Druk 3D w muzycznym świecie Bjork 0
Druk 3D w muzycznym świecie Bjork

Dla Björk - pochodzącej z Islandii artystki, której twórczość muzyczna nie podlega jednoznacznej kategoryzacji, gdyż obejmuje ona szerokie spektrum muzyki rozrywkowej - technologia pełni rolę maszynerii biorącej czynny udział w procesie twórczym lub dodającej do już stworzonych dzieł dodatkowe warstwy pozwalające na dogłębniejsze, a tym samym pełniejsze, zrozumienie idei za nimi stojących.

I tak albumowi inspirowanemu naturą, zatytułowanemu Biophilia towarzyszył zestaw aplikacji, którego poszczególne komponenty przypisano do konkretnych piosenek, umożliwiając w ten sposób użytkownikom rozwijanie muzycznej kreatywności w oparciu o bogate, nietuzinkowe instrumentarium krążka. Niejako suplementem do kolejnego projektowi artystki o tytule Vulnicura była wystawa, podczas której każdy jej uczestnik mógł zobaczyć teledyski przygotowane na potrzeby omawianego longplaya w rzeczywistości wirtualnej.

Druk 3D towarzyszy Björk co najmniej od 2015 roku - jedna z jej kreacji, którą Islandka zaprezentowała w wideoklipie do utworu Black Lake, zawierała elementy wytworzone z wykorzystaniem omawianej technologii. Wydawszy w 2017 roku album Utopia, jakiś czas po tym wydarzeniu Björk zapowiedziała promującą omawianą płytę trasę koncertową o nazwie Cornucopia. Spośród wielu mniej lub bardziej nietypowych instrumentów wykorzystywanych w jej trakcie mniej lub bardziej nietypowych instrumentów szczególnie wyróżniają się pewne, unikatowe skrzypce stworzone dzięki zastosowanej technice druku trójwymiarowych obiektów. 

The MULTI Piezoelectric Violin to zestaw pięciu instrumentów (pojedynczy egzemplarz nosi nazwę 2-string Piezoelectric Violin) wytworzonych z polilaktydu, czyli popularnego PLA. Eric Goldemberg i Veronica Zalcberg z Monad Studio zaprojektowali te niezwykłe obiekty, współpracując z muzykiem Scottem Hallem i Jackiem Garcią. Każdy z tych obiektów posiada jedynie dwie struny i wykorzystują tzw. zjawisko piezoelektryczne, co oznacza, że wytwarzane w urządzeniu ciśnienie przetwarzane jest na sygnały elektryczne. Impulsy te ulegają następnie wzmocnieniu i dalszej konwersji, zaś wynikiem tych procesów jest nadzwyczajny dźwięk emitowany przez instrument. Na potrzeby wystawy w nowojorskim Javits Center wydrukowano łącznie pięć takich obiektów, które wytworzono w Florida International University's Miami Beach Urban Studios wraz z grupą studentów z FIU Department of Architecture. Gotowe wydruki polilaktydowe poddano dalszej obróbce, uzyskując finalny, futurystyczny wygląd instrumentów, które później wykorzystywane były podczas Cornucopii.

Aktualna wersja instrumentu wydrukowana została tym razem nie z PLA, lecz tytanu przez CalRAM inc.


Opracowano w oparciu o informacje zawarte na stronie internetowej Monad Studio:

https://www.monadstudio.com/filter/projects/Piezoelectric-Titanium-Violin 

Komentarze do wpisu (0)

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl