruki można było oglądać podczas 13. Dni Druku 3D. Krakowska firma jest także jednym z fundatorów tegorocznej edycji wydarzenia.

Urbicum - 13. Dni Druku 3D

Stoisko Urbicum to nie tylko drukarki 3D tej firmy, lecz również utworzone za ich pomocą trójwymiarowe wydruki!

UBOT a 13. Dni Druku 3D

UBOT to polska firma, która zajmuje się tworzeniem drukarek 3D, które wykonują trójwymiarowe wydruki techniką FDM. Jest ona jednym z fundatorów 13. Dni Druku 3D. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia firma zaprezentowała szerszej publiczności trzy modele swych urządzeń drukujących. Dwa z nich - UBOT P440 oraz UBOT P800D - powstały z myślą o przemyśle. Charakteryzuje je wielka przestrzeń robocza, świetne parametry termiczne oraz... Duża intuicyjność obsługi. Druk obiektów przestrzennych cechujących się wielkimi rozmiarami nigdy wcześniej nie charakteryzował się tak wielką prostotą. 13. Dni Druku 3D to również czas na zaprezentowanie osobom odwiedzającym imprezę najnowszą wersję drukarki 3D UBOT S320.

13. Dni Druku 3D - stoisko UBOT

Podczas 13. Dni Druku 3D firma UBOT zaprezentowała autorskie drukarki 3D, w tym model P440.

ROSA 3D Filaments i Noctuo, czyli polscy producenci filamentów na 13. Dniach Druku 3D

Filamenty są surowcami budulcowymi, z których tworzy się trójwymiarowe struktury techniką FDM. Wiele dostępnych w sprzedaży tego rodzaju tworzyw czyni z nich jeden z kilku czynników wpływających na popularność druku 3D, który opiera się na temperaturowym przetwarzaniu materiałów termoplastyczni. ROSA 3D Filaments oraz Noctuo to firmy zajmujące się produkcją filamentów. Ich wachlarz ofertowy jest niezwykle rozległy i wypełniony po brzegi tworzywami o unikatowych własnościach - nie tylko tych, które mają charakter stricte wizualny. Stoisko ROSA 3D Filaments zdominowały wydruki trójwymiarowe, które wykonane zostały z jednego z najnowszych materiałów, które znajdują się w jej ofercie. Mowa tu o tworzywie, jakim jest filament PLA Rainbow Silk. Na stoisku zagospodarowanym przez Noctuo również nie zabrakło wydruków, które wykonano z unikatowych materiałów. Dużą część oferty firmy stanowią filamenty techniczne, w tym tworzywa typu POM oraz surowce niepalne (lub małopalne). Nie oznacza to jednak, iż Noctuo nie oferuje produktów do druku 3D techniką FDM, które charakteryzują się dużą popularnością. Stąd tej jej oferta obejmuje m.in. filamenty PLA.

ROSA 3D Filaments podczas 13. Dni Druku 3D

Stoisko ROSA 3D Filaments zdominowały piękne, wielobarwne wydruki utworzone z filamentu PLA Rainbow Silk!

Noctuo podczas 13. Dni Druku 3D

Stanowisko Noctuo - polskiego producenta filamentów podczas 13. Dni Druku 3D

13. Dni Druku 3D - epilog

Dotychczas wymienione firmy to zaledwie niewielka część wystawców, którzy obecni byli na wydarzeniu w Kielcach. Micro Swiss, Sinterit, Fiberlogy oraz Zortrax stanowią kolejne przykłady przedsiębiorstw, dla których drukowanie trójwymiarowych obiektów stanowi podstawę podstaw ich działalności. 13. Dni Druku 3D to niewątpliwie wydarzenie wyjątkowe i ważny czas nie tylko dla sfery technologicznej, jaką jest zbiór technik przyrostowej produkcji struktur przestrzennych. Zaprezentowane podczas eventu technologie stanowią dowód na to, iż druk 3D rozwija się niezwykle intensywnie i coraz mocniej oddziałuje on na wiele, niekoniecznie ze sobą powiązanych, płaszczyzn współczesności. 13. Dni Druku 3D to wydarzenie, podczas którego wizje prezentowane do niedawna w dziełach pisarzy fantastycznonaukowych przenikają do świata rzeczywistego. Drukowanie trójwymiarowych obiektów stanowi symbol rozwoju. Jak druk 3D wpłynie na przyszłość ludzkości? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na futurologiczne pytania nigdy nie jest łatwe. 13. Dni Druku 3D stanowią jednak wskazówkę dotyczącą tego, iż techniki addytywne odgrywać będą coraz większą rolę w rozwoju ludzkiej cywilizacji.

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl