Wersje językowe
Filtruj
Producent

Raise3D

Drukarka 3D Raise3D E2 Drukarka 3D Raise3D E2
Producent: RAISE3D
Cena: 16 599,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Drukarka 3D Raise3D Pro2 Drukarka 3D Raise3D Pro2
Producent: RAISE3D
Cena: 19 990,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Drukarka 3D Raise3D Pro2 Plus Drukarka 3D Raise3D Pro2 Plus
Producent: RAISE3D
Cena: 27 990,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Drukarka 3D Raise3D Pro3 Drukarka 3D Raise3D Pro3
Producent: RAISE3D
Cena: 27 990,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • nowość
Drukarka 3D Raise3D Pro3 Plus Drukarka 3D Raise3D Pro3 Plus
Producent: RAISE3D
Cena: 36 590,00 zł
szt.
zobacz więcej
 • nowość

Rozwój druku przestrzennego = wzrost popularności drukarek 3D

Współcześnie wykorzystywane metody wytwarzania trójwymiarowych obiektów są pośrednią lub bezpośrednią przyczyną rozwoju wielu gałęzi technologicznych. Zyskujący z dnia na dzień coraz większą popularność druk przestrzenny ma decydujący wpływ na upowszechnianie się drukarek 3D wykorzystywanych w tym procesie. Drugi, niemniej istotny czynnik sprzyjający popularyzacji tej technologicznej dziedziny stanowi malejąca cena urządzeń drukujących. Wielkie pokłady pieniężne nie są obecnie wymagane, aby stać się posiadaczem przyzwoitej jakości drukarki 3D wytwarzającej przestrzenne struktury.

Stosując podział maszyn umożliwiających wytwarzanie przedmiotów trójwymiarowych, wyróżnić należy dwa rodzaje drukarek 3D, które cieszą się największą popularnością wśród entuzjastów druku przestrzennego. Zastosowane rozróżnienie oparte jest na materiale budulcowym wykorzystywanym podczas procedury drukowania. Zaznaczyć należy, iż mnogość typów takich surowców przyjmuje wartość daleko wykraczającą poza wartość "dwa", zaś przyjęty tu podział ujmuje produkty najbardziej popularne.

Drukarki 3D typu FDM

Do niezwykle popularnych technologii tworzenia przestrzennych wydruków niewątpliwie zalicza się FDM/FFF. Dostępność na rynku drukarek 3D, które działają w oparciu o omawianą technikę, jest zatem bardzo duża i zwiększa się ona nieustannie. Mrowie firm, które tego rodzaju, drukujące urządzenia produkują, współtworzą m.in.:

 • Creality
 • Flashforge
 • Urbicum
 • Zortrax

Filament, czyli materiał, z którego drukarka 3D tworzy wydruk

Pierwszy typ stanowią drukarki 3D, dla których surowcem wykorzystywanym do produkowania obiektów drukowanych w trzech wymiarach, jest tworzywo sztuczne, uformowane w nić i ulegające przemianie w płyn wskutek ekspozycji na działanie wysokiej temperatury. Omawiany  termoplastyczny surowiec - filament - występuje w ogromnej ilości wariantów rodzajowych, kolorystycznych i cenowych. Takie wariantowe trio w istotny sposób wpływa na ogromną powszechność stosowania sprzętu opierającego swoje funkcjonowanie na takim materiale budulcowym.

Od filamentu do gotowego wydruku, czyli o pracy drukarki 3D typu FDM słów kilka

Nić filamentowa przesuwana jest za pomocą ekstrudera wgłąb głowicy wyposażonej w blok grzejny, gdzie ulega stopieniu pod wpływem temperatury przyjmującej wysokie wartości. Wytworzony w wyniku takiego termicznego oddziaływania płyn nakładany jest poprzez dyszę na platformę drukarki 3D według określonego wzoru warstwa po warstwie aż do momentu uzyskania gotowego wydruku. Taka metoda przetwarzania filamentu nosi nazwę Fused Deposition Modelling, czyli w skrócie FDM. Alternatywnym terminem stosowanym w przypadku tej technologii jest FFF, tj. Fused Filament Fabrication.

Drukarka 3D = wysoka cena? Niekoniecznie!

Znaczący wpływ na popularność metody FDM ma jednak przede wszystkim szeroka rozpiętość cenowa samych drukarek 3D pracujących zgodnie z omawianą techniką. Relatywnie niewielka suma pieniężna, sięgająca około 1000 zł, pozwala na nabycie urządzenia drukującego obiekty trójwymiarowe o przyzwoitym, zadowalającym poziomie wykonania. Dobry przykład takiej drukarki 3D stanowi Ender 3 cieszącej się dużą popularnością marki Creality. Dysponując zaś kilkunasto- lub kilkudziesięciotysięcznym budżetem, kupimy już sprzęt z najwyższej półki gwarantujący wysoką precyzję procesu druku, rzutującą na wzorową jakość wykończenia wydruków. Z pomocą w wyborze przychodzą wówczas marki takie jak Zortrax, czy Urbicum. Ten drugi producent, mający swoją siedzibę w Krakowie, jest twórcą drukarek 3D wytwarzających obiekty trójwymiarowe z zawrotną prędkością, przewyższającą nawet czterokrotnie szybkość druku sprzętu produkowanego przez marki konkurencyjne, zachowując jednocześnie bardzo wysoką jakość efektu końcowego procesu drukowania. Przykładem drukarki 3D z przedziału cenowego przekraczającego kilkadziesiąt tysięcy złotych jest Urbicum DX, a także Urbicum MX. Reprezentatywne urządzenie do nabycia za kwotę kilkunastotysięczną stanowi drukarka 3D Zortrax M200 Plus. Dysponując z kolei budżetem znacznie przekraczającym sumę stu tysięcy złotych, wprowadzeni zostajemy w nowy wymiar technologii druku przestrzennego, reprezentowany ponownie przez Zortrax, a konkretniej model Endureal, oraz drukarkę 3D Urbicum GX.

Drukarki 3D typów SLA, DLP i UV LCD

Powszechnie wykorzystywanymi drukarkami 3D są również te, które do tworzenia trójwymiarowych obiektów wykorzystują żywicę fotopolimerową, ulegającej przemianie w ciało stałe wskutek ekspozycji na działanie fal świetlnych. Sposobów naświetlania materiału światłoutwardzalnego jest kilka. Parametrami umożliwiającymi ich rozróżnienie są: źródło stosowanego w procesie fotopolimeryzacji światła oraz długość fali świetlnej, wyrażana w nanometrach (nm). Do technologii druku przestrzennego, w których materiał budulcowy trójwymiarowych wydruków stanowi żywica światłoutwardzalna, zalicza się SLA, DLP oraz UV LCD. Wśród grona producentów, których oferta składa się z drukarek 3D wytwarzających trójwymiarowe przedmioty w oparciu o jedną z trzech wyżej wymienionych technik przyrostowych, wyróżnić należy:

 • Zortrax
 • Photocentric 3D

Drukarki 3D typu SLA

W technologii stereolitograficznej, czyli SLA, za zestalanie żywicy odpowiada światło laserowe. Płynny materiał żywiczny wypełniający pojemnik znajdujący się wewnątrz urządzenia drukującego naświetlony zostaje laserem w określonych miejscach. Wskutek tego procesu żywica ulega zestaleniu, platforma z utwardzoną warstwą surowca opuszcza się nieco wgłąb wanienki i płyn żywiczny ponownie zostaje wystawiony na ekspozycję światła laserowego. Opisana powyżej procedura powtarzana jest aż do momentu ukończenia drukowanego obiektu. Drukarki 3D opierające swoje działanie na technologii SLA gwarantują wytwarzanym przez nie przedmiotom niemal chirurgiczną precyzję wykonania oraz wyjątkowo niewielką widoczność poszczególnych warstw gotowego już wydruku. Przykładem drukarki 3D typu SLA jest model LC Precision 1.5 firmy Photocentric 3D.

Drukarki 3D typów DLP i UV LCD

Kolejną metodę wytwarzania obiektów trójwymiarowych stanowi Digital Light Processing, czyli w skrócie DLP. Do utwardzania surowca roboczego stosowany jest cyfrowy projektor (lub zespół kilku takich komponentów) emitujący światło. W przypadku zaś technologii UV LCD żywica ulega zestaleniu wskutek interakcji ze światłem emitowanym przez ekran ciekłokrystaliczny (LCD), cechujący się wysoką rozdzielczością i w którym dodatkowo zastosowano podświetlenie ultrafioletowe (UV). Przykładem urządzenia, która pracuje w oparciu o technikę UV LCD, jest drukarka 3D Zortrax Inkspire.

Drukarki 3D typu SLS

SLS to technologia druku przestrzennego opierająca się na selektywnym spiekaniu sproszkowanych materiałów światłem laserowym. Tworzenie trójwymiarowych obiektów tą techniką posiada multum zalet. Zalicza się do nich możliwość wykonywania wydruków bez struktur podporowych. Technologia ta pozwala także na druk w pełni funkcjonalnych, ruchomych mechanizmów w trakcie tej samej sesji pracy maszyny. Nic więc dziwnego w tym, że zainteresowanie drukarkami 3D typu SLS rośnie. W odpowiedzi na nie krakowska firma Sinterit tworzy urządzenia drukujące, które wykonują wydruki omawianą techniką. Jej drukarkami 3D są modele: Lisa oraz Lisa Pro.

792 600 065 sklep@zadar.pl Zamówienia wysyłamy do 16:45 Darmowa wysyłka od 180zł

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl