Inserty gwintowane i ich zastosowanie w druku 3D 0
Inserty gwintowane i ich zastosowanie w druku 3D

Nierzadko zdarza się, iż wytworzony przestrzenny wydruk, który wykonano z filamentu za pośrednictwem drukarki 3D, stanowi zaledwie część większej, bardziej złożonej instalacji. Różnorodne elementy, wchodzące w skład takiego komponentowego układu należy zatem połączyć. Pytaniem, jakie wówczas pojawia się w głowie osoby, która instalację taką postanowiła utworzyć, jest: "W jaki sposób złączyć można poszczególne elementy, które stanowią elementy budulcowe takiego systemu, uzyskując pożądany efekt końcowy w postaci gotowego do użycia układu?". Cóż, możliwości udzielenia na nie odpowiedzi jest wiele. Chyba najbardziej oczywisty sposób połączenia co najmniej kilku różnych elementów w większy układ stanowi ich sklejenie, wykorzystując w tym celu odpowiednie spoiwo. Proces ten przeprowadzić jednak, stosując inną metodę. Opiera się ona na wykorzystaniu elementów znanych jako... Inserty gwintowane.

Gwint. Czym jest?

Gwint stanowi pewnego rodzaju przekształcenie określonej płaszczyzny. Precyzyjniej rzecz ujmując, mowa tu o tzw. śrubowym nacięciu, które utworzone zostało na powierzchni danej figury przestrzennej. W przypadku śrub nacinana jest powierzchnia bryły zwanej walcem. Wykonane na zewnętrznej, bocznej płaszczyźnie wspomnianej w zdaniu poprzednim figury przestrzennej zwie się gwintem zewnętrznym. To jednak niejedyna, stosowana powszechnie nazwa omawianych modyfikacji powierzchni. Nazywa się je również gwintem męskim. Bezproblemowo zauważyć można, iż forma insertu gwintowanego zbliżona jest do przestrzennej bryły, jaką stanowi wydrążony walec. Jego wewnętrzną powierzchnię boczną zmodyfikowano, poddając ją procesowi gwintowania. Taki rodzaj gwintu również ma określoną nazwę. Tak zmodyfikowaną, wewnętrzną powierzchnię boczną wspominanej wcześniej bryły przestrzennej zwie się gwintem żeńskim (wewnętrznym). Gwint wewnętrzny napotkać można zatem m.in. w insertach gwintowanych. Gwinty męskie stanowią z kolei nieodłączne elementy śrub. Ważnym, bardzo powszechnie wykorzystywanym współcześnie typem gwintu jest złączny gwint metryczny trójkątny. Do oznaczania tego rodzaju modyfikacji powierzchni bryły wykorzystuje literę M. Wariant danego gwintu metrycznego trójkątnego wskazuje odpowiednia cyfra przy omawianej literze umieszczona. Kąt zarysu gwintu metrycznego trójkątnego wynosi 60º. Ta konkretna jego wartość ma istotny wpływ na trwałość połączenia, w którego utworzenie zaangażowano taki typ gwintu. Drugi czynnikiem, który świadczy o wytrzymałości łączenia uzyskanego dzięki gwintowi metrycznemu jest jego tzw. samohamowność. Co to właściwie oznacza? Śruba, która została umieszczona w insercie wskutek wprawienia jej w ruch obrotowy. Usunięcie jej poprzez zastosowanie w tym celu innego rodzaju ruchu do łatwych zadań należeć nie będzie.

Gwint metryczny - zarys

Powyższa ilustracja przedstawia zarys gwintu metrycznego. Literą D oznaczono średnicę walca, który opisano na zewnętrznych wierzchołkach gwintu, zaś litera n oznacza kąt zarysu gwintu metrycznego, którego wartość wynosi 60°.

O insertach gwintowanych słów kilka

Wkładka gwintowa, zwana także insertem gwintowanym, stanowi element wykorzystywany do łączenia rozmaitych komponentów, chcąc uzyskać większy, bardziej złożony układ. Jego kształt zbliżony jest do formy wydrążonego walca, którego wewnętrzną powierzchnię boczną poddano procesowi gwintowania, uzyskując gwint żeński. Dopełnienie wkładki gwintowej stanowi kompatybilna z nim śruba. Przykładowym typem insertu gwintowanego jest wkładka rozprężna. Wykorzystuje się ją do łączenia elementów, które wykonano np. z tworzyw termoplastycznych. Filamenty są przykładami termoplastów, a zatem wkładki gwintowe rozprężne stosuje się również, chcąc połączyć ze sobą komponenty, które wytworzono z filamentowych materiałów. Na zewnętrznej powierzchni insertu omawianego typu obecne są karby, dzięki którym wkładka dobrze przylega do obiektu, w którym została ona zainstalowana. Przykład firmy, która zajmuje się produkcją m.in. wkładek gwintowych rozprężnych, stanowi BOSSARD.

Insert gwintowany rozprężny. Jak go zainstalować?

Oto jest pytanie! Proces ten na szczęście do skomplikowanych nie należy. Przykładowa procedura instalacji insertu gwintowanego rozprężnego bez kołnierza (BN 1054) firmy BOSSARD polega na wykonaniu kroków następujących:

  1. Wywiercenie otworu w wydruku
  2. Umieszczenie insertu gwintowanego na uprzednio przygotowanym otworze
  3. Wciśnięcie insertu w otwór
  4. Połączenie wydruku z innym elementem za pomocą śrubki wkręcanej w insert gwintowany

Obrazkowa instrukcja montażu insertu gwintowanego rozprężnego firmy BOSSARD (©BOSSARD)

Inserty gwintowane a wydruki 3D

Korzystanie z dobrodziejstw insertów gwintowanych w celu tworzenia międzyobiektowych połączeń ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:

Prostota montażu

Łatwość instalacji insertu gwintowanego w wydrukowanym obiekcie jest niezwykle duża. Wykonanie kilku nieskomplikowanych czynności umożliwia stworzenie niezwykle trwałego połączenia. Wystarczy zerknąć na przytoczoną już wcześniej procedurę montażu insertu gwintowanego firmy BOSSARD, aby przekonać się, iż zadanie do karkołomnym, trudnym wyczynem nie jest.

Trwałość łączenia

Połączenie, które utworzono z wykorzystaniem insertu gwintowanego charakteryzuje się wysokim poziomem trwałości. Jego wytrzymałość bezpośrednio wynika z zastosowania w tworzeniu wkładki procesu gwintowania. Ważną własnością gwintu jest omawiana już jego samohamowność, co w dużym skrócie oznacza, że gwintowaną śrubę umieszczamy w pasującej do niej nakładce, wprawiając tą pierwszą w ruch obrotowy i nie usuniemy jej, usiłując ją, kolokwialnie rzecz ujmując, wyszarpać z insertu.

Wysoka estetyka połączenia i równie wysoka jego funkcjonalność

Niewątpliwie pozytywny aspekt stosowania insertów gwintowanych i kompatybilnych z nimi śrub do tworzenia połączeń różnorodnych elementów stanowią walory stricte wizualne. Tego rodzaju łączenie wygląda dobrze i równie dobrze się sprawuje. Łączy ono w sobie zatem wysoki poziom estetyki z niemniej wysokim poziomem funkcjonalności. Zastosowanie insertów ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza w przypadku obiektów wytworzonych z materiałów termoplastycznych - unikamy dzięki nim powstawania w wydruku jego potencjalnych zniekształceń, które mogłyby powstać, gdyby próbowano w nich umieszczać śruby bezpośrednio, czyli bez użycia stosownej nakładki gwintowej.

Wybrane warianty insertów gwintowanych BOSSARD

Wybrane warianty insertów gwintowanych wyprodukowanych przez firmę BOSSARD

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl