Ender-3, czyli kultowa drukarka 3D Creality 0
Ender-3, czyli kultowa drukarka 3D Creality

Popularność druku 3D - zwłaszcza tej jego formy, która opiera się na wykorzystaniu technologii FDM do tworzenia trójwymiarowych wydruków - nieprzerwanie rośnie. Dla coraz większej ilości osób przyrostowe drukowanie przestrzennych obiektów staje się przedmiotem zainteresowania. Z czasem zainteresowanie przeradza się fascynację. Ta z kolei stopniowo osiąga coraz wyższy poziom, stając się zajęciem, na które osoba owym zjawiskiem dotknięta poświęca większą i większą ilość czasu, zgłębiając arkana techniki FDM. Ostatecznym wynikiem tego procesu bywa często plan zakupu własnej drukarki 3D. I wówczas pojawia się dylemat. "Jaką maszynę drukującą trójwymiarowe obiekty powinienem wybrać na początek?" - takie (lub do niego zbliżone) pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą swą fascynację zmaterializować, nabywając pierwszą drukarkę 3D. Urządzeń drukujących, które sprawdzają się dobrze w roli sprzętu dla ludzi, dla których będzie ona początkiem przygody z przyrostowym wytwarzaniem obiektów trójwymiarowych, jest multum. Jedną z takich maszyn stanowi pewna drukarka 3D, za stworzenie której odpowiada Creality i która doceniona przez wielu użytkowników zamieszkujących różnorodne zakątki ziemskiego globu. O jakim urządzeniu drukującym jest tu mowa? Omawianą maszynę stanowi drukarka 3D Creality Ender-3! Jakie są jej właściwości? Przekonajmy się!

Spis treści:

 1. Ender-3 - maszyna do samodzielnego montażu
 2. Techniczne możliwości drukarki 3D
 3. Inne atuty modelu Ender-3
 4. Czy Ender-3 ma wady?
 5. Czy warto ją nabyć?
 6. Dane techniczne drukarki 3D Ender-3

Creality Ender-3, czyli drukarka 3D do samodzielnego złożenia

Zapewne niemal każdy Czytelnik artykułu kojarzy pewną szwedzką sieć meblową, której większość wyrobów ich nabywca pozyskuje w postaci zestawów, które ów kupujący poskładać w całość musi samodzielnie, uzyskując tym samym finalny, pożądany produkt. Firma Creality zdecydowała się krok analogiczny do tego, jaki wykonała wspomniana pochodząca ze Szwecji marka. Nabywca drukarki 3D Ender-3 musi być zatem świadom tego, iż przyjdzie mu ją złożyć samodzielnie. Urządzenie drukujące trójwymiarowe obiekty to niewątpliwie produkt, który cechuje się wyższym poziomem złożoności działania niż mebel. Czy zatem konieczność dokonania samodzielnego złożenia drukarki 3D Ender-3 zadziałać powinna niczym odstraszacz na jej potencjalnego nabywcę? Odpowiedź na takie pytanie brzmi: "Nie!". Proces składania drukarki 3D Ender-3 nacechowany jest dużą prostotą. Cała procedura zajmuje również relatywnie niedużo czasu. Zestaw, którego elementami nadrzędnymi są poszczególne komponenty urządzenia drukującego firmy Creality, dopełniony został narzędziami, dzięki którym składanie drukarki 3D Ender-3 przebiega sprawnie. Śrubokręt, szczypce oraz klucze wewnętrzne sześciokątne (zwane też imbusami lub inbusami) to tylko niektóre z nich. Zawartość zestawu stanowi również wykonana z mosiądzu dysza, której otwór wlotowy ma średnicę równą 1.75mm. Średnica otworu wylotowego tego elementu równa jest 0.4mm. Nie zapomniano również o stosownych elementach złącznych. Zestaw zawiera zatem wszystkie komponenty, których umiejętne wykorzystanie zaowocuje powstaniem drukarki 3D Ender-3, której wymiary wynosić będą 465x440x410mm.

Drukarka 3D Ender 3 - zdjęcie nr 1

Drukarka 3D Ender-3 jest niepozornym urządzeniem, które skrywa w sobie ogromny potencjał.

Drukarka 3D Ender-3 i jej możliwości

Drukarkę 3D Ender-3 wyposażono w przestrzeń roboczą o wymiarach 220x220x250mm. Oznacza to, iż umożliwia ona drukowanie trójwymiarowych obiektów o relatywnie dużym zakresie rozmiarowym. Wartość graniczną stanowi bryła mająca wymiary roboczej przestrzeni drukarki 3D. Jaką maksymalną temperaturę druku jest w stanie zapewnić filamentowi urządzenie drukujące od Creality, aby możliwa była zamiana tego materiału w wydruk trójwymiarowy? Może wynosić ona nawet 255°C. Istotny element składowy drukarki 3D Ender-3 stanowi jej stół roboczy. Jest on podgrzewany, co niewątpliwie stanowi duży atut. Maksymalna temperatura, do jakiej może zostać on rozgrzany, wynosi 110°C. Co ciekawe - proces ów trwa względnie niedługo - w przybliżeniu pięć minut. Z wspomnianych wcześniej informacji wysnuć należy wniosek, iż drukarka 3D pozwala na wykorzystanie w roli surowca-budulca przestrzennych figur rozległego spektrum termoplastycznych tworzyw przeznaczonych do druku techniką FDM. Będzie ona zatem w stanie wykonać trójwymiarowe obiekty nie tylko z powszechnie znanego i lubianego filamentu PLA. Rolę budulca obiektu trójwymiarowego pełnić mogą także tworzywa, których cechę nadrzędną stanowi elastyczność. Drukarka 3D Creality Ender-3 będzie bowiem w stanie bezproblemowo utworzyć wydruk przestrzenny z filamentu TPU! Możliwe jest także drukowanie obiektów trójwymiarowych z wielu różnych materiałów termoplastycznych, których receptura wzbogacona została dodatkiem włókna węglowego. Z jaką prędkością można wykonywać przestrzenne wydruki, korzystając z drukarki 3D Ender-3? Oto jest pytanie! Na szczęście odpowiedź na nie nie stanowi zadania trudnego. Jej wartość maksymalna to 180mm/s.

Drukarka 3D Ender-3 i jej inne, pozytywne atrybuty

Firma Creality wyposażyła drukarkę 3D Ender-3 w zasilacz 24-woltowy (24V), dzięki czemu maszynę łatwo powiązać można z siecią energetyczną. Zdarza się, iż w trakcie procesu tworzenia wydruku trójwymiarowego przez sprzęt drukujący, następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej - niezależna od działania drukarki 3D oraz jej użytkownika. Drukowanie obiektu zostaje wstrzymane, a w głowie właściciela urządzenia rodzi się pytanie: "Co teraz?". Na szczęście dla drukarki 3D przerwy w dostawie prądu nie są problemem. Zawdzięcza to ona funkcji wznawiania procesu druku. Gdy tylko problem z dostawą energii elektrycznej zostanie zażegnany, drukarka może kontynuować swą pracę od miejsca, w którym została ona wstrzymana wskutek zaniku zasilania! Wykonywania wydruku przestrzennego nie trzeba zatem zaczynać od zera. Funkcja wznawiania procesu stanowi niezaprzeczalnie duży atut drukarki 3D Ender-3. Na uwagę zasługuje również wysoka jakość wykonania poszczególnych elementów urządzenia drukującego firmy Creality. Rowki mocujące, które umiejscowione są na szynie osi Y, stanowią rezultat zastosowania techniki CNC do ich wytworzenia. V-sloty drukarki 3D Ender-3 zaopatrzone zostały w kółka, na które naniesiono POM, czyli polioksymetylen (tak, tworzywo to stanowi bazowy składnik filamentu POM!). Takie rozwiązania sprawiają, iż ruchome elementy konstrukcji poruszają się płynnie. Co również istotne - zaproponowane przez Creality pomysły konstrukcyjne przyczyniają się do cichej pracy urządzenia.

Drukarka 3D Ender-3 - zdjęcie nr 2

Ender-3 jest drukarką niedrogą acz wykonaną z wysokojakościowych elementów.

Drukarka 3D Creality - czy jest urządzeniem bez skaz?

Wyprodukowane przez Creality urządzenie nie posiada zamkniętej przestrzeni roboczej - jest ona otwarta. Oznacza to, iż wachlarz filamentów, z których drukować można przestrzenne obiekty, wykorzystując możliwości maszyny, należy nieco zwężyć, usuwając z niego tworzywa, które wymagają bardzo stabilnych warunków termicznych druku. Ową stabilność temperaturową gwarantuje właśnie zamknięta przestrzeń robocza. Przykładem materiału do druku 3D, który wymaga takich stabilnych warunków temperaturowych, jest filament Nylon PA12, za produkcję którego odpowiada Fiberlogy. Problematyczną cechę urządzenia firmy Creality być może konieczność ręcznego poziomowania jego stołu roboczego. Zaznaczyć należy jednak, iż jest ono stosunkowo nieskomplikowane, zaś całą procedurę dokładnie opisano na stronie producenta sprzętu. 

Drukarka 3D Ender-3 - zdjęcie nr 3

Stół drukarki 3D Ender-3 trzeba wypoziomować ręcznie, jednak nie jest to proces skomplikowany.

Drukarka 3D Ender-3 - czy warto ją kupić?

Oto jest pytanie! A odpowiedź na nie będzie klasyczna, czyli: "To zależy.". Drukarka 3D Ender-3 jest urządzeniem niedrogim, co zaliczyć należy do jego atutów, gdyż jego niska cena idzie w parze z wysoką jakością wykonania maszyny, która przekłada się na drukowanie przez nię wysokojakościowych obiektów trójwymiarowych. Urządzenie Creality łatwo poddaje się modyfikacjom maści wszelakiej, więc jego potencjalne mankamenty bezproblemowo można usunąć. Drukarka 3D Ender-3 otoczona jest niemałym kultem, zaś społeczność jej posiadaczy prześciga się w przekształcaniu maszyny tak, aby cechowała się ona większą i większą funkcjonalnością. Urządzenie znakomicie poradzi sobie przetwarzaniem wielu rodzajów filamentów, co jest zasługą dobrych termicznych parametrów technicznych sprzętu. Drukarka 3D Ender-3 to świetna propozycja dla osób, które rozpoczynają swą przygodę z techniką FDM, choć nie rozczarują się jej możliwościami także średniozaawansowani znawcy druku przestrzennego. Nabędziesz ją, drogi Czytelniku, także u nas - wystarczy kliknąć tutaj!

Drukarka 3D Ender-3 i jej techniczne parametry

Drukarka 3D Ender-3 - wszystkie informacje o produkcie
Dane podstawowe
Wymiary drukarki (bez szpuli) 440×410×465mm
Wymiary 600×350×160mm
Waga 8.6kg
Waga (z opakowaniem) 10kg
Cechy druku
Technologia druku FDM
Liczba głowic 1
Średnica filamentu 1.75mm
Obszar roboczy 220x220x250mm
Powierzchnia stołu roboczego Podgrzewana z matą BuildTak
Maksymalna temperatura platformy 110°C
Kalibracja platformy roboczej Ręczna
Standardowa średnica dyszy 0.4mm
Grubość warstwy od 0.1mm do 0.4mm
Typy filamentów
Maksymalna temperatura pracy dyszy 255°C
Maksymalna prędkość drukowania 180mm/s
Dane elektryczne
Zasilanie AC 100-265V 50-60Hz/DC 24V 15A
Pobór mocy 360W
Pozostałe informacje
Łączność Karta SD
Wymagania sprzętowe
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
Oprogramowanie
 • Cura
 • Simpify
Obsługiwane formaty plików
 • .stl
 • .obj
 • .gcode

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl