Drukarka 3D Creality Ender-3 nie bez powodu stała się jednym z najpopularniejszych użytkowanych współcześnie urządzeń drukujących. Na taki stan rzeczy wpływ miało co najmniej kilka czynników. Pierwszy z nich stanowi niewygórowana cena maszyny. Co jednak istotne - w parze z przystępnością cenową idzie zdolność sprzętu do wytwarzania wysokojakościowych wydruków przestrzennych z rozległego grona filamentów. Drukarka 3D Creality Ender-3 to także urządzenie łatwo poddające się rozmaitym modyfikacjom. Fakt ten skrzętnie wykorzystywany jest przez wielu użytkowników tej maszyny. Niektóre z opracowanych przez nich rozwiązań technologicznych sprawiły, iż ta drukarka 3D nabyła cechy przez nią nieosiągalne. Firma Creality również postanowiła rozwijać model Ender-3, nie zaprzestając jednak - co jest decyzją słuszną - produkcji klasycznej wersji urządzenia. Efekt tych prac stanowi nie jedna, lecz dwie różne drukarki 3D. Ewolucja maszyny zaszła więc dwutorowo. Jednym z rezultatów owego procesu jest drukarka 3D Creality Ender-3 Pro.
Ender-3 Pro, czyli drukarka 3D do samodzielnego złożenia przez jej użytkownika
Zacząć należy od jednej z podstawowych informacji, jakie uzyskać powinien potencjalny nabywca urządzenia od rzetelnego sprzedawcy ów sprzęt oferującego. Drukarka 3D Creality Ender-3 Pro to maszyna, którą osoba dokonująca jej zakupu złożyć musi samodzielnie. Informacja ta budzić może skojarzenia z pewną znaną siecią, której rdzeń ofertowego wachlarza składa się z mebli w stylu skandynawskim. Jeśli jest ono zasadne, składanie urządzenia firmy Creality powinno być również nieskomplikowane. Czy z takim stanem rzeczy nabywca drukarki 3D Creality Ender-3 Pro ma do czynienia? Istotnie - tak właśnie jest! Skomplikowane komponenty drukarki 3D zostały bowiem uprzednio złożone i w takim stanie docierają do nabywcy sprzętu. Użytkownikowi urządzenia pozostaje jedynie połączyć tak przygotowane elementy w całość. Co istotne - producent drukarki 3D Creality Ender-3 Pro zadbał o to, aby w zestawie z maszyną znalazły się niezbędne narzędzia, które umożliwiają jej montaż. Jest w nim śrubokręt, są także klucze inbusowe. W zestawie nie zabrakło również szeregu innych komponentów, których umiejętne użycie umożliwi utworzenie w pełni działającej drukarki 3D w czasie wynoszącym nawet kilkanaście minut. Nie zapomniano zatem także o rurce teflonowej oraz dyszy mosiężnej, której otwór wylotowy ma średnicę równą 0.4mm. Firma Creality zadbała także o stojak na szpulę z filamentem. Również i on znajduje się w zestawie z drukarką 3D. Umieszczono w nim także akcesoria, które ułatwią pracę z urządzeniem. Jednym z nich jest igła do czyszczenia dyszy. Drugi element stanowi szpachelka do czyszczenia stołu roboczego drukarki 3D oraz usuwania wykonanego wydruku trójwymiarowego z platformy maszyny. Podsumowując - model Ender-3 Pro to sprzęt, którego elementy są nietrudne w połączeniu w całość. Zestaw z komponentami składowymi maszyny zawiera wszystko, co jest niezbędne nie tylko do złożenia urządzenia, lecz również akcesoria, które ułatwiają pracę z nim.
Ender-3 Pro to znacznie usprawniona wersja klasycznego już urządzenia, jakim jest Ender-3. (@Creality)
Drukarka 3D Ender-3 Pro, czyli urządzenie o dobrych parametrach druku
Drukarka 3D Creality Ender-3 Pro jest urządzeniem, które umożliwia tworzenie przestrzennych wydruków techniką Fused Deposition Modelling, czyli FDM. Opiera się ona na umiejętnym przetwarzaniu filamentu - termoplastycznego materiału uformowanego w żyłkę, czego końcowy rezultat stanowi trójwymiarowy obiekt. Czynnikiem, dzięki któremu tworzywo ulega przemianie w przestrzenny wydruk, jest temperatura. Filament zostaje pod jej wpływem niemalże upłynniony. Tak przygotowany materiał nanoszony jest na stół roboczy drukarki 3D. Po utworzeniu pierwszej warstwy wydruku urządzenie tworzy kolejną jej iterację. Finalny rezultat tego wielokrotnie powtarzanego procesu stanowi trójwymiarowy obiekt. FDM to technika powszechnie wykorzystywana w druku 3D. Jest ceniona wśród wielu osób zajmujących się drukowaniem trójwymiarowych struktur. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy. Nic dziwnego więc w tym, iż drukarka 3D Creality Ender-3 Pro wytwarza przestrzenne obiekty techniką, jaką jest FDM. Urządzenie zaopatrzone zostało w niemałą przestrzeń roboczą. Ma ona wymiary 220x220x250mm. Jakimi rozmiarami cechuje się drukarka 3D? Są one równe 440x420x465mm. Drukarka 3D Creality Ender-3 jest maszyną, którą zaopatrzono w grzany stół roboczy. Maksymalna temperatura, jaką ów komponent może osiągnąć, wynosi 110°C. Optymalne przetwarzanie wielu rodzajów filamentów wymaga często zaopatrzenia się w maszynę, której element składowy stanowi grzana platforma robocza. Jej obecność w drukarce 3D Creality Ender-3 Pro jest zatem w pełni uzasadniona. Jedną z najbardziej istotnych części każdego urządzenia drukującego trójwymiarowe figury stanowi jej głowica. To właśnie w jej wnętrzu filament ulega przetworzeniu pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury. Głowica drukarki 3D Creality Ender-3 Pro stwarzać może dogodne warunki termiczne dla szerokiego spektrum termoplastycznych tworzyw. Dlaczego? Może ona oddziaływać na filament temperaturą o wartości równej nawet 250°C! Poradzi sobie ona świetnie zatem nawet z tworzywami, których receptura wzbogacona została włóknem węglowym. Urządzenie umożliwia tworzenie wydruków przestrzennych z dużą dokładnością. Precyzja druku, jaką oferuje drukarka 3D Ender-3 Pro, równa jest 0.1mm. Maksymalna szybkość, z jaką urządzenie firmy Creality drukować może trójwymiarowy obiekt wynosi aż 160mm/s. Zalecana prędkość druku mieści się jednak w przedziale od 30mm/s do 60mm/s.
Ender-3 Pro, czyli urządzenie o bardzo stabilnej ramie
Firma Creality nie byłaby sobą, nie wprowadzając modyfikacji w konstrukcji swego klasycznego już modelu, jakim jest Ender-3. Efekt tych działań stanowi właśnie główna bohaterka niniejszego artykułu, czyli drukarka 3D Ender-3 Pro. Postanowiono skupić się na niezwykle istotnym aspekcie, jakim jest stabilność konstrukcji ramy maszyny. Do pracy nad poprawą owego konstrukcyjnego parametru zaangażowano więc technologię CNC. Jej cechę nadrzędną stanowi niewiarygodnie wręcz wysoka precyzja. Owocem jej zastosowania jest precyzyjnie wykonany rowek montażowy osi Y. W parze z dokładnością wykonania tego elementu idzie stabilność ramy drukarki 3D jako całości. Precyzja, z jaką utworzono ów montażowy rowek, ma również korzystny wpływ na jakość przebiegu procesu, jakim jest poziomowanie platformy roboczej modelu Ender-3 Pro. Cechuje się on bowiem dużym poziomem precyzji. Ową własność zawdzięcza on m.in. właśnie pieczołowicie wykonanym elementom konstrukcji ramy drukarki 3D Ender-3 Pro. Zadbano także o umieszczenie odpowiedniego typu rolek, które idealnie współgrałyby z prowadnicami V-slot. Firma Creality zdecydowała się na zastosowanie owych kolistych elementów, które pokryte zostały tworzywem POM. Takie rozwiązanie sprawia, iż drukarka 3D Ender-3 Pro pracuje bardzo cicho. Osadzone w V-slotach koliste elementy poruszają się również płynnie, co przekłada się na wysoką jakość wykonania trójwymiarowych wydruków utworzonych przez maszynę firmy Creality.
Nakładka magnetyczna na stół roboczy, czyli istotny element drukarki 3D Ender-3 Pro
Klucz (a dokładniej rzecz ujmując, jeden z co najmniej kilku kluczy) do sukcesu w uzyskiwaniu wydruków trójwymiarowych, które charakteryzują się wysoką jakością wykonania, jest odpowiedni stół roboczy, w który wyposażona została drukarka 3D. Po pierwsze - jego powierzchnia musi być płaska. Po drugie - musi ona być utworzona tak, aby nanoszony na platformę roboczą filament dobrze do niej przylegał. W parze z dobrymi własnościami adhezyjnymi powierzchni stołu drukarki 3D powinna iść łatwość usuwania z niego gotowego już obiektu trójwymiarowego. Jeśli jednak platforma robocza urządzenia drukującego cechuje się pewnymi niedoskonałościami w opisanych powyżej kwestiach, nie dzieje się nic strasznego. Z pomocą użytkownikowi strapionemu niedoskonałą powierzchnią platformy przychodzą bowiem odpowiednie nakładki. Firma Creality postanowiła uzbroić drukarkę Ender-3 Pro w taki komponent. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim zwiększenie łatwości odczepiania gotowych wydruków przestrzennych. Magnetyczna nakładka cechuje się dużą elastycznością. Wystarczy ją zgiąć, aby usunąć wydrukowany obiekt trójwymiarowy z jej powierzchni. Montaż tego komponentu jest bardzo prosty, co wynika z jego właściwości magnetycznych.
Drukarka 3D Ender-3 Pro - usprawnień klasycznej trójki ciąg dalszy
Magnetyczna nakładka na stół roboczy i bardziej stabilna konstrukcja ramy to niejedyne modyfikacje, jakie firma Creality wprowadziła w bestsellerowym sprzęcie, jakim jest Ender-3, powołując do życia model Ender-3 Pro. Nie zapomniano jednak o zaletach, jakimi charakteryzuje się wersja podstawowa urządzenia. Zalicza się do nich funkcję wznawiania procesu drukowania. Utrata zasilania podczas wykonywania przez nią wydruku nie stanowi dla maszyny problemu. Proces druku można kontynuować, gdy tylko dostawa prądu zostanie wznowiona. Zmianie uległy wybrane komponenty klasycznego modelu Ender-3. Drukarka 3D Ender-3 Pro to bowiem urządzenie, które wyposażono w:
-
Zasilacz Mean Well
Firma Creality postanowiła w drukarce 3D Ender-3 Pro umieścić zasilacz 24V, za produkcję którego odpowiada Mean Well. Czy krok ten był słuszny? Zdecydowanie tak! Zasilacze Mean Well to produkty wysokojakościowe - działają bardzo stabilnie. Stabilność pracy tego istotnego komponentu drukarki 3D stanowi gwarancję poprawnego funkcjonowania urządzenia jako całości.
-
Ekstruder MK8
Zrezygnowano tym razem z ekstrudera MK10, który obecny był w podstawowej wersji modelu Ender-3, na rzecz wytłaczarki typu MK8. Komponent ten został tak skonstruowany, iż charakteryzuje się on bardzo precyzyjnym wytłaczaniem filamentu. Firmie Creality udało się również znacznie zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia, jakie stanowi zatkanie się ekstrudera. Proces wytłaczania filamentu mechanizmem typu MK8 charakteryzuje się zatem także dużą płynnością.
-
Zmienione pokrętła do poziomowania stołu roboczego
Poziomowanie platformy roboczej drukarki 3D Ender-3 Pro to operacja, którą wykonuje się ręcznie. Firma Creality zadbała jednak o to, aby proces ten był możliwie jak najprostszy do wykonania. Za poziomowanie stołu odpowiadają duże, odpowiednio zaprojektowane pokrętła. Dzięki nim proces pozycjonowania platformy wykonać można sprawnie i precyzyjnie.
Drukarkę 3D Ender- Pro wyposażono w wysokojakościowy zasilacz przygotowany przez Mean Well. (@Creality)
Ender-3 Pro, kilka słów (a raczej zdań) w ramach podsumowania
Czy drukarka 3D Ender-3 Pro to urządzenie, które warto nabyć? Oto jest pytanie! Posiada ona wiele cech, które czynią z niej maszynę bardziej przyjazną użytkownikowi niż Ender-3. Ponadto umożliwia ona tworzenie wydruków trójwymiarowych z bardzo precyzyjnie odwzorowanymi detalami. Drukarka 3D Ender-3 Pro to sprzęt działający stabilnie oraz płynnie. Użytkownik, który ma do wyboru albo klasyczną trójkę, albo jej wersję ulepszoną, swój wzrok skierować powinien w stronę opcji nr 2. Drukarka 3D Ender-3 Pro to godna następczyni bestsellerowego modelu Ender-3.
Drukarka 3D Creality Ender-3 Pro - parametry urządzenia
Dane dotyczące drukowania | |
Rozmiary przestrzeni roboczej | 220x220x250mm |
Technika druku | FDM |
Średnica filamentu | 1.75mm |
Średnica dyszy | 0.4mm |
Maksymalna temperatura dyszy | 250°C |
Maksymalna temperatura stołu roboczego | 110°C |
Maksymalna prędkość druku | 100mm/s |
Dokładność druku | ±0.1mm |
Grubość druku | od 0.1mm do 0.4mm |
Kompatybilne filamenty |
|
Dane ogólne | |
Tryb pracy |
|
Obsługiwane formaty plików |
|
Oprogramowanie |
|
Typ wyświetlacza | LCD |
Wymiary drukarki 3D | 465x440x440mm |
Waga | 8.9kg |
Dane elektryczne | |
Napięcie zasilania | od 100V do 240V AC |
Napięcie pracy | 24V |
Moc | 270W |