Zortrax Inventure, czyli kompaktowa drukarka 3D o potężnej mocy 0
Zortrax Inventure

Niewielkie wymiary ≠ ograniczone możliwości

Druk 3D stanowi niezwykle powszechną metodę tworzenia przestrzennych brył. Jej popularność nieustannie wzrasta, czego przyczyny należy doszukiwać się w mrowiu różnorodnych czynników. Ceny drukarek 3D rokrocznie zmniejszają się. Analogiczna sytuacja dotyczy materiałów, z których trójwymiarowe wydruki się wytwarza. Wśród technik druku 3D stale prym wiedzie FDM, która opiera się na termicznym przetwarzaniu tworzyw. Nic zatem dziwnego w tym, że urządzenia drukujące, które w oparciu o jej zasady tworzą wydruki, cieszą się gargantuiczną popularnością. Wraz z rosnącą popularnością tego rodzaju sprzętu zwiększa się również poziom jego miniaturyzacji. Wiele współcześnie dostępnych na rynku drukarek 3D, nie stanowi urządzeń drukujących o siermiężnej konstrukcji i ogromnych rozmiarach zewnętrznych. Kompaktowe wymiary sprzętu nie oznaczają jednak, iż wykonane za jego pomocą wydruki nacechowane będą gorszą jakością wykonania niż te, które wytworzono, korzystając z możliwości wielkowymiarowych maszyn. Niewielkie rozmiary drukarki 3D nie oznaczają bowiem, iż jej możliwości zostały okrojone względem porównywalnych, mniej poręcznych urządzeń. Wysoka jakość drukowania i kompaktowe wymiary sprzętu wcale nie muszą się wzajemnie wykluczać. Dowód, iż taka kombinacja cech urządzenia ma rację bytu, stanowią maszyny drukujące dostępne w sprzedaży od dłuższego czasu. Jedną z nich jest drukarka 3D Zortrax Inventure.

Minimalistyczny design

Drukarka 3D Zortrax Inventure to urządzenie charakteryzujące się kompaktowymi wymiarami, które wynoszą około 405×350×345mm. Do wykonania obudowy maszyny zastosowano wysokojakościowe materiały, które stanowią gwarancję dużej trwałości sprzętu. Konstrukcję zaprojektowano w duchu minimalizmu. Zbliżona kształtem do sześcianu drukarka 3D wykonana została z materiałów koloru czarnego. Konstrukcja Zortrax Inventure jest zwarta - wszystkie podzespoły zostały pieczołowicie obudowane. Cechy te czynią z omawianej drukarki 3D urządzenie charakteryzujące się wizualną elegancją. Zortrax Inventure to jednak nie tylko sprzęt o pięknym wyglądzie. Funkcją drukarki 3D jest przecież wytwarzanie przestrzennych obiektów. Aspekty wizualne stanowią kwestię drugorzędną. Czy zatem pozytywne cechy Zortrax Inventure kończą się na jej potencjalnie atrakcyjnym, minimalistycznym wyglądzie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Oczywiście, że nie!

Wydajnościowy gigant skryty w niewielkiej obudowie

Wymiary przestrzeni roboczej drukarki 3D Zortrax Inventure są równe 135×135×130mm. Urządzenie umożliwia zatem jego użytkownikowi na tworzenie wydruków stosunkowo niewielkich. Jest to naturalna, oczywista konsekwencja kompaktowości Zortrax Inventure jako całości.

System podwójnej ekstruzji

Drukarkę wyposażono w system podwójnej ekstruzji. Wykonywanie strukturalnie skomplikowanych, trójwymiarowych obiektów techniką FDM bywa problematyczne. Rozwiązanie tego problemu stanowią elementy podporowe, które uwzględnia się już w trakcie projektowania modelu 3D przedmiotu, który ma zostać wydrukowany. Podpory te usuwa się mechanicznie lub chemicznie po zakończeniu procesu druku określonego obiektu. System podwójnej ekstruzji, w który wyposażono drukarkę Zortrax Inventure, umożliwia wykonywanie wydruku z filamentu modelowego przy równoczesnym tworzeniu struktur podporowych z materiału specjalnie do celu tego stworzonego. Tworzywami, z których drukuje się wspomniane podpory, są m.in. PVA oraz BVOH. Wykonane z nich struktury podporowe usuwa się, rozpuszczając je w wodzie. Zortrax Inventure działa również w trybie ekstruzji pojedynczej. Wówczas jednak znajdujące się w strukturze wydruku elementy podporowe usuwa się mechanicznie.

Wnętrze drukarki 3D Zortrax Inventure wraz z wydrukiem

Wnętrze drukarki 3D Zortrax Inventure wraz z umieszczonym na tacce wydrukiem

Zamknięta, grzana komora robocza

Drukarkę 3D Zortrax Inventure zaopatrzono w zamykaną, grzaną komorę roboczą. Ma to niezwykle korzystny wpływ na przebieg drukowania przestrzennych obiektów. Dlaczego? Takie rozwiązanie stanowi gwarancję występowania stabilnych warunków temperaturowych w trakcie procesu wykonywania wydruków. Jednym z popularniejszych filamentów wykorzystywanych w druku 3D jest ABS. To przykład materiału problematycznego, gdy wydruk z niego tworzy się, korzystając z drukarki 3D, której nie wyposażono w zamkniętą komorę roboczą. Dlaczego? Niestabilne warunki termiczne doprowadzają do zniekształcania się drukowanego obiektu. Szansa na wystąpienie takiego zjawiska zredukowana zostaje do minimum, gdy do pracy nad wydrukiem angażuje się drukarkę 3D posiadającą zamkniętą komorę roboczą. Przykładem takiej właśnie maszyny jest Zortrax Inventure. Dzięki niej okiełznanie bardziej problematycznych tworzyw nie będzie stanowić wielkiego wyzwania. Odizolowana przestrzeń robocza drukarki 3D Zortrax Inventure to nie tylko gwarancja stabilnych warunków termicznych towarzyszących procesowi druku trójwymiarowych struktur. Skutkiem temperaturowego przetwarzania filamentu jest emisja szkodliwych substancji lotnych. Zamknięta komora robocza drukarki 3D stanowi dla nich barierę, częściowo nie pozwalając im przedostać się im do pomieszczenia, w którym urządzenie pracuje. Zortrax Inventure wyposażono jednak w zabezpieczenie dodatkowe, które problem emisji lotnych związków chemicznych eliminuje całkowicie. Jest nim...

Filtr HEPA

System filtracji HEPA pozwala na usuwanie różnorodnych związków lotnych, których emisja nieodłącznie towarzyszy drukowi 3D, który oparty jest na prawidłach, jakimi rządzi się technologia FDM. Substancje, które powstają w wyniku termicznego przetwarzania filamentów bywają wyjątkowo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Modelowym wręcz przykładem takiego związku chemicznego jest styren. Jego emisja towarzyszy tworzeniu wydruków z filamentów, których składnik bazowy stanowi ABS. Swoją obecność w powietrzu zaznacza on nie tylko nieprzyjemnym, drażniącym zapachem. Długotrwałe wystawienie ludzkiego organizmu na jego wpływ nieść może za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Filtr HEPA stanowi bardzo dobre narzędzie do walki z podobnymi styrenowi substancjami, które towarzyszą temperaturowej obróbce termoplastu przez drukarkę 3D.

Nie tylko materiały dedykowane

Początkowo drukarka 3D Zortrax Inventure umożliwiała wykonywanie trójwymiarowych wydruków z dedykowanych filamentów umieszczonych w specjalnych kartridżach. Z czasem jednak sytuacja ta uległa zmianie. Firma Zortrax wprowadziła w swoim urządzeniu możliwość obsługi przez nie filamentów zewnętrznych producentów. Mowa tutaj oczywiście o termoplastach nawiniętych na klasyczne, powszechnie znane osobom zaznajomionym z drukiem przestrzennym szpule. Bez cienia wątpliwości jest to rozwiązanie bardzo korzystne, znacznie poszerzające inwentarz materiałów, z których drukować można obiekty 3D.

Przykładowe wydruki wykonane przez drukarkę 3D Zortrax Inventure

Wydruki, które wykonano, korzystając z drukarki 3D Zortrax Inventure

Prostota obsługi

Drukarka 3D Zortrax Inventure charakteryzuje się konstrukcją utrzymaną w stylu minimalistycznym, o czym napisano już w niniejszym artykule. Podobnym minimalizmem cechuje się interfejs urządzenia. W parze z jego minimalistycznym wykonaniem idzie duża intuicyjność kontroli pracy drukarki 3D stworzonej przez Zortrax. Naznaczone analogicznymi minimalizmem i prostotą obsługi jest również dedykowane oprogramowanie instalowane na komputerze - Z-Suite. Pozwala ono na intuicyjne zarządzanie plikami zawierającymi dane nt. modelu trójwymiarowego obiektu, który zostanie przekształcony w przestrzenny wydruk przez drukarkę 3D. 

Kilka słów podsumowania

Zortrax Inventure jest jedną z tych drukarek 3D, które pomimo niewielkich rozmiarów konstrukcyjnych w niczym nie ustępują swoim większym, mniej poręcznym krewnym w kontekście jakości wykonywanych wydruków. Stanowi ona jednocześnie doskonały dowód, iż miniaturyzacja sprzętowa to zjawisko występujące również w branży druku 3D.

 

 Cechy urządzenia
Technologia druku FDM
Pole robocze (X×Y×Zmm)  135×135×130mm
Średnica otworu dyszy 0.4mm
Ekstruder Podwójny, drukujący z materiału modelowego i podporowego
Głowica podwójna

Czip z informacją o materiale

(rodzaj, kolor, zużycie)

tak (dla filamentów w kartridżach)
Czujnik zużycia materiału tak (dla filamentów w kartridżach)
Filtr HEPA tak
Łączność karta SD (w zestawie)
Parametry procesu druku
Rozdzielczość warstwy (dla dyszy 0.4mm) od 150μm do 200μm
Minimalna grubość ściany (dla dyszy 0.4m) 450μm
Poziomowanie platformy automatyczny pomiar wysokości punktów platformy
Filamenty
Dedykowane filamenty do ekstruzji pojedynczej
  • Z-NYLON
  • Z-ULTRAT
  • Z-PETG
  • Z-GLASS
  • Z-PLA
Dedykowane filamenty do ekstruzji podwójnej
  • Z-PETG
  • Z-PLA
  • Z-ULTRAT PLUS
  • Z-SUPPORT PREMIUM
Filamenty zewnętrzne obsługiwane
Struktury podporowe (w trybie ekstruzji pojedynczej) usuwane mechanicznie
Struktury podporowe (w trybie ekstruzji podwójnej) rozpuszczalne w wodzie (drukowane z materiału podporowego)
Forma filamentu szpula lub kartridż
Średnica filamentu 1.75mm
 Dane temperaturowe
Podgrzewana komora tak
Temperatura pomieszczenia dla pracującego urządzenia od 15°C do 30°C
Temperatura przechowywania od 0°C do 35°C
Cechy oprogramowania
Pakiet oprogramowania Z-Suite
Obsługiwane typy plików wejściowych
  • .stl
  • .obj
  • .dxf
  • .3mf
Obsługiwane systemy operacyjne
  • Mac OS do wersji Mojave
  • Windows 7 i nowsze
Parametry elektryczne
Natężenie prądu wejściowego
  • 110V ∼5.9A 50/60Hz
  • 240V ∼2.5A 50/60Hz
Maksymalny pobór mocy 300W

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065

Wysyłka w ten sam dzień do 16:00 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl