Wersje językowe
Filtruj
Wytrzymałość temperaturowa
Rodzaj materiału
Imitowany materiał
Efekt wizualny
Waga netto
Średnica
Właściwości fizykochemiczne

Kompostowalne filamenty

Filamenty kompostowalne to materiały do drukarki 3D, które charakteryzują się nadzwyczaj dużą biodegradowalnością. Wydruki trójwymiarowe, jakie zostały wykonane z tego rodzaju tworzywa, łatwo ulegają rozkładowi, jeśli zapewni się im warunki, jaki sprzyjają zachodzeniu takiego procesu. Dla niektórych filamentów kompostowalnych środowiskiem sprzyjającym ich degradacji będzie przydomowy kompostownik. Wybrane tworzywa tego typu ulegną rozkładowi w warunkach kompostowania przemysłowego. Filamenty kompostowalne produkowane są przez wybrane firmy specjalizujące się w wykonywaniu materiałów do druku 3D techniką FFF/FDM. Produkuje je m.in. ROSA 3D Filaments. Materiały BioWOOD i BioCREATE to tworzywa cechujące się nadzwyczaj dużą biodegradowalnością.  Filamenty kompostowalne są obecne także w ofercie Grupy Azoty. Reprezentuje je materiał Tarfuse envi 1.

Kompostowalne

Filamenty kompostowalne - czym są?

Filamenty kompostowalne stanowią materiały do druku 3D, które w warunkach charakterystycznych dla procesu kompostowania surowców ulegają szybkiemu rozkładowi. Receptury takich tworzyw opracowano tak, aby zjawisko to przebiegało relatywnie niedługo. Czas trwania degradacji materiału trwać może od kilku do kilkunastu tygodni. Kompostowalne filamenty produkuje się z surowców, które rozpowszechnione są w świecie przyrody. W ich skład wchodzą także materiały pochodzące z odzysku, będące owocami procesu recyklingowania różnorodnych substancji. Do produkcji filamentów biokompostowalnych wykorzystuje się jednak te surowce wtórne, których właściwością kluczową jest ich biodegradowalność. Do biodegradowalnych tworzyw zalicza się m.in. polilaktyd, czyli składnik bazowy materiałów PLA. Zaznaczyć należy jednak, iż o ile cechą tego filamentu jest biodegradowalność, o tyle proces jego rozkładu trwa zdecydowanie dłużej niż degradacja tworzyw kompostowalnych. Czas ten dodatkowo wydłużyć mogą barwniki oraz inne dodatki wchodzące w skład polilaktydowych materiałów do druku 3D. Filamenty kompostowalne rozkładają się szybko - czynią to dodatkowo w warunkach, które z dużą łatwością można im zapewnić, chcąc doprowadzić do ich rozkładu. Proces ów zainicjować można w przydomowym kompostowniku. Dokonuje się tego także wskutek przemysłowego kompostowania. Za produkcję filamentów kompostowalnych odpowiada m.in. ROSA 3D Filaments. Ta polska firma opracowała receptury dwóch wyjątkowych materiałów do druku 3D, których istotny atrybut stanowi kompostowalność. Są nimi BioWOOD oraz BioCREATE. ROSA 3D Filaments nieustannie poszerza swój wachlarz ofertowy. Użytkownicy urządzeń tworzących trójwymiarowe wydruki powinni spodziewać się zatem kolejnych kompostowalnych filamentów wyprodukowanych przez polską firmę w bliższej lub dalszej przyszłości.

Filamenty kompostowalne I: BioWOOD

BioWOOD jest materiałem kompostowalnym do druku 3D, który stanowi znakomitą alternatywę dla tworzyw polilaktydowych, które wzbogacono drobinkami drewna. Dlaczego? Wynika to nie tylko z jego właściwości wizualnych, dzięki którym świetnie imituje on powierzchnie drewniane. Co z kolei z zapachem wydruków 3D utworzonych z kompostowalnego filamentu, jakim jest BioWOOD? Przypomina on woń, jaką przypisuje się drewnu! Wydrukowane z materiału BioWOOD obiekty trójwymiarowe poddawać można rodzajom obróbki materiałowej, charakterystycznym dla przedmiotów, które utworzono z surowców pochodzenia drzewnego. Mogą być one zatem bejcowane. Można je także lakierować. Wydruki z biokompostowalnego filamentu BioWOOD poddaje się wierceniu i toczeniu. Wymienione tu sposoby obróbki obiektów 3D, które wykonano z materiału firmy ROSA 3D Filaments to jedynie kilka spośród wielu różnego typu metod post-processingu, jakim poddaje się także przedmioty drewniane. Składniki kompostowalnego filamentu BioWOOD dzieli się na dwie kategorie. Kryterium, na podstawie którego klasyfikuje się je do określonej grupy materiałów, jest ich pochodzenie. Część z nich stanowią surowce naturalne. Dopełnieniem składu kompostowalnego filamentu firmy ROSA 3D Filaments są materiały odnawialne. Tak sporządzone tworzywo ulega szybkiej degradacji, gdy tylko zapewni się mu odpowiednie - dogodne - warunki do zachodzenia procesu rozkładu. Środowiskiem takim może być domowy kompostownik! Panujące w tym miejscu warunki sprawiają, iż umieszczony w nim wydruk 3D, który wytworzono z kompostowalnego filamentu firmy ROSA 3D Filaments, ulega rozkładowi w ciągu kilku tygodni.

Filamenty kompostowalne II: BioCREATE

BioCREATE to kolejny obok BioWOOD filament kompostowalny, za produkcję którego odpowiada ROSA 3D Filaments. Biopolimer, z którego go wytworzono, powstał tylko i wyłącznie ze składników, których pochodzenia doszukiwać należy się w środowisku naturalnym. BioCREATE to kompostowalny filament, który cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Tworzywo firmy ROSA 3D Filaments zaskakuje także dużą odpornością termiczną. Temperatura jego mięknienia w ujęciu Vicata wynosi aż 114C. Charakteryzuje się on również bezwonnością. Wykonane z niego wydruki 3D poddawać można różnorodnym rodzajom post-processingu. Zaliczają się do nich m.in. szeroko rozumiana obróbka mechaniczna oraz pokrywanie farbą obiektów przestrzennych uzyskanych wskutek termicznego przetwarzania kompostowalnego filamentu BioCREATE. Ważną właściwością materiału firmy ROSA 3D Filaments jest jego szybka degradacja w warunkach sprzyjających zachodzeniu owego procesu. Jak się je zapewnia? Proces rozkładu kompostowalnego filamentu BioCREATE zachodzi w środowisku, jakie stwarza tzw. kompost przemysłowy. W takich warunkach rozpad omawianego materiału trwa maksymalnie dwanaście tygodni. Proces ów przebiega zatem bardzo szybko. ROSA 3D Filaments stworzyła zatem tworzywo, które charakteryzuje się jednocześnie wysokim poziomem trwałości mechanicznej i termicznej, a zarazem

Filamenty kompostowalne - czy łatwo wykonuje się z nich wydruki 3D?

Biokompostowalne filamenty nie są tworzywami skomplikowanymi w obsłudze, co stanowi ich duży atut. Wykonywanie trójwymiarowych wydruków z materiałów BioWOOD i BioCREATE nie wymaga korzystania z drukarki 3D, która wyposażona została w zamykaną komorę roboczą. ROSA 3D Filaments zwraca jednak uwagę, iż tworzenie wysokich obiektów przestrzennych oraz takich, których pole podstawy cechuje się niemałą wielkością, przebiegnie zdecydowanie mniej bezawaryjnie, jeśli zaprzęgnie się do pracy nad nimi urządzenia drukujące z zamkniętą przestrzenią druku. Wpłynie to korzystnie na lepsze przyleganie do siebie poszczególnych warstw wydruków tworzonych z BioCREATE. ROSA 3D Filaments zaleca także korzystanie z urządzeń drukujących wyposażonych w podgrzewane stoły robocze. Nie wyklucza to jednak wykonywania wydruków 3D na platformie, której temperaturą nie można manipulować. Dotyczy to jednak jedynie filamentu BioWOOD. Warto wówczas uprzednio pokryć stół roboczy specyfikiem zwiększającym adhezję. Średnica otworu dyszy głowicy drukującej dla filamentu BioWOOD powinna być równa co najmniej 0.5mm. Dlaczego? Wynika to z zawartości drzewnych włókien, które w tym materiale do druku 3D występują. Tworzenie wydruków trójwymiarowych z filamentów kompostowalnych nie powinno sprawiać użytkownikom drukarek 3D typu FDM problemów. Warto jednak zastosować się do porad producenta, który takie materiały przygotował. Wówczas proces drukowania z nich obiektów trójwymiarowych przebiegnie bezkolizyjnie.

Filamenty kompostowalne - czy warto drukować z nich obiekty 3D?

Filamenty kompostowalne stanowią interesującą alternatywę dla rozmaitych tworzyw, z których powszechnie wykonuje się trójwymiarowe wydruki. Po BioWOOD warto sięgnąć, chcąc drukować obiekty, które wyglądają niczym przedmioty drewniane oraz pachną niczym pozyskiwany z drzew surowiec. Aby wykonać wytrzymałe termicznie i mechanicznie wydruk przestrzenny, godnym uwagi materiałem do druku 3D okaże się BioCREATE. Kompostowalne filamenty ulegają szybkiemu rozkładowi, gdy tylko zapewni im się warunki zachodzeniu owego zjawiska sprzyjające. Co więcej - stworzenie odpowiedniego środowiska, w którym degradacja tworzywa zajdzie, nie jest obarczony wysokim poziomem skomplikowania - wszak rozpad BioWOOD zachodzić będzie np. w przydomowym kompostowniku. Filamenty kompostowalne są zatem materiałami, które nie zwiększają istotnie stopnia zanieczyszczenia środowiska, co wynika z ich wzorowej biodegradowalności.

792 600 065 sklep@zadar.pl Wysyłka w ten sam dzień do 18:30 i 11:00 (sobota). Darmowa wysyłka od 199zł Zakupy RATALNE

Informacja w stopce
Menu Szukaj Więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl