Drukarka 3D Zortrax M300 Plus, czyli potęga i prostota obsługi w jednym sprzęcie 0
Drukarka 3D Zortrax M300 Plus, czyli potężne urządzenie o dużym polu roboczym

Zortrax to firma, która słynie z produkcji wysokojakościowych drukarek 3D, które bezproblemowo są w stanie wytwrzać równie wysokojakościowe, trójwymiarowe wydruki. Rezultaty pracy mnogiej ilości urządzeń drukujących konkurencji często nie są nawet zbliżone jakościowo do obiektów wytwarzanych przez sprzęt, za produkcję którego odpowiada olsztyńskie przedsiębiorstwo. Renoma, jaką firma Zortrax wypracowała przez wiele lat funkcjonowania w branży, jaką stanowi druk 3D, jest nie do podważenia - nie da się jej kwestionować. Stworzone przez nią urządzenia zdobyły uznanie wśród osób zajmujących się tworzeniem przestrzennych wydruków amatorsko oraz półprofesjonalnie. Z drukarek 3D Zortrax korzystają także profesjonaliści. Także wśród nich maszyny te cieszą się ogromnym uznaniem. Pierwszą drukarkę 3D firmy z Olsztyna stanowi model M200. Urządzenie to zachwyciło multum ludzi z wielu zakątków kuli ziemskiej. Zortrax nie poprzestał jednak na produkcji jedynie modelu M200, rozszerzając swój ofertowy wachlarz, wzbogacając go o kolejne urządzenia, wśród których znajduje się omawiany już na łamach Kompendium Druku 3D M200 Plus. Bohater niniejszego artykułu to kolejny reprezentant szeregu maszyn olsztyńskiej firmy. Jest nim drukarka 3D Zortrax M300 Plus. Jakimi parametrami technicznymi może się ona pochwalić? Czy godnie reprezentuje ona markę, jaką jest Zortrax? Sprawdźmy to!

Zortrax M300 Plus - podstawowe informacje

Zortrax M300 Plus jest drukarką 3D, która wytwarza obiekty trójwymiarowe techniką, która polega na temperaturowym przetwarzaniu termoplastycznego tworzywa. Metoda ta nosi kilka nazw. Przez jednych zwana jest Fused Filament Fabrication, w skrócie FFF. Inni zwą ją Fused Deposition Modelling, czyli FDM. Znana jest też jako Layer Plastic Deposition, tj. LPD. Termicznie przetwarzany materiał naniesiony zostaje na stół roboczy drukarki 3D warstwa po warstwie. Finalny rezultat tego procesu stanowi gotowy, trójwymiarowy wydruk. Materiał, który jest surowcem, z którego obiekt przestrzenny powstaje, to filament. Ma on postać żyłki, którą zazwyczaj producenci omawianego produktu, umieszczają na szpuli. Średnica przekroju poprzecznego włókna filamentowa bywa różna. Może być ona równa 1.75mm lub 2.85mm. Tym najbardziej rozpowszechnionym typem filamentów są materiały, które występują pod postacią żyłki, której średnica przekroju poprzecznego wynosi 1.75mm. To właśnie z myślą o przetwarzaniu tego rodzaju tworzyw stworzona została drukarka 3D Zortrax M300 Plus! Przestrzeń robocza, jaką urządzenie dysponuje, cechuje się dużą wielkością. Jej wymiary to 300x300x300mm. Oznacza to, iż drukarka 3D Zortrax M300 Plus umożliwia drukowanie trójwymiarowych struktur o bardzo szerokim spektrum rozmiarowym. Największy, możliwy do stworzenia przez urządzenie wydruk mieć może wymiary równe rozmiarom przestrzeni roboczej sprzętu. Imponujące, prawda? Drukarka Zortrax M300 Plus to maszyna typu plug&play. Aby móc cieszyć się z jej technicznych możliwości, nie trzeba jej uprzednio złożyć. Wystarczy jedynie podłączyć ją do prądu i już! Sprzęt jest gotowy do użycia.

Drukarka 3D Zortrax M300 Plus i jej tył

Tylna część obudowy drukarki 3D Zortrax M300 Plus (©Zortrax)

Zortrax M300 Plus - możliwości drukarki 3D

Model M300 Plus pozwala na tworzenie wydruków wielkoformatowych - to już jest sprawa oczywista. Drukarka 3D firmy Zortrax wyposażona została w system ekstruzji pojedynczej. Za nanoszenie termicznie przetworzonego filamentu na stół roboczy urządzenia odpowiada zatem jedna głowica typu V3. Ekstruder drukarki 3D dostosowany został do pracy z bardzo szerokim spektrum filamentów. Jego maksymalna temperatura pracy wynosi aż 290C! Drukarka 3D Zortrax M300 Plus umożliwia zatem tworzenie wyduków trójwymiarowych z filamentów, które oparto na surowcach temperaturowo wymagających, do których zalicza się m.in. poliamidy (PA, czyli materiały nylonowe). Ekstruder opracowano tak, iż bezproblemowo poradzi sobie on także z tworzywami elastycznymi, w tym także TPU. Zortrax pochwalić się może nie tylko doskonałymi jakościowo drukarkami 3D. Jej oferta obejmuje również rozległe grono filamentów. Nie oznacza to jednak, iż Zortrax M300 Plus pozwala jedynie na termiczne przetwarzanie materiałów dedykowanych, tj. tych, które opracowała olsztyńska firma. Wydruki trójwymiarowe wykonywać można także z tworzyw produkowanych przez innych wytwórców filamentów do drukarek 3D! Model Zortrax M300 Plus posiada grzany stół roboczy. To duży atut, ponieważ optymalne przetworzenie wielu typów filamentów w przestrzenne obiekty możliwe jest jedynie wówczas, gdy urządzenie drukujące w taki właśnie komponent zostało wyposażone. Maksymalna temperatura, jaką osiąga platforma robocza drukarki 3D Zortrax M300 Plus, wynosi aż 105C. Komponent ten bez problemów poddać można modyfikacjom. Zortrax stworzył bowiem dwa jego warianty różniące się od jego formy podstawowej. Jeden z nich stanowi platforma perforowana. Drugim oferowanym przez Zortrax rodzajem omawianego komponentu drukarki 3D stanowi stół, który wykonany został ze szkła. Trudno nie zauważyć, iż model M300 Plus to sprzęt doskonale przystosowany do tworzenia trójwymiarowych obiektów w oparciu o technikę temperaturowego przetwarzania termoplastycznych materiałów. Fakty mówią same za siebie.

Zortrax M300 Plus - funkcje, które mają korzystny wpływ na obsługę urządzenia

Obsługa drukarki 3D Zortrax M300 Plus cechuje się bardzo dużą prostotą. Jak wspomniano już wcześniej - jest to sprzęt plug&play. Do rozpoczęcia przygody z drukiem 3D wymaga się jedynie podłączenia maszyny do zasilania, gdy tylko zostanie ona wyjęta z pudełka. Interfejs urządzenia obsługuje się za pomocą zawartego w konstrukcji sprzętu ekranu dotykowego. Menu drukarki 3D Zortrax M300 Plus jest nie tylko stylowe i minimalistyczne. Ów minimalizm idzie bowiem w parze z łatwością poruszania się w gąszczu zawartych w nim opcji. To jednak niejedyne cechy urządzenia, dzięki którym wykonywanie za jego pomocą obiektów przestrzennych to zajęcie nieskomplikowane. Automatyczne poziomowanie platformy roboczej - urządzenie wykonuje tę operację samodzielnie, mierząc wysokość poszczególnych punktów tego komponentu. Drukarkę 3D M300 Plus wyposażono w mechaniczny sensor materiału. Urządzenie automatycznie wstrzyma procedurę druku określonego obiektu w momencie, gdy filament zostanie zużyty. Drukarka firmy Zortrax może być kontrolowana także zdalnie! Umożliwia to zainstalowana wewnątrz sprzętu kamera. Z maszyną można łączyć się poprzez sieć Wi-Fi lub Ethernet. Pliki z modelami do wydrukowania mogą być zapisywane na karcie SD. Można je także przesłać zdalnie. Nie sposób nie wspomnieć również o oprogramowaniu, jakie dołączane jest do drukarki 3D Zortrax M300 Plus. Nosi ono nazwę Z-Suite. Za jego opracowanie odpowiedzialni są twórcy drukarki 3D Zortrax M300 Plus. Jest ono zatem doskonale dopasowane do urządzeń olsztyńskiej firmy, z myślą o których zostało ono stworzone. Z-Suite posiada wiele funkcji, dzięki którym dokonuje się konwersji modelu cyfrowego do formatu, który będzie w stanie odczytać sprzęt drukujący. Umożliwia ono także m.in. proste dodawanie elementów podporowych w strukturze obiektu, który ma zostać wydrukowany. Z-Suite pozwala również na wygodne powielanie cyfrowych modeli, ich modyfikowanie i rozmieszczanie na platformie roboczej drukarki 3D. To niejedyne funkcjonalności kryjące się w pakiecie narzędzi stworzonych przez olsztyńską firmę. Jest ich o wiele więcej, a wszystkie one uwzględniono z myślą oczywistą. Cel Z-Suite stanowi zapewnienie każdemu użytkownikowi drukarki 3D dogodnego obcowania z technologią, którą jest druk 3D.

Drukarka 3D Zortrax M300 Plus i filament

Drukarka 3D Zortrax M300 Plus wraz z nawiniętym na szpulę filamentem. (©Zortrax)

Drukarka 3D Zortrax M300 Plus - czy warto ją nabyć?

Urządzenie firmy Zortrax posiada wiele cech, które przemawiają za tym, aby je nabyć i tworzyć za jego pomocą trójwymiarowe obiekty. Drukarka 3D M300 Plus umożliwia wykonywanie przestrzennych wydruków z szeregu różnorodnych filamentów. Możliwe jest to dzięki doskonałej specyfikacji technicznej sprzętu. Drukarka 3D Zortrax M300 Plus wyposażona została w bardzo dużą przestrzeń roboczą. Pozwala ona zatem na drukowanie trójwymiarowych struktur o rozległym spektrum rozmiarowym, które obejmuje także wydruki wielkoformatowe. Maszyna jest nieskomplikowana w obsłudze, co jest zasługą nie tylko przyjaznego interfejsu i ekranu dotykowego, za pomocą którego steruje się sprzętem. Proces tworzenia wydruków znacząco ułatwia dedykowane oprogramowanie - Z-Suite - dzięki któremu droga od cyfrowego modelu do wydrukowanej bryły nie jest wyboista, lecz gładka. Drukarka 3D Zortrax M300 Plus to sprzęt nie tylko potężny - maszyna, w której kryje się ogromny potencjał, który wyczekuje na jego umiejętne wykorzystanie. Jest on również urządzeniem przyjaznym użytkownikowi. Urządzenie zakupić można w naszym sklepie! Wystarczy kliknąć tutaj!

Dane techniczne drukarki 3D

 Cechy urządzenia
Technologia druku FDM
Pole robocze (X×Y×Zmm) 300×300×300mm
Forma materiału szpula
Średnica materiału 1.75mm
Standardowa średnica otworu dyszy 0.4mm
 Dostępne średnice otworu dyszy
 • 0.3mm
 • 0.4mm
 • 0.6mm
Struktury podporowe drukowane z materiału modelowego, usuwalne mechanicznie
Liczba ekstruderów 1
Kompatybilność ekstrudera z filamentami filamenty podstawowe i materiały bardziej wymagające (np. nylon i TPU)
Liczba ekstruderów 1
System chłodzenia ekstrudera
 • wentylator promieniowy chłodzący blok ekstrudera
 • dwa wentylatory chłodzące wydruk
Głowica pojedyncza, V3
Platforma robocza podgrzewana, dostępna platforma szklana i perforowana
Czujnik materiału mechaniczny
Łączność
 • Wi-Fi
 • Ethernet
 • USB
System operacyjny Android
Procesor Quad Core
Wyświetlacz dotykowy tak
Przekątna ekranu 4''
Rozdzielczość ekranu 800×480px
Rodzaj matrycy ekranu IPS
Kamera tak
Obsługa materiałów zewnętrznych tak
Parametry procesu druku
Rozdzielczość warstwy (dla dyszy 0.4mm) od 90μm do 290μm
Minimalna grubość ściany (dla dyszy 0.4m) 400μm
Poziomowanie platformy automatyczny pomiar wysokości punktów platformy
 Dane temperaturowe
Maksymalna temperatura druku (ekstrudera) 290°C
Maksymalna temperatura platformy 105°C
Temperatura pomieszczenia dla pracującego urządzenia od 20°C do 30°C
Temperatura przechowywania od 0°C do 35°C
Cechy oprogramowania
Pakiet oprogramowania Z-Suite
Obsługiwane typy plików wejściowych
 • .stl
 • .obj
 • .dxf
 • .3mf
Obsługiwane systemy operacyjne
 • Mac OS do wersji Mojave
 • Windows 7 i nowsze
Parametry elektryczne
Natężenie prądu wejściowego
 • 110V ∼5.9A 50/60 Hz
 • 240V ∼2.5A 50/60 Hz
Maksymalny pobór mocy 360W

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl