Zortrax M200 Plus, czyli niezawodna, desktopowa drukarka 3D 0
Zortrax M200 Plus, czyli niezawodna, desktopowa drukarka 3D

Jest rok 2011. Wówczas to ruszają pracę nad nad drukarką 3D, która przyjąć miałaby formę drukującego w trzech wymiarach przestrzeni urządzenia desktopowego. Nadchodzi rok 2013. Wówczas to na rynku ukazuje się sprzęt kryjący się pod nazwą Zortrax M200. Drukarka 3D firmy, której siedziba mieści się w Olsztynie błyskawicznie pozyskała niesamowicie wielkie, wręcz gargantuicznych rozmiarów, grono sympatyków. Zyskuje ona uznanie zarówno w oczach krytyków pochodzących z różnych lokalizacji ziemskiego globu, jak również użytkowników niepowiązanych ze środowiskiem recenzenckim. Wszak to przecież z myślą o tej drugiej grupie osób drukarka 3D Zortrax M200 powstała. Uznanie krytyki międzynarodowej stanowi niejako pieczęć potwierdzającą doskonałą jakość sprzętu, który olsztyńska firma przygotowywała, dbając o jego każdy, najmniejszy nawet detal. Specjaliści z Zortrax nie spoczęli jednak na laurach - ruszyli oni do pracy nad kolejną, ulepszoną względem swego poprzednika wersją modelu M200. Owoc tych zmagań z materią stanowi właśnie drukarka 3D Zortrax M200 Plus.

Spis treści:

  1. Specyfikacja techniczna
  2. Prosta obsługa - więcej szczegółów
  3. Oprogramowanie Z-Suite
  4. Werdykt
  5. Tabela z danymi szczegółowymi

Zortrax M200 Plus, czyli znakomita, techniczna specyfikacja

Drukarka 3D Zortrax M200 Plus to urządzenie, które powstało w oparciu o konstrukcję swego poprzedniego, klasycznego już modelu M200. Użytkownik sprzętu olsztyńskiej firmy ponownie do czynienia ma z maszyną, która pozwala na tworzenie trójwymiarowych wydruków techniką temperaturowego przetwarzania tworzyw termoplastycznych, jaką jest Fused Deposition Modelling, czyli FDM. Ta metoda druku przestrzennego ma również inne, alternatywne nazwy. Jedną z nich jest Fused Fabrication Filament, czyli FFF. Inną nazwę stanowi z kolei Layer Plastic Deposition - LPD. Materiałami, które w tymże procesie stanowią surowiec budulcowy obiektów przestrzennych są filamenty. Urządzenie firmy z Olsztyna pozwala na wykorzystanie do tego celu tworzyw, których średnica włókna równa jest 1.75mm. Obszar roboczy drukarki 3D Zortrax M200 Plus ma wymiary równe 200mm×200mm×180mm. Korzystając z możliwości omawianego urządzenia drukującego tworzyć zatem można wydruki o relatywnie dużych wymiarach. Drukarka 3D Zortrax M200 Plus to urządzenie, które pracuje w trybie pojedynczej ekstruzji. Maszyna zaopatrzona została w głowicę typu V3. Kompatybilna jest ona z dyszami, które występują w trzech wariantach, które różnią się pomiędzy sobą wymiarami średnicy, które wynosić mogą 0.3mm, 0.4mm lub 0.6mm. Maksymalna temperatura, jaką głowica może osiągnąć, jest równa 290°C. Za chłodzenie bloku grzejnego drukarki 3D Zortrax M200 Plus odpowiada wentylator promieniowy. Jakie są zalety zastosowania tego rodzaju komponentu chłodzącego? Po pierwsze - równomiernie rozprowadza on powietrze. Po drugie - cechuje się on bardzo cichą pracą. Za chłodzenie tworzonego przez drukarkę 3D Zortrax M200 Plus odpowiedzialne są dwa dodatkowe wentylatory. Urządzenie olsztyńskiej firmy wyposażone zostało w podgrzewaną platformę roboczą. Maksymalna temperatura, jaką może ona osiągnąć, równa jest 105°C. Wykonywanie trójwymiarowych wydruków z wielu typów filamentów wymaga od stosowanego do tego celu sprzętu posiadania stołu podgrzewanego. Wyposażenie drukarki 3D w ów komponent, którego temperaturą można manipulować, staje się zatem rozwiązaniem wręcz oczywistym. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie przestrzennych wydruków z bogatego, bardzo różnorodnego grona filamentów. Co istotne drukarka 3D Zortrax M200 Plus pozwala na drukowanie obiektów 3D również z materiałów oferowanych przez innych producentów. Obsługa filamentów firm zewnętrznych jest zatem wspierane przez drukarkę 3D.

Zdjęcie przedstawiające drukarkę 3D Zortrax M200 Plus

Zdjęcie powyższe przedstawia drukarkę 3D Zortrax M200 Plus, czyli głównego bohatera artykułu niniejszego. (©Zortrax)

Zortrax M200 Plus, czyli prostota obsługi

Drukarkę 3D Zortrax M200 Plus wyposażono w bardzo intuicyjny interfejs wbudowany w przednią część obudowy urządzenia. W jego skład wchodzi ekran dotykowy, którego przekątna wynosi 4 cale. Menu, które pozwala na sterowanie urządzeniem, charakteryzuje się wysokim poziomem przejrzystości. Wybierając w nim odpowiednie polecenie, wyświetlić można również na ekranie podgląd modelu 3D wydruku, który zostanie utworzony za pomocą urządzenia drukującego. Proces druku kontrolowany może być zarówno ręcznie, jak również z dala od drukarki 3D. Zdalną kontrolę urządzenia Zortrax M200 Plus umożliwia moduł Wi-Fi oraz Ethernet. Intuicyjność obsługi drukarki 3D olsztyńskiej firmy ma jednak szerszy wymiar. Obejmuje ona również proces kalibracji stołu roboczego. Jest on bowiem w pełni zautomatyzowany. Opiera się on na pomiarze wysokości punktów platformy urządzenia drukującego. Drukarka 3D Zortrax M200 Plus posiada wbudowany czujnik końca filamentu. Umożliwia on kontrolę ilości surowca wykorzystywanego do tworzenia przestrzennych wydruków. Wewnątrz urządzenia umiejscowiona kamerę, dzięki czemu możliwy jest zdalny podgląd procesu druku obiektów 3D.

Z-Suite, czyli intuicyjne w obsłudze oprogramowanie

Z-Suite jest autorskim oprogramowaniem opracowanym przez firmę Zortrax, dzięki któremu w prosty sposób możliwe jest przetworzenie cyfrowego modelu obiektu trójwymiarowego, który ma zostać wydrukowany, do takiej postaci, której druk przeprowadzić będzie mogła drukarka 3D Zortrax M200 Plus. Model 3D podzielony zostaje na warstwy. Z-Suite generuje również ścieżkę pracy głowicy, dokonując jej optymalizacji. Oprogramowanie umożliwia odczyt plików o rozszerzeniach następujących: .obj, .3mf, .dxf oraz, co najważniejsze, .stl. Kompatybilność przygotowanych przez firmę Zortrax narzędzi z programem, za pomocą którego projektuje się oraz modyfikuje modele 3D, stanowi ich bardzo istotny atut. Z-Suite zainstalować można zarówno na komputerach z systemem Windows, jak również na maszynach opartych na Mac OS. Na tym jednak nie koniec, gdyż:

  1. Oprogramowanie automatycznie nanosi poprawki na modele 3D, których struktura zawiera błędy.
  2. Z-Suite automatycznie generuje elementy podporowe, nie blokując jednocześnie możliwości ręcznego ich wprowadzania. Użytkownik oprogramowania może zatem samodzielnie dokonać niezbędnych poprawek według własnych preferencji.
  3. Właściwe, bezproblemowe wykonanie wydruku modelu ulega utrudnieniu, gdy w jego strukturze obecne są ściany o grubości niewystarczającej do poprawnego przebiegu procesu ich druku. Z-Suite wskazuje te elementy użytkownikowi, wyróżniając je kolorem czerwonym.
  4. Z-Suite automatycznie określa położenie modelu na stole roboczym tak, aby osiągnięte zostały możliwie najlepsze parametry procesu jego drukowania.
  5. Oprogramowanie umożliwia ingerencję w model 3D, która opiera się na jego cięciu wzdłuż płaszczyzn wybranych przez użytkownika. Obiekty można również fragmentować, usuwać ich wybrane elementy, duplikować, etc.
  6. Wprowadzone w modelu 3D zmiany można bez problemu wycofać, wykorzystując kombinację klawiszową Ctrl + Z.
  7. Z-Suite pozwala na poprawienie zarówno wymiarów ścian zewnętrznych cyfrowego modelu obiektu trójwymiarowego, jak również otworów stanowiących jego elementy składowe.
  8. Oprogramowanie umożliwia wybór typu wypełnienia modelu 3D, który ma zostać wydrukowany.
  9. Z-Suite umożliwia wykonywanie przestrzennych wydruków bez wcześniejszego stworzenia raftu na platformie roboczej drukarki 3D.

Wydruk wykonany przez drukarkę 3D Zortrax M200 Plus

Zdjęcie przedstawia obiekt 3D, który został wydrukowany za pomocą drukarki 3D Zortrax M200 Plus. Wydruk znajduje się na stole roboczym urządzenia. Zdjęcie wykonano tuż przez odseparowaniem obiektu od platformy drukarki 3D.

Drukarka 3D Zortrax M200 Plus. Czy warto?

Cóż, na pytanie powyższe każdy odpowiedzieć musi sam. Drukarka 3D Zortrax M200 Plus posiada niezaprzeczalnie multum zalet. Doskonała jakość wykonywanych przez nią przestrzennych wydruków idzie w parze z intuicyjnością obsługi urządzenia. Możliwość korzystania z niezwykle szerokiego grona filamentów, które obejmują nie tylko tworzywa dedykowane, stanowi jeden z wielu atutów urządzenia. Oprogramowanie Z-Suite pozwala na nieskomplikowane przetwarzanie modeli 3D, które mają zostać wydrukowane, co znacznie usprawnia sam proces druku. Drukarkę 3D Zortrax M200 Plus stworzono tak, aby wykonywane za jej pomocą wydruki przestrzenne charakteryzowały się wysoką jakością wykonania. Jest to jednocześnie jedno z tych urządzeń drukujących, które gotowe są do pracy od razu po wyjęciu go z pudełka, w którym zostało użytkownikowi dostarczone. Rozpoczęcie przygody z drukiem przestrzennym nigdy wcześniej nie było tak proste, czego jeden z dowodów stanowi drukarka 3D Zortrax M200 Plus. Oferta sklepu Zadar obejmuje również omawiane urządzenie. Drukarkę 3D Zortrax M200 Plus można zakupić u nas zarówno w wersji podstawowej, jak również sprzęt wyposażony w system filtracji powietrza.

Dane techniczne drukarki 3D Zortrax M200 Plus

Drukarka 3D Zortrax M200 Plus - szczegółowe informacje nt. urządzenia
Cechy urządzenia
Technologia druku FDM/FFF
Pole robocze (X×Y×Zmm) 200×200×180mm
Forma materiału szpula
Średnica materiału 1.75mm
Standardowa średnica otworu dyszy 0.4mm
Dostępne średnice otworu dyszy
  • 0.3mm
  • 0.4mm
  • 0.6mm
Struktury podporowe drukowane z materiału modelowego, usuwalne mechanicznie
Liczba ekstruderów 1
Kompatybilność ekstrudera z filamentami filamenty podstawowe i materiały bardziej wymagające (np. nylon i TPU)
Liczba ekstruderów 1
System chłodzenia ekstrudera
  • wentylator promieniowy chłodzący blok ekstrudera
  • dwa wentylatory chłodzące wydruk
Głowica pojedyncza, V3
Platforma robocza podgrzewana, dostępna platforma szklana i perforowana
Czujnik materiału mechaniczny
Łączność
  • Wi-Fi
  • Ethernet
  • USB
System operacyjny Android
Procesor Quad Core
Wyświetlacz dotykowy tak
Przekątna ekranu 4''
Rozdzielczość ekranu 800×480px
Rodzaj matrycy ekranu IPS
Kamera tak
Obsługa materiałów zewnętrznych tak
Parametry procesu druku
Rozdzielczość warstwy (dla dyszy 0.4mm) od 90μm do 390μm
Minimalna grubość ściany (dla dyszy 0.4m) 450μm
Poziomowanie platformy automatyczny pomiar wysokości punktów platformy
 Dane temperaturowe
Maksymalna temperatura druku (ekstrudera) 290°C
Maksymalna temperatura platformy 105°C
Temperatura pomieszczenia dla pracującego urządzenia od 20°C do 30°C
Temperatura przechowywania od 0°C do 35°C
Cechy oprogramowania
Pakiet oprogramowania Z-Suite
Obsługiwane typy plików wejściowych
  • .stl
  • .obj
  • .dxf
  • .3mf
Obsługiwane systemy operacyjne
  • Mac OS do wersji Mojave
  • Windows 7 i nowsze
Parametry elektryczne
Natężenie prądu wejściowego
  • 110V ∼5.9A 50/60Hz
  • 240V ∼2.5A 50/60Hz
Maksymalny pobór mocy 320W

 

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl