Flashforge Adventurer 4, czyli preludium do profesjonalnego druku 3D 0
Flashforge Adventurer 4

Drukarka 3D Flashforge Adventurer 3 to przykład urządzenia, które stanowi dowód na to, iż drukowanie trójwymiarowych obiektów z termoplastycznych tworzyw (filamentów) nie musi być operacją trudną do wykonania. Ta niewielka maszyna pozwala tworzyć wydruki przestrzenne nie tylko z niezwykle popularnego materiału, jakim jest PLA. Umożliwia ona drukowanie trójwymiarowych obiektów także z bardziej wymagających tworzyw termoplastycznych, do których zalicza się m.in. filament ABS. Drukarka 3D Flashforge Adventurer 3 przygotowana została z myślą o nowicjuszach w świecie druku przestrzennego. Wbrew pozorom jest to jednak sprzęt technologicznie zaawansowany. Połączenie rozwiniętych możliwości druku z prostotą użytkowania maszyny to zadanie niełatwe. Firmie Flashforge jednak udało się je wykonać, prezentując światu model Adventurer 3. Przed kolejną iteracją serii stanęło zatem trudne zadanie, jakim jest przebicie poprzednika. I tak oto narodził się model Adventurer 4. Czy eksperci odpowiedzialni za stworzenie tego urządzenia sprostali zadaniu, jakie przed nimi stanęło? Czy drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 to godny następca modelu oznaczonego cyfrą 3? Przekonajmy się!

Flashforge Adventurer 4 - podstawowe informacje o urządzeniu

Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 jest maszyną, która umożliwia wytwarzanie trójwymiarowych wydruków metodą Fused Deposition Modelling - FDM. Materiał, z którego urządzenie tworzy przestrzenny obiekt, to filament. Jest on termoplastycznym tworzywem mającym formę żyłki. Ważny parametr opisujący taki materiał stanowi średnica przekroju poprzecznego jego włókna (wspomnianej żyłki). Może ona mieć jedną z dwóch wartości: 1.75mm lub 2.85mm. Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 pozwala na drukowanie obiektów z filamentów o średnicy przekroju poprzecznego włókna równej 1.75mm. Urządzenie obsługuje szpule materiałów o wadze równej 1kg. Jak wiadomo - standardowa wersja poprzedniej iteracji maszyny nie umożliwiała wykorzystania filamentów mających wagę wspomnianą w poprzednim zdaniu. Należało uprzednio wydrukować adapter pozwalający na obsługę szpul 1kg. Wymiary maszyny wynoszą 500x470x540mm. Model Adventurer 4 jest zatem sprzętem większym niż poprzednia jego iteracja. W parze ze zwiększonymi rozmiarami zewnętrznymi drukarki 3D idzie jednak duża przestrzeń robocza. Ma ona wymiary równe 220x200x250mm. Flashforge Adventurer 4 pozwala zatem na drukowanie dość dużych brył. Maksymalna wielkość tworzonego za jej pomocą wydruku trójwymiarowego równa jest rozmiarowi dostępnej przestrzeni roboczej. Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 to sprzęt typu plug&play. Urządzenie gotowe jest do użytku po wyjęciu go z pudełka, podłączeniu do źródła zasilania i załadowaniu filamentu.

Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 i jej obudowa

Minimalistyczny design to jedna z cech charakterystycznych drukarek 3D, które wchodzą w skład linii Adventurer. Model Adventurer 4 nie ustępuje w niczym pod tym względem swoim poprzednikom. (©Flashforge)

Flashforge Adventurer 4 - możliwości maszyny

Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 wyposażona została w system pojedynczej ekstruzji. Za wytłaczanie materiału odpowiada zatem jeden ekstruder. Na uwagę zasługuje konstrukcja głowicy maszyny. Składa się ona z połączonych ze sobą modułów. Jednym z nich jest element zawierający dyszę. Maksymalna temperatura druku trójwymiarowego obiektu, jaką może poszczycić się drukarka 3D Flashforge Adventurer 4, wynosi 265C. Jest ona determinowana przez moduł z dyszą. Co istotne - komponent ów osiąga swą docelową temperaturę bardzo szybko. Przykładowo temperaturę równą 200C osiągnie on w około minutę! Inny jego wariant pozwala na wykonywanie wydruków z materiałów, które przetwarza się, wystawiając je na działanie temperatury wynoszącej około 240C. Dysza drukarki 3D Flashforge Adventurer 4 występuje w kilku formach różniących się średnicą otworu wylotowego. Są to warianty: 0.3mm, 0.4mm i 0.6mm. Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 pochwalić się może podgrzewanym stołem roboczym. Składa się ona z dwóch kluczowych komponentów: aluminiowej płyty dolnej oraz magnetycznej nakładki. Stół z aluminium został bardzo precyzyjnie wykonany, co stanowi zasługę przetworzenia metalowego surowca techniką CNC. Ma on grubość równą 8mm. Jego powierzchnia nie posiada defektów - jest niemalże idealnie płaska. Pozwala to na szybkie pozycjonowanie platformy roboczej. Proces ten zachodzi automatycznie. Na aluminiowym stole umieszcza się magnetyczną nakładkę. Jej powierzchnię przygotowano tak, iż nakładany na nią filament dobrze do niej przylega. Nakładka jest także elastyczna. Gotowy wydruk trójwymiarowy łatwo można od niej zatem oddzielić. Pozostało jeszcze udzielenie odpowiedzi na bardzo istotne pytanie dotyczące platformy roboczej drukarki 3D Flashforge Adventurer 4: Jaka jest jej temperatura maksymalna? Odpowiedź: Wynosi ona 110C. Maszyna umożliwia zatem druk obiektów trójwymiarowych z szerokiego grona filamentów, co gwarantują m.in. omówione dotychczas parametry termiczne urządzenia. Komora robocza drukarki 3D Flashforge Adventurer 4 jest zamykana. Sprawia to, iż urządzenie pozwala na drukowanie trójwymiarowych obiektów z filamentów, które cechują się dużym skurczem liniowym. Zamknięta komora robocza zapewnia bowiem termiczną stabilność procesowi tworzenia wydruku. Potencjał, jaki skrywa urządzenie jest więc ogromny! Pozwala ono na wykorzystanie w roli surowca-budulca przestrzennych figur nie tylko filamentów PLA, PET-G i ABS. Urządzenie bezproblemowo poradzi sobie z przetworzeniem w trójwymiarowy wydruk materiałów opartych na poliwęglanie (PC) oraz tworzyw wzbogaconych włóknem węglowym (PLA-CF oraz PET-G-CF).

Flashforge Adventurer 4 - wiele przydatnych funkcji w jednym urządzeniu

Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 jest maszyną uzbrojoną w szereg cech i funkcji, dzięki którym urządzenie nie tylko pracuje sprawnie, lecz również cechuje się dużą prostotą obsługi. Sprzęt ten wyposażony został w dotykowy, kolorowy wyświetlacz dotykowy. Przekątna ekranu równa jest 4.3''. Firma Flashforge zadbała o to, aby wyświetlane na nim menu było intuicyjne i przejrzyste. Wewnątrz komory roboczej umieszczona została kamera, dzięki której można monitorować proces druku trójwymiarowego wydruku. Co więcej - może być to czynione zdalnie, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi/Ethernet. Z myślą o drukarce 3D Flashforge Adventurer 4 przygotowana zostało oprogramowanie FlashPrint w nowej, odświeżonej formie. W intuicyjny sposób przeprowadza ono użytkownika przez drogę rozpoczynającą się od cyfrowego modelu 3D i kończącą na wykonanym na jego podstawie wydruku przestrzennego. Umożliwia ono dodatkowo zdalną kontrolę wielu urządzeń jednocześnie!

Moduły z dyszą do drukarki 3D Flashforge Adventurer 4

Drukarka 3D Flashforge Adventurer wyposażona została w unikatowy, modułowy system głowicy. Moduł z dyszą łatwo można wymienić. Poszczególne moduły mogą różnić się średnicą dyszy i/lub temperaturą druku dostosowaną do poszczególnych filamentów. (©Flashforge)

Tworząc model Adventurer 4, firma Flashforge zadbała o to, aby urządzenie umożliwiało wznawianie operacji druku obiektu trójwymiarowego wskutek przerw w dostawie energii elektrycznej. Gdy tylko zasilanie zostanie przywrócone, proces wykonywania wydruku przestrzennego będzie można kontynuować od momentu, w którym został on zatrzymany w wyniku omawianego wcześniej incydentu. Drukarka 3D Flashforge Adventurer 4 posiada także czujnik filamentu. Sensor ten wykryje brak materiału na szpuli, dzięki czemu urządzenie zatrzyma wykonywany przez nie proces druku trójwymiarowej figury. Urządzenie wyposażono także w filtr HEPA. Oczyszcza on powietrze obecne wewnątrz komory roboczej maszyny w czasie, gdy drukarka 3D drukuje przestrzenny obiekt. Produkty rozkładu termicznego niektórych filamentów (np. tworzyw ABS) mogą być potencjalnie szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Taką substancją jest m.in. styren. Filtr HEPA przechwytuje tego rodzaju lotne związki chemiczne, dzięki czemu wykonywanie wydruków trójwymiarowych z materiałów pokroju tworzyw ABS-owych stanowi proces mało uciążliwy.

Flashforge Adventurer 4 - czy warto ją zakupić?

Jedyną słuszną odpowiedzią na tak ogólne pytanie jest zawsze To zależy. Flashforge Adventurer to z pewnością drukarka 3D, która zadowoli początkujących użytkowników tego rodzaju urządzeń drukujących, którzy etap korzystania z modelu oznaczonego cyfrą 3 mają już za sobą i oczekują od posiadanej maszyny czegoś więcej. Flashforge Adventurer 4 jest wówczas doskonałym wyborem. To ogniwo pośrednie pomiędzy sprzętem na osób rozpoczynających przygodę z drukiem przestrzennym a urządzeniami bardziej zaawansowanymi. Możliwości drukarki 3D Flashforge Adventurer 4 są duże - nie ma co do tego wątpliwości. Obcowanie z maszyną pozwoli jej użytkownikowi na zdobycie wyższego poziomu wtajemniczenia w arkana druku 3D - wiedzę, której nabycie niezbędne jest do rozpoczęcia przygody ze sprzętem bardziej zaawansowanym. Urządzenie nabyć można w naszym sklepie! Wystarczy kliknąć tutaj

Flashforge Adventurer 4 - specyfikacja drukarki 3D

Informacje dotyczące druku
Technika druku FDM
Wymiary przestrzeni roboczej 220x200x250mm
Średnica obsługiwanego filamentu 1.75mm
Temperatura dyszy 240°C lub 265°C
Podgrzewany stół roboczy TAK
Temperatura stołu roboczego 110°C
Standardowa średnica dyszy 0.4mm
Opcjonalna średnica dyszy
 • 0.3mm
 • 0.6mm
Kompatybilne filamenty do drukarki 3D
 • PLA
 • PET-G
 • ABS
 • PC
 • PLA-CF
 • PETG-CF
Grubość druku od 0.1mm do 0.4mm
Dokładność druku: 0.1mm
Dokładność pozycjonowania osi XY: 0.011mm
Dokładność pozycjonowania osi Z: 0.0025mm
Szybkość druku od 10mm/s do 150mm/s
Pozostałe informacje
Wymiary drukarki 3D 500x470x540mm
Kompatybilne oprogramowanie
 • FlashPrint
 • Cura
Wejściowy format plików
 • .3mf
 • .stl
 • .obj
 • .fpp
 • .bmp
 • .png
 • .jpg
 • .jpeg
Wyjściowy format plików
 • .gx
 • .g
Dane elektryczne
Tryb pracy
 • USB
 • Wi-Fi
 • Ethernet
Napięcie zasilania od 100V do 240V AC/24V DC
Moc 320W

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl