Termoplasty i drzewa, czyli filamenty wzbogacone drewnem 0
Drewno i filamenty

Filamenty charakteryzujące się unikatowymi właściwościami dekoracyjnymi nie stanowią novum w niewiarygodnie różnorodnym uniwersum druku przestrzennego, które wypełnione jest po brzegi różnorakimi materiałami, z których wykonuje się trójwymiarowe figury. Reprezentują je tworzywa, które występują w niezwykle rozległym spektrum barwnym. W zakamarkach wszechświata druku 3D zagnieździły się filamenty o wysokim połysku oraz takie, których najistotniejszą cechą jest matowość powierzchni. Reprezentantami owego uniwersum są również tworzywa wypełnione brokatowymi drobinkami. Wśród różnorodnego grona filamentów znalazło się także miejsce dla materiałów, które świecą w ciemności. Niektóre tworzywa wykorzystywane w druku przestrzennym obdarzone zostały unikalnym atrybutem, jaki stanowi wizualne imitowanie powierzchni surowców innych niż termoplasty. Wykonane z nich wydruki 3D wyglądać mogą zatem niczym rzeźby utworzone z kamienia lub obiekty, których surowcem budulcowym jest metal. Czy istnieją jednak filamenty, które niemalże jeden do jednego naśladują materiał, jaki stanowi drewno? Oczywiście, że tak!

Filament drewnopodobny = drewno + termoplasty

Termoplasty, czyli główne składniki tworzyw imitujących surowce drzewne

Filamenty imitujące drewno są tworzywami do druku 3D, które utworzono z termoplastycznych surowców oraz materiałów, które pozyskano z drzew. Termoplasty, które stanowią jedne z głównych składników omawianych produktów, z których wytwarza się wizualnie unikalne, trójwymiarowe obiekty, reprezentują grono polimerów różnorakich. Owym termoplastycznym tworzywem może być polilaktyd, czyli powszechnie wykorzystywany w druku przestrzennym materiał, który określa się mianem PLA. Spectrum Filaments, PRI-MAT 3D oraz F3D Filament są firmami, które skład swych materiałów do druku 3D, z których wytwarza się trójwymiarowe obiekty wyglądające niczym przedmioty wykonane z drewna, bazują na polilaktydowym surowcu. PLA to wyjątkowo prosty w obsłudze termoplast, co przekłada się na niewielki poziom trudności produkcji przestrzennych struktur, których recepturową bazę ów polimer stanowi. Filamenty imitujące drewno tworzy się także, opierając ich skład na polikaprolaktonie. Czyni tak ROSA 3D Filaments, która materiał ów wykorzystuje, produkując tworzywo znane jako BioWOOD. Do produkcji filamentów, które do złudzenia przypominają drewno stosuje się także mieszanki biopolimerów, których skład znany jest jedynie garstce ludzi, którzy ową mieszaninę substancji chemicznych opracowali. Fiberwood firmy Fiberlogy stanowi przykład tworzywa, którego recepturę oparto na miksturze utworzonej z rozmaitych, biopolimerowych surowców.

Naczynia wykonane z filamentu BioWOOD 

 Miskę oraz filiżankę z ilustracji powyższej wydrukowano z filamentu BioWOOD (©ROSA 3D Filaments)

Drewno, czyli składnik, dzięki któremu filamenty uzyskują unikalne walory wizualne

Pozyskiwane z drzew surowce wykorzystuje się, produkując filamenty imitujące drewno. Drzewne cząstki zatopione są w termoplastycznej bazie produktu. Często zdarza się, iż producenci omawianych w niniejszym artykule filamentów wskazują, z jakich gatunków drzew pozyskano drewniane drobinki, które stanowią ważny składnik materiałów do druku 3D, o których jest tu mowa. Czyni to np. firma PRI-MAT 3D. Jej filamenty zawierają drobinki, których pochodzenia należy doszukiwać się w następujących gatunkach roślin:

  1. Bambus

    Jest to roślina, której siedliska zlokalizowane są w subtropikalnych oraz tropikalnych, azjatyckich rejonach. Rośnie ona zadziwiająco szybko, zaś jej zdrewniałe pędy wykorzystuje się m.in. w przemyśle stolarskim. Firma PRI-MAT 3D znalazła jednak dla niego zastosowanie w technologicznej dziedzinie, jaką stanowi drukowanie przestrzennych struktur techniką FDM. Filament Bamboo wzbogacony został właśnie bambusowym drewnem!

  2. Dąb korkowy

    Stanowi on drzewo, które niezwykle powszechnie spotykane jest w rejonie śródziemnorskim, a precyzyjniej rzecz ujmując - w południowej części Europy oraz na północy Afryki. Z rośliny tej pozyskuje się surowiec znany powszechnie jako korek. Materiał ten wchodzi w skład filamentu Cork, za produkcję którego odpowiada firma PRI-MAT 3D

  3. Dąb

    Z różnorodnych gatunków owego drzewa pozyskuje się drewno, które powszechnie wykorzystuje się m.in. w przemyśle meblarskim. Jego drobinki znajdują się również w filamencie Oak. W porównaniu do wcześniej wymienianych materiałów do druku 3D, które produkowane są przez firmę PRI-MAT 3D, wydruki wykonane z tworzywa wzbogaconego drobinkami drewna dębowego charakteryzują się jasnym zabarwieniem.

Filamenty wzbogacone drewnianymi drobinkami bywają barwione różnorodnymi pigmentami. Fiberwood stanowi przykład materiału do druku 3D, którego rozmaite warianty kolorystyczne uzyskano wskutek urozmaicenia ich składu stosownymi barwnikami. Firma Fiberlogy stworzyła ów materiał zabarwiony na kolory: czarny, brązowy, karminowy oraz biały. Nabyć go można także Fiberwood niewzbogacony pigmentami. Wówczas za jego kolor odpowiadają drobinki drewna w tym filamencie występujące.

Wydruki wykonane z filamentów Cork oraz Bamboo firmy PRI-MAT 3D

Powyższe zdjęcie przedstawia wydruki, które wykonano z filamentów Cork oraz Bamboo. Za produkcję tych materiałów do druku 3D odpowiada PRI-MAT 3D.

Filamenty wzbogacone drewnem - czy są łatwe w obsłudze?

Drewno wchodzące w skład filamentu wprowadzić może użytkownika drukarki 3D typu FDM w stan konsternacji, wskutek czego w jego głowie pojawić się mogą wątpliwości co do poziomu trudności tworzenia z niego wydruków trójwymiarowych. "Czy jest on prosty w obsłudze?" - takie pytanie (lub do niego zbliżone) może zadać owa persona zajmująca się drukiem przestrzennym. Filamenty, w składzie których znajduje się drewno, to tworzywa mało problematyczne. Oznacza to, iż nawet niedoświadczony użytkownik drukarki 3D będzie w stanie wykorzystywać je do swoich projektów, osiągając przy tym dobre rezultaty. Zazwyczaj nie wymagają one stosowania urządzenia drukującego, które wyposażono w zamkniętą przestrzeń roboczą. Część producentów filamentów wzbogaconych cząstkami drewna zaleca jednak korzystanie z drukarki 3D, która posiada podgrzewaną platformę. Ze względu na drzewne drobinki występujące w omawianych tu materiałach firmy, które za ich produkcję odpowiadają, zalecają stosowanie dysz o średnicy otworu wynoszącej co najmniej 0.5mm. Wymienione do tej pory zalecenia mają charakter ogólny. Chcąc poznać wymagania dotyczące konkretnych filamentów wzbogaconych drewnem, należy zwrócić swój wzrok w stronę informacji zawartych w opisie danego produktu. Podsumowując jednak, tworzywa, w składzie których obecne są surowce pochodzenia drzewnego, nie reprezentują materiałów, które cechują się wysokim poziomem trudności ich obsługi. Oznacza to, iż wydruki z tego rodzaju tworzyw wykonywać będą nie tylko użytkownicy drukarek 3D, którzy przygodę z drukiem przestrzennym rozpoczęli wiele lat temu, nabywając w czasie tym ogrom doświadczenia w obcowaniu z materiałami termoplastycznymi. Filamenty zawierające drewno są zatem surowcami, którego grupę docelową stanowi bardzo rozległe grono osób, które zajmują się tworzeniem trójwymiarowych wydruków.

Wydruki utworzone z różnych wariantów barwnych filamentu Fiberwood firmy Fiberlogy

 Przedstawione na ilustracji powyższej obiekty trójwymiarowe wydrukowane zostały z filamentów Fiberwood, za produkcję których odpowiada firma Fiberlogy. Jak nietrudno zauważyć występuje on w różniących się od siebie wariantach kolorystycznych.1

Filamenty zawierające drewno i post-processing wydruków z nich wykonanych

Trójwymiarowe obiekty, które wydrukowane zostały z filamentów wzbogaconych drewnem, poddawać można różnorodnym rodzajom post-processingu. Metody ich obróbki są często bliżniacze z tymi, które stosuje się, wykańczając drewniane, mniejsze lub większe przedmioty. Wydruki 3D, które wykonano z filamentów zawierających drzewne drobinki, można często zatem malować oraz pokrywać ich powierzchnie lakierem lub bejcą. Poddawane bywają też szlifowaniu. W obiektach trójwymiarowych, które wydrukowano z omawianych w niniejszym artykule materiałów wiercić można otwory. Niektóre z nich łatwo poddają się także toczeniu. Idealny przykład filamentu wzbogaconego drewnem, którego post-processingu dokonać można, wykorzystując wszystkie wymienione dotychczas techniki obróbki materiałowej, stanowi BioWOOD - czyli drewnopodobny materiał do druku 3D, który produkowany jest przez firmę ROSA 3D Filaments. Podsumowując - tworzywa, w skład których wchodzi drewno, cechują się wszechstronnością dostępnych metod ich post-processingu!

Filamenty z drobinkami drewna - podsumowanie

Materiały do druku 3D techniką F3D, które zawierają drobne cząstki drewna to tworzywa o niewątpliwie unikalnych walorach dekoracyjnych. Owa ich dekoracyjność skryta jest w ich zdolności do imitowania surowców pochodzenia drzewnego, tak powszechnie wykorzystywanych m.in. w przemyśle stolarskim. Omawiane tutaj filamenty są nietrudne w obsłudze. Równie prosty jest post-processing wydrukowanych z nich trójwymiarowych obiektów. Filamenty zawierające drobinki drewna doskonale sprawdzą się w roli budulcowych surowców, które powstać mają z myślą o stricte dekoracyjnych zastosowaniach. Stwierdzenie to nie wzbudzi w nikim szoku lub odczucia mu pokrewnego - wszakże to właśnie unikatowe walory wizualne opisywanych w artykule niniejszym tworzyw stanowią ich właściwość najważniejszą, nadrzędną.


1. Na ilustracji znajdują się następujące warianty filamentu Fiberwood (wyliczając je od lewej do prawej strony zdjęcia):

Wszystkie filamenty imitujące drewno, które nabyć można w sklepie Zadar, znajdują się tutaj.

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl